Virtuálne privátne servery – ako fungujú?

Virtuálne privátne servery (VPS) sú rovnaké ako fyzické servery, no skrývajú v sebe dôležitú výhodu. Nemusíte ho ísť niekam fyzicky kúpiť, zaniesť do dátového centra či zapojiť do siete. Jednoducho ho zriadite online, zapnete a vzdialene sa naň môžete pripojiť tak, akoby ste boli priamo pri ňom.

Virtuálne privátne servery - ako fungujú?

Virtuálne privátne servery – ako fungujú? (Foto: Bigstockphoto)

Čo je to VPS?

Virtuálne privátne servery (VPS) predstavujú servery, ktoré fungujú na virtualizovanom hardvéri, ktorý prevádzkuje hostingová služba. VPS bežia na rovnakom fyzickom stroji ako virtuálne servery iných zákazníkov. Virtuálne privátne servery (VPS) sú venované jednotlivým potrebám zákazníkov využívajúcich hostingové služby.

Pre koho sú určené?

Virtuálne privátne servery sú vhodným riešením pre tých, ktorí potrebujú stabilný server a okrem toho aj mať admin prístup k serveru. Tiež pre tých, ktorí si chcú na server nainštalovať svoj špecifický softvér a zároveň si ho sami spravovať. Vďaka VPS môžu mať absolútnu kontrolu nad serverom. Potrebujete väčší výkon a nemáte chuť riešiť hardvér servera? Vtedy určite siahnite po virtuálnych privátnych serveroch.

A čo prax?

V praxi to funguje tak, že si zákazník predplatí u spoločnosti ponúkajúcej hostingové služby požadovaný výkon virtuálneho servera, teda procesory, operačnú pamäť aj diskový priestor. Tieto parametre sa ale dajú neskôr meniť podľa toho, ako sa budú meniť požiadavky zákazníka na výkon servera. Zákazník získa k svojmu virtuálnemu serveru plný prístup s root právami.

V prípade spoločnosti ACTIVE 24 si na inštaláciu môžete vybrať z viacerých operačných systémov. Obrovskou výhodou je, že virtuálne privátne servery sú u ACTIVE 24 každodenne zálohované. Toho sa u iných poskytovateľov nemusíte vôbec dočkať.

Text: PR