Vytvorte si z vášho zariadenia prenosný modem

Všetci ste si niekedy určite kládli otázku, na čo slúži 3G na iPhone či iPade? Okrem toho, že umožňuje rýchlejšie načítanie dát sa dá využiť aj na to, aby sa vaše zariadenie správalo ako modem. Takáto služba sa nazýva aj cudzím slovom Tethering. Tento názov budem v článku častejšie používať, takže čítajte ďalej a dozviete sa, čo to vlastne je. Chcem ešte zdôrazniť, že nato aby ste svoje zariadenie mohli využívať ako modem tak potrebujete iPhone alebo iPad s 3G.

Čo je to Tethering ?

Tethering je šikovný spôsob, ako využiť dátový paušál na vašom iPhone alebo iPade 3G a vytvoriť z neho bezdrôtový router, na ktorý sa môžete pripojiť napríklad z MacBooku a bez problémov surfovať. Tethering nepodporujú niektorí svetoví operátori, my máme však šťastie a u nás na Slovensku túto službu podporujú Telekom, Orange aj O2.

 

Ako funguje ?

Na Appstore ste mohli niekedy naraziť na aplikáciu menom iTether od firmy Tether. Apple samozrejme po krátkom čase (20 hodín) túto aplikáciu z App Store stiahol, no vývojári stojaci za ňou prišli s riešením, ako poskytnúť túto službu aj bez aplikácie a jailbreaku – cez HTML5. Táto verzia umožňuje cez HTML 5 vytvoriť bezdrôtové spojenie cez AdHoc z iPhonu či iPadu s dátovým pripojením. Princíp je jednoduchý, na svoje zariadenie sa budete môcť klasicky pripojiť ako na nejaký modem. A to z MacBooku, notebooku, a z iných zariadení, výnimkou nie sú ani iOS zariadenia.

[youtube id=”8GkbAiRMf40″ width=”600″ height=”350″]

Nevýhodou však je, že služba však nie je k dispozícii zadarmo, stojí 30 USD ročne. Podľa vývojárov funguje toto riešenie na celom svete a nie je potrebná žiadna špeciálna konfigurácia. Denné využívam túto službu a funguje bez problémov a určite ju všetkým odporúčam.