Testovali sme mini smart kameru D-Link DCS‑8000LHV2

Domácnosť môžete chrániť na milión spôsobov. Jedným zo základných sú digitálne kamery, ktoré si aj bez veľkých znalostí dnes dokážete sami nainštalovať iba pomocou mobilného telefónu. Privítali sme preto možnosť otestovať jedno takéto cenovo veľmi dostupné zariadenie od spoločnosti D-Link.

d-link-dcs-8000lh-4

Je len o trochu väčšia ako webkamera, no napriek mini rozmerom má kamerka D-Link DCS-8000LHV2 čo ponúknuť. Vo vnútri ukrýva pokročilú elektroniku, ktorá má aj funkcie video analýzy s prvkami umelej inteligencie AI. Kamera má algoritmy, ktoré používajú profesionálnejšie modely, takže vie rozpoznať medzi tým, keď spôsobí nejakú zmenu scény povedzme svetlo a keď sa v obraze objaví človek. Kamera tak dokáže rozpoznať pohyb (prípadne aj zvýšenú hladinu zvuku), a vie automaticky posielať varovné správy na mobilné zariadenia svojho majiteľa.

Kamera má denné aj nočné videnie s infračervenými LED, ktoré sa automaticky zapnú keď je svetlo nedostatočné pre video. Dióda má dosah 5 metrov, takže vie pokryť menšiu miestnosť, ale veľa si od nočného záznamu nesľubujte. Predsa len ide o čiernobiele video z domácej kamery.

Video môžete ukladať do cloudu, čo je určite bezpečnejšie ako záznam na nejakú SD kartu. Ak by totiž zlodej našiel kameru a zničil ju, záznam ktorý dovtedy urobila by ostal uložený vo virtuálnom svete internetu a mohli by ste ho použiť na odhalenie páchateľa. Cloud Recording je na 24 hodín free, ale ak by ste chceli viac, budete musieť použiť niektorý z platených programov. 24 hodinový záznam bežne stačí a ak kamera zachytí nejaký incident, môžete si video stiahnuť ako dôkaz priamo do mobilu, čiže o záznam neprídete (ak teda bol incident v onej 24 hodinovej slučke). Platené programy nie sú drahé, takže pokiaľ potrebujete obsluhovať viac kamier s jedným kontom, alebo potrebujete uchovávať videá dlhšie, zaplatíte mesačne menej ako za Netflix.

S prepojením na cloud nebudete mať problémy, pretože vám vo všetkom pomôže mobilná aplikácia mydlink home. Mobilom kameru inštalujete a cez mobil sa aj nastavuje. Cez mobilnú aplikáciu máte tiež prístup ku snímanému obrazu, takže sa môžete kedykoľvek pozrieť, čo sa u vás doma práve deje. Všetko je pritom k dispozícii zdarma.

Header-D-Link-DCS-8000LH

Jediné, čo potrebujete, je nájsť voľnú elektrickú zásuvku pre malý USB adaptér. Spotreba elektriny je tak nízka, že môže bežať prakticky nonstop. Nežerie viac elektriny ako nabíjačka na mobil. Dodávaný kábel má ale dĺžku len asi 1,5 metra, čo je naozaj trochu málo. Kamera by totiž mala byť ideálne umiestnená niekde vyššie – na skrini, no toto sa dá riešiť pomocou predlžovačky.

D-Link-8000LH-Photos-09

Kamera na komunikáciu využíva sieť Wi-Fi s veľkým dosahom a šírkou pásma, potrebnou pre hladký HD streaming 720p videa v rámci celého bytu. Pripojíte ju na vašu sieť, zalogujete a môžete ju ihneď používať. Pri jej inštalácii nie je potrebné opisovať žiadne komplikované heslá, pretože má vlastný QR kód na spodnej strane, ktorý ju rýchle nájde a zaloguje. Stačí ho len na výzvu aplikácie nasnímať kamerou mobilu. QR kód má každé zariadenie iný, takže je to pomerne bezpečné riešenie – nestane sa vám, že by ste mali dve kamery s rovnakým „heslom“.

Pri detekcii pohybu vás upozorní mobilná appka priamo do vášho mobilu a na diaľku si môžete skontrolovať, či ide o falošný poplach, alebo či ide o skutočného narušiteľa. Môžete takto kontrolovať aj deti, ktoré sa práve vrátili domov zo školy, príp. sledovať či sa hrajú alebo učia. Ak máte router od D-Link, môžete im na diaľku doma vypnúť internet keď sa miesto učenia zabávajú a pod. Vďaka funkciám AI je možné obmedziť falošné poplachy keď neprichádza k narušeniu, ale sa len napr. prudko zmenilo svetlo (slnko zašlo za mraky) alebo v zábere prebehlo domáce zviera. Všetko je možné upraviť cez aplikáciu priamo v zábere, kde sa dá aj vybrať nejaká oblasť, ktorá sa má sledovať aktívnejšie (napr. okno alebo dvere).

Pri danej cene ide o vysoko nadštandardné funkcie. Ich inštalácia je jednoduchá a rovnako prirodzené je aj ich používanie. Môžeme ich smelo odporúčať ako základné riešenie pre každú smart domácnosť.

Zapožičal: D-Link CZ&SK, https://eu.dlink.com/cz/cs/
Cena DCS-8000LHV2: cca 50€ s DPH (podľa Heureka.sk)