Vymeňte čínsku kameru za bezpečnejšiu!

Spojenie čínska firma a bezpečnosť akosi nejdú príliš dokopy. Po nedávnom škandále s bezpečnostnými zadnými vrátkami v telefónoch Huawei a zaradeniach pre mobilných operátoroch, ktoré umožnia odpočúvať kohokoľvek bez jeho vedomia, prišli na pretras aj bezpečnostné kamery.

Značky Hikvision a Dahua dostali vlani BAN kvôli bezpečnostným rizikám v USA a postupne sa pridávajú štátne, či súkromné organizácie aj v ďalších krajinách. Ako sa zistilo, tieto kamery majú zadné vrátka, ktoré umožnia komukoľvek na diaľku napojiť sa na ne a získať cez ne plnú kontrolu. Keďže sú to kamery pôvodom z Číny a značky sú aktívne podporované čínskou vládou, je tu veľké podozrenie, že by mohli byť zneužité pre kybernetické útoky alebo špionáž práve čínskou vládou a preto bezpečnostní analytici odporúčajú čo najskôr ich nahradiť za značky, ktoré majú “väčšiu dôveru”.

030519_0038_Vymetensku1.png

A tak je na mieste otázka, aké vhodné alternatívy máme k dispozícii. Aktuálne jednoznačne vedú hlasovanie integrátorov bezpečnostných systémov producenti kamerových systémov Hanwha Techwin (v minulosti Samsung Techwin) a AXIS Communications, ktoré odporúčajú respondenti ako najvhodnejšie alternatívy pre svojich zákazníkov. Je prekvapivé, že až 21% respondentov uviedlo, že nepoznajú ďalšie alternatívne produkty a spoliehajú sa na odporúčania od iných používateľov.

 

Dvadsaťdeväť percent integrátorov tvrdí, že tou najlepšou alternatívou voči produktom Huawei / Hikvision / Dahua, ktoré sú vnímané niektorými zákazníkmi ako menej bezpečné, bude Hanwha Techwin. Tu sú citáty vyjadrení integrátorov k produktom Wisenet od Hanwha Techwin:

blog.canex_.sk-74“Pravdepodobne Hanwha – najlepšia kombinácia riešení a podpory.”

“Vždy používame produkty spoločnosti Hanwha, majú rôzne cenové variácie produktov, takže môžeme byť konkurencieschopní pri projektoch, ktoré majú nižšie technické parametre a stále majú produkt, ktorý spĺňa najnovšie špecifikácie.”

“Hoci ceny nemusia byť tak nízke ako HIK / Dahua, naozaj sa nám páčia kamery Hanwha.”

“Séria Wisenet Lite od Hanwha Techwin je zvyčajne našou náhradnou alternatívou.”

“Používame IP kamery Hanwha Techwin série Wisenet “Q” alebo ich AHD sériu, aby sme zostali konkurencieschopní proti Hik a Dahua.”

“Hanwha nie je čínska a neboli verejne obvinení v súvislosti s nízkou bezpečnosťou produktov.”

“Mám rád Hanwha, páči sa mi ich prístup, výroba ich vlastných čipov a aj ich návrhy sú dobré. Cena je celkom dobrá a zdá sa, že nemajú tak zraniteľné miesta.”

Na druhom mieste v hlasovaní integrátorov s podielom 13% hlasov sa ocitla spoločnosť AXIS Communications, ktorá pred vyše 30 rokmi vyrobila prvú IP kameru. Axis určite nie je “lacnou” alternatívou k produktom firiem Hikvision a Dahua, no stále ponúka veľmi dobré modely a za primerané ceny. Z vyjadrení integrátorov k produktom Axis môžeme citovať napríklad:

stiahnuť“Nízke ceny má séria AXIS kamier triedy “M”. Veľmi dobrá alternatíva pre malé systémy, ktoré nebudú súčasťou väčšieho systému.”

“AXIS & Hanwha sú veľmi pekné.”

“Držíme sa produktov AXIS, dôveryhodnosť a technická podpora je tým hlavným dôvodom.”

“Som rád, že spoločnosti ako AXIS a Hanwha vyvíjajú lacné riešenia a sú konkurencieschopné v tomto segmente trhu. Potrebujeme kvalitné výrobky, na ktoré sa môžeme spoľahnúť. Predaj týchto zariadení zákazníkom nie je ťažký, keď vieme, že je produkt dobrý.”

“Nízke náklady”. Aj keď AXIS neponúka lacné veci, ponúka stredné aj nízke cenové hladiny a dokázali, že sú kompetentným výrobcom.”

“Ak si to situácia vyžaduje, radšej používame AXIS Companion Line.”

“Myslím si, že v AXISe urobili dobrú prácu. Zatiaľ čo Dahua a Hik znížili náklady na kamery, AXIS reagoval primerane a tiež uviedol na trh nízkorozpočtových kamier kvalitnejšie alternatívy kamier s nízkou cenou. Budem preferovať značky AXIS, Bosch, Sony, Avigilon vždy, keď budem môcť. Navyše k AXISu budem chodiť aj pre lacnú alternatívu kamier. Takisto som dokázal presvedčiť niektorých svojich zákazníkov, aby vyžadovali 3 resp. 5-ročnú továrenskú záruku na kamery.”

“Jediná cenová alternatíva, ktorú registrujem, je séria AXIS Companion.”

Zdroj:
www.ipvm.com a blog spoločnosti www.canex.sk