Zaznamenávanie obrazovky na Mac a iOS

Mac

Určite každý občas chceme zaznamenať udalosť, ktorú práve vidíme na obrazovke. Mac, narozdiel od Windowsu, už ako súčasť systému obsahuje široku ponuku možností, ako na to. Najskôr je zapotreby rozhodnúť sa či vám bude lepšie vyhovovať video zázanam alebo vám stačí obyčajná fotografia obrazovky, pretože Mac natívne obsahuje obe možnosti.

Screenshot

Aj na pomerne jednoduchú činnosť – vytváranie fotografii obsahu displeja, existuje viacero množností, ktoré môžete plnohodnotne využiť týmito skratkami:

 • Command + Shift + 3: Vytvorí screenshot celej obrazovky a uloží ho na plochu.
 • Command + Shift + 4: Označte časť obrazovky, z ktorej chcete vytvoriť screenshot. Ak chcete vytvoriť screenshot vybraného okna, tak naň presuňte kurzor a stlačte medzerník. Automaticky označí celé okno. Screenshot bude uložený na plochu.
 • Command + Control (alt) +Shift +  3: Vytvorí screenshot celej obrazovky a uloží ho na Clipboard.
 • Command + Control (alt) + Shift + 4: Označte časť obrazovky, z ktorej chcete vytvoriť screenshot. Ak chcete vytvoriť screenshot vybraného okna, tak naň presuňte kurzor a stlačte medzerník. Automaticky označí celé okno. Screenshot bude uložený na Clipboard.

Možnosti úpravy obsahu screenshotu (použitie len so skratkami, ktoré obsahujú „+4“):

 • Medzerník: stlačením a pohybom kurzora zmeníte polohu vybranej plochy.
 • Shift: stlačením a pohybom kurzora zmeníte veľkosť vybranej plochy vždy  len vertikálne alebo horzizontálne. Vo smere zmeny  rozhoduje prvý pohyb.
 • Option (alt): stlačením a pohybom kurzora symetricky meníte veľkosť vybranej plochy po vertikálnej aj horizontálnej osi súčasne.
Fotografie sa automaticky ukladajú vo formáte: Portable Network Graphics (.png).

Clipboard: virtuálna schránka pre uchovávanie dát. Screenshot z Clipboardu vyberiete stlačením Cmd + V na mieste, kde si prajete mač uloženú fotografiu obrazovky.

Video Záznam

Vytváranie video záznamu obrazovky je jednoduhšie ako vyzerá. Všetko vyrieši predinštalovaný softvér QuickTime Player, ktorý má každý používateľ vo svojom Macinstoshi.

 1. Nájdite a otvorte program QuickTime Player vo svojom počítači (pokiaľ neviete umiestnenie, použite Spotight vyhľadávanie), ktorý sa otvorý v Dock-u.
 2. Kliknite naň pravým tlačidlom.
 3. Z ponuky vyberte „Nový záznam obrazovky“ (obrázok nižšie vľavo).
 4. Otvorí sa panel, ktorý môžete vidieť aj na obrázku.
 5. Pred nahrávaním môžete upraviť nastavenie stlačením bieleho trojuholníka, umiestneného na pravej strane panela (obrázok nižšie vpravo). Upraviť môžete nastavenia mikrofónu (zakázanie alebo použitie vnútorného mikrofónu), kvalitu a zobrazenie stlačení miše na výslednom videu.
 6. Nahrávanie záznamu spustíte stlačením stredového tlačidla „Rec“.
 7. Posledná možnosť výberu je nahrávaná plocha. Kliknutím myšou automaticky označíte celú obrazovku, kliknutím a pohybom kurzora ozačíte len Vami zvolenú časť obrazovky.
 8. Obrazovka sa začne nahrávať.
 9. Po ukončení nahrávania tlačidlom „Stop“ sa celý nahraný záznam prehrá a môžete sa rozhodnúť či ste s výsledom spokojní a uložíte ho alebo nahrávanie zopakujete.

Videá sa automaticky ukladajú vo formáte: QuickTime Content (.mov).

Ako príklad kvality nahrávania si pozrite video, na ktorom je zachytené prezeranie nášho webu.

[youtube id=“zVI4hsEujg0″ width=“600″ height=“350″]

iOS

Aby bol návod úplne kompletný pre celú Apple rodinku, snáď chýba už len doplniť vytváranie screenshotov na iZariadeniach pre menej technicky zdatných fanúšikov. Či vlastníte iPhone, iPad alebo iPod touch, postup je všade rovnako jednoduchý. Stačí naraz stlačiť  „Home“ spolu s „Sleep/Awake Button“ a screenshot obrazovky sa ihneď uloží do fotografii zariadenia. Na zachytenie video sekvencie obrazu použite aplikáciu, ktorú sme Vám prezentovali už dávnejšie.

Ukážka screenshotu. Fotografia je na nerozoznanie od priameho prehliadania cez Safari.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.