Volleyball Island – slovenská hra plná spomienok na leto

Ďalším dôkazom toho, že aj u nás sa davú vytvoriť skutočne funkčné aplikácie je hra Volleyball Island, ktorá vás vtiahne do príjemného pocitu hry plážového volejbala na tropickom ostrove.

Dizajn

Pekný a jednoduchý dizajn Vás sprevádza skrz celú hru. Sympatické prostredie dotvárajú ešte aj príjemné zvuku. Hráči v tvare vajíčka sú zjednodušeným vtipným stvárnením ľudí hrajúcim tento šport. Celý koncept hry síce neohúri, ale ani nesklame.

Ovládanie

Jediná vec, ktorá ma vydesila pri prvom kontakte s hrou bol práve spôsob ovládania. Ovládanie je riešené joystickom umiestneným v spodnom rohu zariadenia. Osobne nie som fanúšik takéhoto spôsobu, pretože nemáte cit ako keby bola hra ovládaná nakláňaním zariadenia alebo dotykovím ovládaním po celom displeji. Našťastie, aj toto ma vskutku príjemne prekvapilo a ovládateľnosť je na pomerne dobrej úrovni.

Dvaja hráči

Možnosť hry viacerých hráčov naraz vždy len poteší. Samozrejme, celý charakter hry zostáva zachovaný. Jedinú pripomienku mám opäť k ovládateľnosti, pretože pokiaľ hru nehrá jeden ľavák a jeden pravák je veľmi obtiažne sa zmestiť pre obrazovku zariadenia kvoli umietneniu prvkov ovládania (v tomto prípade joystickov v ľavom a pravom dolnom rohu obrazovky).

Nastavenia

Nastavenia sú zväčša len vizuálne a hrateľnosť nijako neovplyvnia. V nastavenia si môžete zmeniť meno, farbu pleti, náročnosť, hernú stranu a možnosti hudby. Všetko sú to len detaily.

Príjemný zabijak času na nedeľné popoludnia, pri ktorom ale nestrávite celé hodiny. Ak máte záujem zahrať si príjemnú hru a navyše podporiť slovenského developera aplikácii potom si hru stiahnite z AppStore tu (1,79€).

Pre našich najrýchlejších čitateľov pripájame aj niekoľko reedem kódov: YEW3W3YYM4MY; 3ENWWJT7L9P7; 97T3WAP97NF4.

Rozhovor nám poskytol pán Peter Šošovička z vývojárskeho štúdia BEE DIGITAL, s.r.o. .

  • Pre začiatok je treba podotknúť, že je to vaša premiérová aplikácia. Prečo ste sa hneďrozhodli vytvoriť práve takúto hru a nie nejakú jednoduhšiu aplikáciu?
Hoci je táto hra oficiálne prvá pod hlavičkou BEE DIGITAL, máme bohaté skúsenosti s vývojom komerčných hier a aplikácií. Preto sme si trúfli aj na niečo zložitejšie. Voľba plážového volejbalu vychádzala hlavne z toho, že sme na “Storoch” našli málo konkurenčných hier v tejto kategórii a videli sme teoretickú šancu, aby sa hra presadila.”
.
  • Na akú cieľovú skupinu aplikáciou mierite?
Myslíme si, že pri tejto hre nehrá vek ani pohlavie rolu a dokáže sa pri nej zabaviť každý fanúšik volejbalu. Hra má tri úrovne obtiažnosti, takže je vhodná aj pre tých menej zdatnejších. Ovládanie joystickom z počiatku nemusí vyhovovať každému, ale po chvíľke tréningu si hráči trúfnu aj na súperov s vyššou úrovňou obtiažnosti.”
.
  • Aplikáciu ste vyvíjali Vy sami alebo máte ako developer okolo seba viacčlenný tím ľudí?
Základ nášho tímu tvoria dvaja developeri Tomáš Mahrík a Peter Šošovička. Na ostatné časti hry (grafika, animácie) sme využili externé posily.”
.
  • Koľko času prešlo medzi prvotným nápadom a momentom, keď už bola aplikácia dostupná v AppStore?
Od prvotného nápadu až po finálnu verziu aj s nasadením na AppStore to trvalo približne 2 a ½ mesiaca. Počas tohto obdobia sme taktiež pripravili verziu hry pre Blackberry a z veľkej časti aj verziu pre Facebook.”
.
  • Ktorá časť vývoja bola z Vášho pohľadu najťažšia?
Najťažšie na celom projekte, ako to u väčšiny vlastných projektov býva, bol prechod od plánov k činom a potom finále, kedy sme potrebovali hru vyladiť do stavu, aby sme ju mohli dať k distribúcii. Čo sa týka samotného vývoja, najviac času zabralo ladenie hrateľnosti a inteligencie PC hráčov tak, aby hra bola zaujímavá pre čo najväčší počet hráčov. “
.
  • Máte skúsenosti aj s inými platformami okrem iOS? Ktorá je podľa Vás najatraktívnejšia?
Všetky hry aj aplikácie sa snažíme robiť tak, aby sme ich vedeli dostať na čo najviac platforiem. Najatraktívnejším je pre nás stále iOS, z hľadiska monetizácie, procesu schvaľovania ale aj podpory developerov. Pre túto hru sme pripravili port aj na BlackBerry PlayBook, kde čakáme na schválenie uz vyše mesiaca a čoskoro bude dostupná aj verzia pre Facebook.Okrem toho máme skúsenosti aj s platformami Android a Windows 8.”
.
  • Splnila aplikácia Vaše očakávania a chystáte už aj niečo do budúcna?
Od tejto hry sme čakali určite viac, čo sa žiaľ, zatiaľ nenaplnilo. Na druhú stranu sme vďaka nej získali množstvo cenných skúseností, hlavne v oblasti propagácie aplikácie, ktoré určite zúročíme v našich ďalších projektoch. Celkovo to však nepovažujeme za neúspech, práve naopak, dodalo nám to ešte väčšiu chuť vyvíjať vlastné projekty a neustále sa zlepšovať. Momentálne pripravujeme niekoľko projektov. Z nich za zmienku stojí aplikácia na výuku jazykov zábavnou formou pre deti vo veku 3-9 rokov. Aplikáciu chceme dostať na čo najviac platforiem a do budúcna by sme radi rozšírili škálu jazykov, ktoré sa deti budú môcť učiť.Ďalej pripravujeme s jedným meteorologickým serverom aplikáciu pre iOS zariadenia, ktorá bude poskytovať podrobné informácie a predpoveď počasia pre Slovenskú republiku. Popritom všetkom chystáme ešte niekoľko menších hier.”

Za rozhovor ďakujeme pánovi Petrovi Šošovičkovi.