Funkcie na iPhone – ktorými vychytávkami si môžete telefón prispôsobiť?

Na iPhonoch sa operačný systém mení tak rýchlo, ako od nich vychádzajú nové zariadenia. My ako používatelia potom nestíhame tieto novinky registrovať a nevyužívame úplný potenciál celého operačného systému a jeho špeciálnych funkcií. O ktorých funkciách na iPhone ste možno ani netušili a môžu vám zjednodušiť život?

Funkcie na iPhone – ktorými vychytávkami si môžete telefón prispôsobiť? (Foto: unsplash.com)

Písanie jednou rukou

Ak máte problém s veľkou obrazovkou najnovších iPhonov alebo jednoducho nemáte aktuálne voľnú druhú ruku, no chcete napísať SMS, môžete mať pri klasickom rozložení klávesnice problém. iPhone ponúka okrem zmenšenia obrazovky dvakrát poklepaním domov aj posunutie klávesnice na jednu stranu obrazovky. Nájdete to pod ikonkou, ktorá vyzerá ako malý glóbus a vyberiete si, či chcete klávesnicu zmenšiť na ľavú alebo pravú stranu. 

Skener dokumentov

Keď si dokument len odfotíte, pri odosielaní sa zhorší jeho kvalita a nie je čitateľný. Vyriešite to tak, že namiesto fotenia dokument preskenujete. Slúži na to funkcia v poznámkach – stlačíte + a následne možnosť „Skenovať dokumenty“. Aplikácia automaticky otvorí fotoaparát a naskenovaný dokument môžete upravovať alebo zdieľať. 

Limity sťahovania v apkách

Máte obmedzené dáta v paušále a nechcete, aby sa vám sťahovaním aktualizácií a dokumentov zbytočne míňali? V nastaveniach na iPhone si viete nastaviť limit na sťahovanie v aplikáciách. V nastaveniach telefónu si vyhľadajte v sekcií iTunes a App Store obmedzenie downloadov cez mobilné dáta. Môžete si vybrať z troch možností: „Vždy povoliť“, „Potvrdzovať appky nad 200 MB“ a „Vždy sa opýtať“. 

Screenshot celej webstránky

Funkcia snímky obrazovky patrí medzi tie najjednoduchšie vychytávky, ktoré pozná asi väčšina z nás. No viete, ako sa robí full page screenshot? Zíde sa vám to hlavne vtedy, ak potrebujete odfotiť celú webstránku a potrebujete odtiaľ hľadať informácie. Stlačte horné tlačidlo ovládania hlasitosti a bočné tlačidlo zamykania, ako pri klasickom screenshote. iPhone ho urobí a v ľavom dolnom rohu sa utvorí náhľad. Ťuknite naň a zvoľte možnosť celá stránka. Následne už len stlačte „Hotovo“.