Význam klasickej vizitky v dobe sociálnych sietí

Naškrobený oblek, aktovka a vizitka v ruke boli ešte pred pár rokmi trojkombinácia, podľa ktorej sa posudzoval úspešný obchodník. Dnes máme trocha uvoľnenejšiu dobu, a je otázka, čo sa zmenilo príchodom sociálnych sietí. Nie je tlačená vizitka už troška zbytočná a zastaralá?

Význam klasickej vizitky v dobe sociálnych sietí

Klasické vizitky
Vizitky, alebo kartičky s údajmi firiem a ich zamestnancov obsahujú informácie, o ktoré sa môžete oprieť v priebehu jednania, a následne viete, kde koho vyhľadať, a ako ho kontaktovať. Klasická vizitka znamená:

  • príležitosť ku kontaktu
  • lepšie zapamätanie
  • pripomenutie osoby
  • osobná väzba
  • formálnejšie predstavovanie

Pomôžme si dizajnom
Je pravda, že nevšedná vizitka dokáže doslova vyraziť okoliu dych. Aj keď býva väčšinou papierová, fantázii sa medze nekladú a profi dizajnom môžete docieliť, že budete lepšie zapamätateľný. Vizitkou, ktorá odráža osobnosť svojho majiteľa, nič nepokazíte.

Nezabúdajte však na jednotný dizajn ako na klasickej vizitke, tak aj na sociálnej sieti. Sociálne siete majú tiež určité výhody:

  • istotu, že kontakt bol pridaný, tam kde mal
  • rýchlosť
  • menej formalít
  • uvoľnenejší kontakt

Dnes sa už cirkus a zlaté písmo nenosí
Niekedy platilo, čím výraznejší dizajn, písmo, farebnosť, tým lepšie. V dnešnej dobe to už neplatí, pre svoj účel vám postačí jednoduchá, prehľadná vizitka. Niektoré vizitky sa vám však zapáčia tak, že vám bude ľúto ich vyhodiť, a archivujete si ich len tak, sami pre svoju radosť.

Sú už pasé?
Aký kraj, taký mrav, v Amerike sa vizitky už dávno považujú za prežitok, kým v Číne ich berú ako svätosť a ich výmenu medzi partnermi sprevádzajú dokonca tradičné rituály.

U nás nastala uvoľnenejšia obchodná atmosféra, najmä u tých mladších a už dávnejšie sa schopnosť obchodníka neposudzuje podľa toho, či má, alebo nemá vizitku. Potreba vizitky sa odvíja od kontaktu, a ak vám vyhovuje ju nemať, tak ju nemajte.

Predsa len má zmysel
Klasická vizitka poslúži dobre pre zapamätanie osoby a následné vyhľadanie na internete a pridanie do sociálnych sietí. Nie každý má perfektnú pamäť na mená, a aj kvôli tomuto krátkemu okamihu sa vizitku vyplatí mať. Istota je istota.

Text: PR, foto: unsplash.com