Využite iCloud na Macu na maximum

iCloud je krásny čistý systém, pracujúci bez akéhokoľvek podnetu od užívateľa, okrem prihlasovacieho mena a hesla. Umožňuje synchronizovať poznámky, pripomienky, ukladať dokumenty, zachvávať herný progres medzi zariadeniami a taktiež spravovať hudobnú kolekciu.

Synchronizácia poznámok cez iCloud

Ešte pred nástupom iCloudu sa v OS X nachádzala menšia aplikácia Stickies, ktorá umožňovala písať si poznámky priamo na plochu. Jej jedinou nevýhodou bolo, že sa nedala synchronizovať medzi zariadeniami. S príchodom OS X Mountain Lion sa to mení a je možné používať Poznámky, ktoré sa synchronizujú cez iCloud.

Synchronizovanie sa nastavuje v System preferences, kliknutím na ikonku iCloudu, prihlásením sa cez svoje údaje a odfajknutím ikonky Poznámok. Samozrejme je možné tento spôsob opakovať na viacerých zariadeniach čím sa zaručí synchronizácia medi viacerými zariadeniami, čo môže byť výhodné napríklad medzi domovom a prácou, školou atď… Synchronizácie prebieha v reálnom čase, takže zmeny sa prejavujú okamžite.

Ďalšou výhodou je taktiež synchronizácia poznámok aj medzi iPhonom, iPodom, alebo iPadom. Kliknite na nastavenia na svojom iZariadení a rolujte nižšie na ikonku iCloud, sem napíšte rovnaké údaje aké ste zadali aj na Macu a zapnite synchronizáciu poznámok. Keď teraz otvoríte poznámky na Macu, iPhone, iPode, alebo iPade budú medzi sebou zosynchronizované.

Na pripnutie poznámky na vašu obrazovku, otvorte aplikáciu Poznámky na vašom Macu, potom spravte dvojklik na poznámku, ktorú chcete pripnúť. Otvorí sa to v neštandartnom okne, pripravené na rýchli prístup. Môžte skúsiť menenie poznámok medzi zariadeniami, je to skutočne jednoduché.

Zmena iCloudu ako primárne miesto ukladanie v Text Edite

Text Edit momentálne primárne ukladá súbory do iCloudu. Existuje jednoduchý príkaz v Terminále, pomocou ktorého nastavýme primárne ukladanie súborov na pevný disk namiesto iCloudu. Samozrejme, aj naďalej môžte ukladať do iCloudu, avšak už sa táto možnosť nebude nachádzať na prvom mieste v zozname.

Aby sa toto stalo otvorte Terminál. Keď sa otvorí napíšte nasledujúci príkaz:

defaults write NSGlobalDomain NSDocumentSaveNewDocumentsToCloud -bool false

Odteraz vždy, keď pôjdete uložiť súbor v Text Edite, predvolene sa bude ukladať na pevný disk v Macu namiesto iCloudu. Samozrejme, stále môžte ukladať do iCloudu a to tak, že kliknete na popup menu a zvolíte iCloud ako miesto uložnia, tak ako zvyčajne.

Ak si to rozmyslíte a budete chcieť vrátiť ukladanie naspäť do pôvodného stavu, tak aby bol iCloud nastavený ako primárne miesto ukladanie, znovu otvorte Terminál a napíšte tento príkaz

defaults write NSGlobalDomain NSDocumentSaveNewDocumentsToCloud -bool true

Využite zdieľané pripomienky na spoluprácu s ďalšími ľuďmi

Máte prázdninový, alebo narodeninový wish list, ktorý by ste chceli zdieľať s ostatnými, aby ste sa uistili, že už sa Vás viac nebudú musieť pýtať čo chcete? A čo tak zoznam potravín, ktoré treba nakúpiť v obchode, zabezpečte si, že manžel, alebo manželka sa zastavia cestou z práce v obchode. Alebo len zdieľané úlohy s ostatnými kolegami?

Toto všetko je možné s využitím Pripomienok na Macu, aplikácia, ktorá prišla spolu s Mountain Lion a synchronizuje sa cez iCloud do ostatných iZariadení, a taktiež na iCloud.com. Tu je návod ako to nastaviť.

Otvorte Pripomienky na svojom Macu ako to zvyčajne robíte, či už cez Dock, Launchpad, alebo dvojklikom. Potom vytvorte nový iCloud zoznam kliknutím na tlačitko plus v ľavom dolnom rohu a vyberte iCloud zo zoznamu. Teraz prejdite myšou na nový zoznam a kliknite na tlačítko zdieľania, ktoré sa nachádza vpravo.

Otvorý sa bublina, ktorá umožní napísať emailovú adresu osoby z kontaktov, alebo hocikoho iného, kto má iCloud účet. Ľudia s ktorými zdieľate Váš zoznam môžu pridávať, updatovať a vymazávať pripomienky. Toto je skvelá cesta na spoluprácu s viacerými ľuďmi. Ľudia s ktorými zdieľate Váš zoznam si ho môžu pozerať na Macu a taktiež aj na ich iZariadeniach.

Ku svojmu zoznamu je možné taktiež pristupovať zo stránky iCloud.com a tiež pridávať ľudí tak ako z Vášho Macu. Nový zdieľaný zoznam sa však nedá vytvoriť na iZariadeniach.

Využite iCloud na spravovanie iTunes Match nastavení

iTunes Match umožňuje prístup k Vašej hudobnej knižnici z ktorého koľvek Macu a iZariadenia, ktoré sú priradené k Vašemu Apple ID. Môžte vidieť, ktoré skladby sú Vaše a nemusíte každú zvlášť synchronizovať ako tomu bolo doteraz. S iTunes Match môžte prehrávať a sťahovať skladby z až desiatich rôznych iZariadení, Macov, alebo Apple TV na ktorých ste prihlásený. Tu je návod ako zapnúť iTunes Match.

Prejdite do hudobnej knižnice a kliknite v zozname, kde sa nachádzajú Skladby, Albumy, Interpreti, Žánre atď… vyberte možnosť Match. Klinite na Subscribe for 24,99€ Per Year a môžte začať využívať výhody hudby v oblakoch.

Článok bol prevzatý a preložený z Cult of Mac