Vývoj aplikácií na iOS zariadenia

Úplne prvou vecou, ktorou začína aplikácia na akúkoľvek platformu je nápad, myšlienka, ktorá vzniká každodenne v hlavách mnohých ľudí. Dôležitejšou vecou je však realizácia, ktorá oddeľuje nápad od produktu, dokončenej aplikácie umiestnenej v appstore a pripravenej na používanie. Je to proces, ktorý zaberie dosť času, ak má výsledok naozaj stáť za to. Ešte predtým tu sú podmienky, ktoré musíte spĺňať, aby ste mohli začať pracovať na svojej vlastnej app.

Je nutné mať operačný systém od Apple, OS X. Natívne ja inštalovaný do všetkých iMac a MacBook PC od Apple, je však možné ho spúšťať aj z Windows vo virtuálnom prostredí. Výsledok vás však môže odradiť, obzvlášť ak nemáte dostatočne silný PC a ani zďaleka sa to nepribližuje kvalite a celkovej práci ako na Mac-och.

Keďže app sú vlastne programy, súbory inštrukcií pre procesor, je nevyhnutná schopnosť programovať. Veľmi vám pomôžu predošlé skúsenosti s programovaním, najmä v jazykoch C a Java. Java je jazyk s objektovo orientovaným prístupom progamovania.OOP sa využíva aj pri vývoji aplikacií na iOS. Jazyk, ktorý potrebujete ovládať je Objective-C. Ak ste sa už stretli s jazykmi, ktoré som spomínal vyššie, veľmi vám to uľahčí a urýchli celkový poces pochopenia Objective-C. Najlepší materiál sú prednášky zo Standfordu dostupné v iTunesU alebo zverejnený kód niektorých aplikácií.

Pre vývoj programov je dôležité vývojové prostredie. Určite nechcete byť masochisti a písať celý program v notepade. V tomto je najväčšia sila a funkčnosť aplikácie na Mac s názvom Xcode. Samozrejme ide o prostredie od Apple určené práve na tieto účely. Xcode je možné stiahnuť zadarmo z Mac Appstore a už niekoľko verzií má v sebe Flight Simulator, ktorý simuluje iPhone a môžte si svoju app skúsiť. Nazoaj je to skvelý pocit, ak len po pár kliknutiach myšou máte vlastnú app, ktorá má tlačidlo a dokáže zobraziť text aký chcete. Ale samozrejme to je možné iba pri takejto jedoduchej aplikácii.

Aj keď je Flight Simulator naozaj funkčný, je potrebné testovať správanie aplikácie na fyzickom zariadení s iOS. Na to potrebujete mať developerský účet, ktorý získate po registrácii na Apple stránke a zaplatení 100USD. Účet je platný rok. Okrem možnosti publikovať vlastnú app máte prístup k najnovším aktualizáciám skôr, ako ostatní používatelia. Ak sa rozhodnete svoju aplikáciu publikovať, počítajte s čakaním. Celkový proces schválenia je veľmi prísny, vďaka čomu je zaručená kvalita aplikácie. Zvyčajne je odpoveď od Apple odoslaná do týždňa. Pripravte sa však na to, že aplikáciu budete musieť prerábať a skúsiť to znovu. Aplikácia musí spĺňať body zahrnuté v zmluvných podmienkach.

Ďalšou vecou, ktorá vás určite bude zaujímať je rozdelenie peňazí medzi vami – developerom a spoločnosťou Apple.Celých 70% zo zisku aplikácie ide vám,zvyšných 30% ide Apple za umiestnenie vášho produktu v app-store. Ak čakáte že sa hneď po vydaní vaša aplikácia objaví v rebríčku najsťahovanejších, ste na omyle. Je potrebné to dosiahnuť propagovaním aplikácie ešte pred jej vydaním, aby o nej ľudia vedeli. Je na každom, aký spôsob si vyberie.

Ak skúsenosti s programovaním nemáte, ale máte chuť učiť sa zaujímavé veci, ja najlepšie začať hneď. Ak ste už programovali a máte chuť vytvárať vlastné veci, aplikácie na iOS sú tou správnou cestou, z ktorej môžte neskôr prejsť aj na vývoj pre OS X. Veľa štastia.