Výhody iOS oproti Android

Cieľom tohto článku nie je povedať, že Android je úplne zlý ale porovnať tieto dve platformy. Veľa ľudí rozmýšľa nad tým, či je lepší Android alebo iOS. V tomto článku vám ukážeme výhody aj nevýhody týchto platforiem.

Naozajstným dôvodom, prečo Google vytvoril Android je aby dominoval mobilnému reklamnému priestoru. Preto Android kopíroval veľa vecí od Apple napr. usporiadanie ikoniek aplikácií, multitouch pohyby (zapnutie prístroja dotykom na obrazovku, zväčšenie obrazu dvojitým dotykom), senzory, ktoré zisťujú polohu prístroja a pod. Sám Steve Jobs sa pokúšal odradiť Google od vývoja Androidu, avšak márne. Citujem:,,My chceme vyrábať dokonalé produkty, a nie “šmejdy” ako Android. Google sa zo začiatku vyhýbal kopírovaniu určitých vlastností, ale v januári 2010 predstavila značka HTC mobilný telefón ktorý sa pýšil multitouchem a radou ďalších vlastností Iphone. Apple vtedy zažaloval HTC (predovšetkým Android) z porušenia svojich dvadsiatich patentov. Apple ale prehral tento súdny spor.

Jednoduchosť je v Apple.V každom porovnávaní dvoch operačných systémov hrá rolu aj jednoduchosť používania. Ak sa jeden operačný systém používa pre bežného zákazníka ľahšie ako iný, mal by dostať bod. A v tomto prípade tento bod ľahko získa Apple. Operačný systém od Apple sa proste používa ľahšie. Apple požíva iOS, ktorý beží na iPade, iPode aj iPhone. Z tohto dôvodu je vyhľadávanie nových aktualizácií a spojenie medzi nimi takisto jednoduché.

Apple rozumie tomu, čo zákazníci chcú a ako budú určitý produkt používať. Zdá sa, že Google nerozumie zákazníkom tak, ako by mohol. Určite robí lepšiu prácu ako väčšina spoločností. V skutočnosti Google rozumie zákazníkom skôr spôsobom akým im rozumie Microsoft než ako im rozumie Apple. A to by mohol byť problém – najmä pre jeho operačný systém.

Find My Phone táto aplikácia je k dispozícii zadarmo, je najlepšou cestou k sledovaniu vášho telefónu v prípade krádeže. Táto aplikácia už pomohla v získavaní mnohých stratených iPhonov, iPadov či iPodov. Dokonca pomohla aj pri hľadaní zlodejov týchto iDevices. Je to jedna z najlepších aplikácií na zníženie šance,  že prídete o mobil. A pritom nič nestojí. Android ponúka aj klon tejto aplikácie pre sledovanie telefónu, ale nie je to ako IOS.

Apple v októbri predstavilo Siri, ako hlavný trhák iPhonu 4S. Konkurencia na to hneď reagovala a rovnako aj vývojári aplikácií pre Android. Aplikácia s názvom Siri for Android bola len odkazom na služby Google Voice. Minulý mesiac však z Android Marketu zmizla, nielenže ukradla názov Siri, ale aj jej ikona bola jasnou kópiou tej Applovskej. Väčšina imitácií Siri dopadla na smiech, a tak stále vyhráva Apple s nenapodobiteľným hlasovým asistentom.

Aby sme tu Android len nekritizovali, tak vám ukážeme aj zopár výhod ktoré so sebou priniesol.

V prvom rade je to otvorenosť platformy. Predajcovia, ktorí sa dostanú k operačnému systému si ho môžu zmeniť ako len chcú. Napríklad Android je používaní u HTC aj Samsungu.

Ani Appstore sa nepodarila taká úspešnosť ako Android Marketu a to tá, že za takú krátku dobu dosiahol Android počet stiahnutých aplikácií 400 tisíc podobne ako Appstore.

Android podporujú všetci slovenskí operátori, aj v USA. V prípade iPhone to my Slováci máme jednoduchšie, iPhone majú viacerí operátori. V USA ho mal zatiaľ len jediný operátor – AT&T.

Ďalšou možnosťou je výber telefónov, od lacnejších s horšou výbavou až po tie najdrahšie -“hardvérové draky”. Napriek tomu, každý z telefónov ponúka skvelú konektivitu a vstavaný GPS modul, pomocou ktorých môžete aplikácie pre Android využiť na maximum.Ak chcete iPhone, môžete si vybrať veľkosť displeja – 3,5 palcový. Android – od 1,3 po 4,3 pri smartfónoch, pri tabletoch od 5 palcov.

Veľmi dobrou funkciou sú Google mapy sú aktuálne najlepšie mapy na trhu, s množstvom funkcií a skvelým používateľským rozhraním, ktoré sa ešte lepší každou aktualizáciou. Keby tak ešte existovala aj ich offline verzia.

Widgety si našli cestu k zákazníkovi a teraz si používatelia smartfónov bez nich len ťažko dokážu predstaviť efektívne používateľské prostredie telefónu. Widgety sú pekné skvosty každého Androidu, zobrazia vám čo chcete, kedykoľvek a kdekoľvek. Sú umiestnené priamo na domovskej obrazovke a tak máte ľahký prístup k aktualizáciám alebo iným veciam napr. k najnovším správam, e-mailov, prehrávanie médií, prepínanie jasu displeja alebo WiFi – to všetko je na vás. To je tá krása Androidu – ste ” šéf”, a môžete si prispôsobiť všetko tak, aby váš smartphone alebo tablet  presne zodpovedal vašim potrebám.