Recenzia: Interaktívna aplikácia o medovníkovej chalúpke

Všetci z vás sa určite pamätáte na časy, kedy vám vaši rodičia čítali rozprávky z kníh. Určite netreba nikomu bližšie predstavovať legendárnu zbierku rozprávok od Pavla Dobšinského. Jedna z jeho najznámejších O Medovníkovej chalúpke, vyšla ako ilustrovaná interaktívna aplikácia pre zariadenia iPad. A my máme tú česť, vám ju trochu priblížiť.

Prvé rozprávky patria k najútlejšiemu detstvu – ich príbehy sa dedia rozprávaním i v knižkách. Čím skôr ich dieťa počúva a skúša samo reprodukovať, tým rýchlejšie sa rozvíja jeho predstavivosť a slovná zásoba. Spojené s príťažlivými ilustráciami a rôznymi zvukmi mu dávajú dosť podnetov aj na rozvíjanie obrazotvornosti – taká je nová „moderná“ rozprávka O medovníkovej chalúpke.

Na desiatich stranách pestrofarebnej aplikácie tak nájde používateľ okrem nádherných ilustrácií aj mnoho interaktívnych prvkov a kvalitných zvukov. Rozprávku sprevádza  nahovorený text pre tých najmenších, ktorí ešte nevedia čítať. Okrem pôžitku z klasického diela nájdu deti aj dospelý dostatok podnetov na zaujatie – kvílenie ježibaby, lietanie motýľov a vtáčikov, lezenie pavúkov, húkanie sovy, mľaskanie pri pojedaní medovníkov, či hrmot riadu alebo pískanie čajníka. Deti tak môžu dotykom po obrazovke dopĺňať zvukový priebeh rozprávky.

Pri spustení aplikácie sú tri možnosti výberu:

Režim prehraj všetko

Ako už z názvu vyplýva, v tomto režime si dieťa na iPade spustí aplikáciu a rozprávač prerozpráva rozprávku celú od začiatku do konca. Tu by som rád pochválil prácu toho, kto tú rozprávku čítal na mikrofón. Pretože je naozaj veľmi kvalitne a zrozumiteľne nahovorená. Poďme sa pozrieť na ďalší režim.

Už viem čítať

Tento režim je určený už trocha starším deťom, ktoré už chodia do školy a vedia si rozprávku samé prečítať. Takže nepotrebujú k tomu žiadneho rozprávača. Jednoducho si len kliknú a čítajú stránku po stránke. No a posledný režim sa nazýva..

Prečítaj mi

Tento režim je celkom zaujímavý režim. Funguje totiž tak, že rozprávač prečíta vždy danú stránku. Dieťa má potom dve možnosti. Buď ísť na ďalšiu stránku, alebo si text nechať ešte raz prečítať.

Celá táto interaktívna aplikácia je ilustrovaná  výtvarníčkou Alžbetou Kováčovou.

V týchto dňoch bola aplikácia O Medovníkovej chalúpke uvedená do predaja v knižnej kategórii Books pre zariadenia iPad. Rozprávka je primárne určená pre deti vo veku 4+, v textovej aj hovorenej forme, zatiaľ v slovenskom jazyku. Momentálne sa pripravujú ďalšie jazykové verzie rozprávky O Medovníkovej chalúpke a jej ďalšie funkcie, ako napríklad možnosť nahovoriť rozprávku samotným rodičom. Túto skvelú rozprávku si môžete stiahnuť z App Store pre váš iPad tu.

Reedem kód pre najrýchlejšieho čitateľa: 3WF339M3JMFX (Ako načítať Reedem kód?)

V mene vývojárskeho štúdia Mitumo nám rozhovor poskytol pán Martin Onderka.

Prečo si začal vytvárať aplikácie pre iZariadenia?

Sme päťčlenný tím, v ktorom sú podelené úlohy v rámci našej kreatívnej skupiny. Dôvod, prečo sme začali pracovať na aplikáciách je, že sme si chceli skúsiť vývoj na iOS platforme, ktorá sa nám javí veľmi atraktívna, ako prostredie na vývoj a predaj SW. Keďže všetci máme deti, padla voľba priamo na aplikácie orientované týmto smerom, aj vzhľadom na nie postačujúcu ponuku v SK App Store pre slovenského zákazníka.

