Inštalácia klimatizácie. Čo všetko by ste mali vedieť.

Rozhodli ste sa, že klimatizácia je vec bez ktorej sa už jednoducho vo vašej domácnosti nezaobídete. Horúce letné dni sa vám budú zdať omnoho krajšie v príjemne vychladenom byte. Po dlhom zvažovaní a porovnávaní jednotlivých funkcií, ste si vybrali a zakúpili vhodný model klimatizačnej jednotky.

Foto – ilustračné (zdroj: unsplash.com)

Zvládli ste teda presne polovicu náležitostí súvisiacich so zaobstarávaním klímy. Niektoré úkony, na ktorých konci bude úspešné spustenie klimatizačnej jednotky máte ešte len pred sebou. Čakajú vás totiž montážne práce, pri ktorých bude klimatizácia do bytu nainštalovaná. Vyvarujte sa zbytočných chýb a prečítajte si niekoľko užitočných rád, ktorými by ste mali pri inštalovaní klimatizácie riadiť.

Klimatizácia nie je hračka

Mnohí zruční domáci majstri si myslia, že montáž klimatizácie je jednoduchá záležitosť, ktorá sa dá naštudovať z videí na internete. Je to omyl. Klíma do bytu nie je určená na to, aby ste si na jej inštalácii overovali svoje technické zručnosti.
Vyžaduje si odborný prístup, pretože sa môžete stretnúť s problémom, ktorý nebudete vedieť vyriešiť. Klimatizačnú jednotku môžete pri neodbornej manipulácii poškodiť a stratíte tak záruku poskytovanú výrobcom. Klimatizáciu sa preto nikdy nepokúšajte inštalovať sami.

Výber montážnej firmy je dôležitý

Na inštaláciu klimatizačnej jednotky sa snažte zaistiť spoľahlivú montážnu firmu, ktorá dokáže pokryť všetky technické práce súvisiace s montážou klimatizácie. Spoznáte ju podľa toho, že si miesto inštalácie, teda váš byt, prídu obzrieť vopred a dohodnú sa s vami na celom postupe.
Pracovníci vám budú vedieť priamo na mieste poradiť, či ste si na umiestnenie klimatizácie zvolili vhodné miesto. Dohodnete si časový harmonogram. Montáž klasického monosplitu, to znamená jednej vnútornej a jednej vonkajšej jednotky trvá približne 4-6 hodín. Ak klimatizácia do bytu pozostáva z viacerých jednotiek zaberie to približne 8-10 hodín. Všetko však závisí od konkrétneho typu inštalácie. Spoľahlivá montážna firma zároveň zanechá váš byt po montáži klimatizácie v takom stave v akom bol pre ňou.

Umiestnite klimatizáciu na vhodné miesto

Mnohí si myslia, že inštalácia klimatizácie znamená jednoduché umiestnenie vnútornej a vonkajšej jednotky na vhodné miesto. No nie je to ani zďaleka tak. Obe klimatizačné jednotky treba následne prepojiť napájacím a komunikačným káblom a dvomi medenými trúbkami, ktoré obsahujú chladiacu kvapalinu a odvádzajú kondenzát. K vonkajšej jednotke je zároveň nutné zaistiť odvod kondenzát z vnútornej jednotky.
Z týchto dôvodov je umiestnenie, ktoré má klíma do bytu dôležité. Vnútorná jednotka musí byť nainštalovaná tak, aby vzduch v miestnosti správne cirkuloval, bola blízko elektrickej zásuvky a zároveň nie veľmi vzdialená od vonkajšej jednotky.
Vonkajšia jednotka musí byť umiestnená tak, aby klimatizácia nijako nenarúšala vzhľad bytového domu a nepoškodila jeho fasádu. Odvod kondenzátu je tak možné vyriešiť zbernou nádobou, napríklad vedrom na vašom balkóne, ktoré budete pravidelne vyprázdňovať. V žiadnom prípade by nemal stekať po stene bytového domu.

Udržujte dobré susedské vzťahy

Klimatizácia do bytu a jej montáž nevyžaduje žiadne stavebné povolenia. Klimatizačná jednotka je podľa § 43 Stavebného zákona považovaná za technické zariadenie a jej montáž nie je považovaná za stavebné práce.
Rovnako nepotrebujete ani povolenie bytového družstva. Avšak v prípade, že je váš bytový dom zateplený, inštaláciu klimatizačnej jednotky radšej prekonzultujte. Montážou vonkajšej jednotky by ste mohli prísť o záruku na zatepľovacie práce.
Nezabúdajte však o vašom zámere, namontovať si klimatizáciu, vhodným spôsobom informovať svojich susedov. Hluk vonkajšej jednotky alebo odtok kondenzátu by im mohol prekážať. Požiadajte svojich najbližších susedov o súhlas a vysvetlite im, že inštaláciou klimatizácie nijako nezasiahnete do ich komfortu.

Pripravte sa na deň montáže klimatizácie

Inštalácia klimatizačných jednotiek si vyžaduje aj isté stavebné práce, na ktoré by ste mali svoj byt pripraviť. Pracovníci budú musieť urobiť minimálne jeden prieraz cez obvodovú stenu budovy, čo je hlučná a prašná práca.
Ochráňte preto nábytok maliarskou fóliou. Zároveň vytvorte v miestnosti miesto pre náradie, inštalačný materiál a samotných montážnych pracovníkov. Obrňte sa trpezlivosťou a dobrou náladou.

Text: PR