Cenovo dostupný Wi-Fi 6 router od D-Link

Spoločnosť D-Link predstavila dva cenovo dostupné routery podporujúce nový štandard Wi-Fi 6 (802.11ax) – model DIR-X1560 a DIR-X1860. Oba sú určené pre modernú smart domácnosť, kde poskytujú stabilné a vysoko spoľahlivé pripojenie kombinovanou rýchlosťou Wi-Fi až 1 500 Mbps a 1 774 Mbps. Ten menší sme sa rozhodli otestovať.

Router D-Link DIR-X1560 predstavuje jednoduchý spôsob, ako upgradovať existujúcu domácu bezdrôtovú sieť na novú generáciu Wi-Fi 6, ktorá umožňuje bezproblémové streamovanie aj v rozlíšení 4K, hranie hier alebo videohovory. Ich konštrukcia je navrhnutá tak, aby dokázali obslúžiť rastúci počet súbežne pripojených zariadení a inteligentných domácich miniaplikácií. Router podporuje šírku pásma 80 MHz a má zosilňovač s technológiou Beamforming, ktorá formuje Wi-Fi signál a zameriava ho smerom ku klientom, čím sa zvyšuje dosah Wi-Fi siete.

Medzi hlavné funkcie DIR-X1560 patria:

  • Podpora štandardov Wi-Fi 6 (802.11ax) pre vyššie rýchlosti, väčšiu priepustnosť a menšie zaťaženie siete.
  • Triple-core procesor a najnovšie 128-bitové industry-standard bezdrôtové šifrovanie.
  • Kombinované dvojpásmové pripojenie a 4 simultánne streamy, bezdrôtovo až 1500 Mbps resp. 1744 Mbps pre optimálne Wi-Fi pripojenie pre všetky zariadenia, nech už ide o streamovanie videa, hranie online hier alebo surfovanie na webe.
  • Technológie OFDM a MU-MIMO prenášajú viac dát väčšiemu počtu zariadení a súčasne znižujú latenciu pripojenia.
  • Rodičovská kontrola s možnosťou nastavovať profily umožňuje riadiť, kedy a ako majú jednotlivé zariadenia prístup k internetu.
  • Technológia Target Wake Time (TWT) zabezpečuje lepšiu výdrž zariadení pripojených v sieti a napájaných z batérií.
  • Automatické aktualizácie firmvéru zaisťujú, že Wi-Fi 6 Router bude mať stále aktuálny interný softvér a bude vybavený najnovšími funkciami.
  • Zabudovaný test Ookla SpeedTest™, ktorý umožní priamo z routeru skontrolovať skutočnú rýchlosť internetového pripojenia.

Router je vybavený 4 veľkými anténami, ktoré pracujú v dvoch pásmach – 2,4 a 5GHz. Samozrejme nechýba podpora technológie MU-MIMO a OFDM a pre vyššiu bezpečnosť podpora silného 128-bitového šifrovania. Fyzicky je router vybavený štvoricou rýchlych Gbit LAN portov a jedným Gbit WAN portom, čo je dnes už hádam štandard. Nie je tu však žiadny USB port, no popravde na mojom domácom routeri som ho ani raz nevyužil, čiže toto nevnímam ako vážny problém. Celková výbava a technologické možnosti sú základné a je poznať, že sa výrobca sústredil na cenovo dostupnejšie riešenie pre Wi-Fi 6.

Bonusom nových routerov DIR-X1560 je podpora funkcií hlasového asistenta. Tá používateľom umožňuje ovládať router hlasovými príkazmi pomocou chytrých reproduktorov typu Amazon Alexa alebo Google Assistant, napríklad keď chcete povoliť alebo zakázať prístup k Wi-Fi, skontrolovať prihlasovacie údaje alebo je potrebné reštartovať zariadenie. Sám však radšej vstúpim do webového rozhrania, špeciálne u routeru, čo je základná vstupná brána do domácej siete a tým aj vášho súkromia.

Tak ako ostatné routery D-Link sa aj nové DIR-X1560 (a aj výkonnejšie DIR-X1860) ľahko nastavujú cez špeciálnu mobilnú aplikáciu D-Link, ktorá sprístupňuje inštalačného sprievodcu a ponúka všetky potrebné možnosti pre domáce použitie. Po inštalácii majú používatelia v aplikácii k dispozícii rad nástrojov na správu routeru a domácej siete, vrátane funkcií rodičovskej kontroly, ktorá umožňuje detailne prispôsobiť pravidlá prístupu k sieti pre jednotlivé pripájajúce sa zariadenia. Zaistí tak bezpečnejšie používanie internetu jednotlivými členmi rodiny, teda za predpokladu, že si dáte tú námahu a nastavíte si tých X zariadení v domácej sieti.

Inak celá základná inštalácia zaberie asi len 1 minútu keď teda využijete mobil, čo je rozhodne príjemné a poteší to ľudí, čo nemajú potrebu vŕtať sa v technike. Celý proces prebehol veľmi hladko v niekoľkých jednoduchých krokoch.

Router som testoval v typickom bratislavskom paneláku, kde cez steny chytám signál od 10 susedov. Tým som chcel naznačiť, že tu je príliš veľa rôznych rušivých signálov a železobetónová konštrukcia tomu tiež moc nepomáha, ale prekvapivo dobre sa chytal v celom byte. Signál cez 3 steny síce citeľne strácal silu, no stále by sa dal použiť aj na sledovanie videí z youtube vo Full HD rozlíšení bez nejakých lagov alebo degradovania kvality. Pokiaľ ho rozumne umiestnite určite dokáže pokryť celý byt alebo menší rodinný dom bez potreby ďalších AP alebo zosilňovačov.

Na testy som mal k dispozícii najnovší iPhone. So staršími zariadeniami síce nevyužijete naplno možnosti nových Wi-Fi 6, ale aj tam je to rozhodne lepšie než bežný lacný router dodávaný od providera k internetovému pripojeniu. D-Link pripravil síce veľmi základný model, no s novými technológiami v slušnej výbave a s výbornou cenovkou. Ak teda hľadáte niečo, čo by upgradovalo vašu sieť na novšie Wi-Fi 6 a máte obmedzený rozpočet, môžeme vám DIR-X1560 smelo odporúčať.

Router DIR-X1560 je teraz k dispozícii na Slovensku a v Českej republike za odporúčanú koncovú cenu okolo 70€, čo značí viac ako dobrý pomer ceny a výkonu. O trochu výkonnejší  DIR-X1860 sa predáva asi za 120€.

Ďakujeme touto cestou spoločnosti D-link (www.dlink.cz) za zápožičku tohto routeru na test.