Ako ušetriť pri výbere elektroniky

Patríte medzi ľudí, ktorí si pred kúpou nechajú poradiť? Ak áno tak robíte dobre. Väčšina z nás si nechá poradiť buď priateľmi alebo rady hľadá na internete.

pexels-photo-356056

V mnohých prípadoch ľudia hľadajú informácie prostredníctvom fór kde s veľkou pravdepodobnosťou nájdu informácie priamo od samotných používateľov a druhá skupina si zase nechá rada poradiť odbornými recenziami.

Veľa portálov, hlavne tých menších, ktoré nie sú sebestačné a majú limitované zdroje nenápadne do týchto článkov vkladá superlatívy v podobe „najlepší“, „najlacnejší“ a podobne. Na konci dňa sa z recenzie stane  klasický PR článok, ktorého jediným cieľom je predať tovar za každú cenu a nie priniesť skutočnú hodnotnú informáciu pre používateľov.

Ako sa nenechať teda oklamať a ušetriť?

Najlepším spôsobom ako sa nenechať oklamať je odsledovať zdroj kde bol článok publikovaný. Je na stránke málo článkov alebo sú v nich časté chyby? S veľkou pravdepodobnosťou je portál robený „na kolene“ a tu možno očakávať, že redaktori uprednostnia kvantitu pred kvalitou.

Druhým a častým signálom, že niečo nie je v poriadku je, ak je článok písaný na stránke, ktorá ani okrajovo nesúvisí s hlavným zameraním portálu. Inými slovami ak sa chystáte kúpiť smartfón tak odborné recenzie nebudú ponúkať stránky o varení, ale skôr technologické portály.

Prejdime však k tomu ako je možné ušetriť na kúpe. Mnohí z nás, pri kúpe nového smartfónu prioritne navštívia kamenné obchody. Kamenných obchod má úplne iné režijné náklady ako online obchody, ktoré ponúkajú mobily online, príslušenstvo k mobilom či iné produkty podobne. Preto jednoznačne odporúčame využívať služby online obchodov, ktoré majú takmer rovnaké povinnosti ako kamenné obchody, ale majú výrazne nižšie náklady na prevádzku. Zároveň odporúčame využívať aj služby porovnávačov cien.
 
Častým ďalším spôsobom ako možno ušetriť je uprednostniť menej etablované značky. Napríklad pri kúpe nového zariadenia si tí najväčší výrobcovia vypýtajú niečo navyše aj z dôvodu, že majú „brand“. Pre mnohých to znamená, že v lepšom prípade vytiahnu viac peniažkov z úspor a v tom horšom, že sa viac zadlžia. Preto odporúčame sa pozerať po menej známych, ale kvalitných výrobcov, ktorí ponúkajú produkty v porovnateľnej kvalite. Napríklad mobily online značky Vernee, alebo telefóny Xiaomi a podobne.

Zdroj: vlastný, úvodný obrázok Pexels.com