Windows a Microsoft Office na vašom iPade zdarma

Určíte ste sa už zamýšľali, ako by vyzeral pravý desktopový zážitok na vašom iPade. Firma OnLive prišla s nápadom ako vám tuto predstavu sprostredkovať. Jedná sa o úplnú emuláciu systému Windows spolu s aplikáciami Microsoft Office 2010. Aplikácia funguje na princípe cloud systému tak, že plnohodnotne emuluje Windows 7.

Čo k tomu budete potrebovať?

V prvom rade je dôležité aby ste mali vytvorený US  iTunes účet, keďže aplikácia OnLive desktop sa zatiaľ nachádza len na US AppStore. Návod, ako si ho vytvoriť nájdete TU. Ďalším krokom je zaregistorovať sa na onlive.com. Pomocou onlive účtu sa budete do aplikácie prihlasovať a všetky vaše údaje a vytvorené súbory sa na tomto učte ukladajú. Po spustení a prihlásení sa do aplikácie, sa ocitnete na obrazovke Windows 7 a vaša práca tak môže začať.

Čo všetko OnLive desktop obsahuje?

OnLive desktop okrem emulácie Windows obsahuje aj cely balík aplikácii Microsoft Office ( Excel, Word a PowerPoint ). Hlavnou výhodou je to, že aplikácie sú plne prispôsobené na dotykový display a využívajú aj niektoré gesta, ktoré už poznáme z iOS zariadení, ako napríklad pinch to zoom na zväčšenie fotografií. Aplikácia Word takisto podporuje rozpoznávanie písaného písma, ktoré žiaľ nerozpoznáva slovenské mäkčene a dlžne. Okrem kompletného balíka Microsoft Office, ktorý obsahuje všetky funkcie, ktoré sú dostupne na PC, OnLive desktop obsahuje aj aplikácie ako sú PDF reader a zopár ďalších Microsoft aplikácii, ktoré ukazujú touch funkcie ako Collage surface, kde pomocou multitouch ovládania vytvárate obrázkovú koláž.

Všetky súbory, ktoré v týchto aplikáciách vytvoríte sa ukladajú na virtuálnom pc a mate k nim prístup na stránke files.onlive.com. Táto stránka zároveň slúži aj na nahrávanie vašich súborov z PC alebo MAC. Aplikácia je zdarma a poskytuje priestor 2GB na ukladanie vašich súborov. Keďže sa jedna o úplnú emuláciu Windows, samozrejme je možné pomocou OnLive desktop pozerať filmy, počúvať hudbu alebo si kresliť pomocou aplikácie skicár. OnLive desktop, okrem verzie zdarma obsahuje aj platenú verziu, ktorá stoji 4,99$ na mesiac a poskytuje úložný priestor až 50GB. Najväčším lákadlom platenej verzie je ale plná podpora Internet Exploreru, ktorý podporuje flash. A tak mate možnosť pozerať všetky flash videa priamo na vašom iPade.

Pre a proti

Samozrejme taká rozľahlá aplikácia akou je OnLive desktop má aj svoje nevýhody. Hlavnou nevýhodou je, že vyžaduje neustále internetové pripojenie, keďže funguje len cez cloud systém. Takisto sa stáva, že rýchlosť nie je najlepšia, keďže sa pripájate na servery, ktoré sa nachádzajú v USA a odozva pri niektorých aplikáciách ako je napríklad skicár je veľmi dôležitá. Microsoft Office nepodporuje funkcie copy and paste a ak aplikáciu vypnete, musí sa načítavať odznova.

Aplikáciu sa určite oplatí vyskúšať, pretože je na stiahnutie zdarma a poskytuje zážitok, aký sme na iOS zariadeniach ešte nemali. Či sa s ňou dá nahradiť vaša práca v Microsoft Office musíte usúdiť sami, aspoň pokiaľ Microsoft nevydá vlastnú aplikáciu Office, ktorá by sa podľa odhadu mala objaviť na AppStore už tento rok. Zážitok aký vám ponúka OnLive nie je dokonalý, ale keď si predstavíte, že sa pripájate na vzdialený počítač v USA, ktorý vám posiela odpoveď v priebehu milisekúnd a takto dokážete pozerať film v HD kvalite, tak si myslím, že OnLive si určite zaslúži obdiv.

[youtube id=”2FBZX-vbhN8″ width=”600″ height=”350″]

OnLive Desktop sa nachádza na US AppStore a zatiaľ je dostupný len pre iPad. Okrem verzie zdarma obsahuje aj platenú verziu. Viac informácii nájdete na oficiálnej stránke OnLive.