Čo vás  inšpirovalo k vytvoreniu vašej prvej aplikácii práve “O medovníkovej chalúpke”?

Keď sme rozmýšľali, čo navrhnúť, zhodli sme sa, že by sa nám páčila aplikácia rozprávkového charakteru, či už formou textbooku, alebo aplikácie. Prirodzenou voľbou bolo nakódovať rozprávku od nášho klasika Pavla Dobšinského, ktorého všetci vnímame ako nestora slovenskej rozprávkovej tvorby. Myslím si, že na jeho spracovania môžeme byť pyšní. Medovníkova chalúpka patrí medzi jeho TOP rozprávky.

Koľko vám to trvalo? Kto všetko, vám pri vývoji aplikácie pomáhal?

Vývoj trval cca 4 mesiace a samozrejme to bola spolupráca ilustrátora, kódera, hudobníka, marketéra a ďalších konzultantov. Najväčší bonus boli pre nás naše deti, ktoré nám robili zdatných beta testerov. Na prvý pohľad aplikácia nevyzerá zložito, je to však presne naopak. Hodiny strávené na facebooku a hangout-e sa niekedy zdali nekonečné. Veľa nás to naučilo.

Aké máte predchádzajúce skúsenosti s vytváraním aplikácií?

Nikto z nás na takom ničom ešte nepracoval. Poznáme hry skôr z tej druhej strany, toto bolo pre nás niečo nové. Celý tím vznikal ako skladačka, ktorá dávala zmysel, tak sme sa rozhodli, že do toho pôjdeme. A myslím, že sme spravili správne.

Aké sú vaše plány do budúcna? Na akú ďalšiu aplikáciu z vašej dielne sa môžeme tešiť najbližšie?

Aplikácie a plány určité sú, dokonca niektoré aj veľmi smelé. Najprv chceme dotvoriť aplikáciu O medovníkovej chalúpke o nové možnosti, aby deti ešte viac zabavila. Plánujeme ju tiež uvoľniť aj na iné, ako európske trhy. Neskôr je idea pridať ďalšie slovenské rozprávky. Naším tajným plánom je hra.

Čo je podľa teba na príprave takýchto aplikácií najťažšie?

Z môjho pohľadu jednoznačne logistika, time management a celková koordinácia jednotlivých úloh, aby to všetko klaplo tak, ako má. Človek musí sledovať všetky úlohy a včas reagovať na vzniknuté situácie. Mám však vedľa seba profesionálov, s ktorými je radosť pracovať.

Čo je z tvojho pohľadu vo vývojárskom prostredí Applu výnimočné?

Jednoznačne podpora vývojárskeho prostredia, prehľadnosť a určitá korektnosť pri komunikácii. Náš programátor by iste chrlil aj iné chválospevy, aj tie ohľadom jednotného prostredia, ktoré napríklad Android nemá. Viete, čo vás čaká a čo môžete očakávať.

Sám som bol prekvapený, že mi sám veľký Apple zavolal, aby mi oznámil kontrakt. Je to drobnosť, ale veľmi vás to poteší.

Neláka vás aj nejaká iná platforma (predovšetkým Android)?

Uvidíme, čo Google urobí s Androidom. Podľa môjho názoru ho čaká istá konsolidácia celého storu a OS, možno aj iné pravidlá, ktoré sú pre nás developerov dôležité, aby sa nám vrátili naše náklady a práca. Ešte sme túto možnosť nevylúčili, zatiaľ ju však nerozvíjame…

5 thoughts on “Recenzia: Interaktívna aplikácia o medovníkovej chalúpke

 1. Hey there! This is my first visit to your blog!
  We are a group of volunteers and starting a new initiative in a
  community in the same niche. Your blog provided us valuable information to work on.
  You have done a outstanding job!

 2. I think this is one of the most significant information for me.
  And i’m glad reading your article. But want to remark on few general things, The website style is perfect, the articles is really excellent
  : D. Good job, cheers

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.