Užitočné internetové aplikácie podstatne skracujú dĺžku našich rozhodnutí

Takmer každý deň potrebujeme s niečím poradiť. Najčastejšie ide o dilemy, čo kúpiť, čo nekúpiť a koľko to stojí. V minulosti sme sa museli opýtať rodiny, známych, prelistovať si noviny, časopisy zájsť priamo do predajne a až potom vyniesť konečný verdikt. Dnes je táto niekedy doslova tortúra absolútne zbytočná. Behom niekoľkých minút máme na stole všetko to, čo sme potrebovali zistiť.

Ako je to ale možné? Každý produkt, každá služba je nejakým spôsobom finančne ohodnotená a keďže neexistuje iba jeden ich cenový variant, na uľahčenie nám slúžia rôzne aplikácie, ktoré slúžia na výpočet konečnej sumy. Zadaním určitých parametrov a kliknutím na požadované okienko zaraz zistíme, čo nás to o čo máme záujem bude stáť. Už žiadne približné hádanie od buka do buka, to čo sa nám zobrazí to by malo byť záväzné. Aspoň v tých hrubých rysoch, ak už nie do posledného centu.

Cena auta a povinnej a havarijnej poistky okamžite k dispozícii

Tak napríklad, máme záujem sa dopátrať koľko stojí nové auto nejakej značky, tak jednoducho nájdeme na internete predajcov, preskúmame ich cenníky, navolíme príslušnú výbavu a hneď zistíme, či na to máme, a či nie. Alebo sa v tejto súvislosti chceme rovnako dopátrať ceny zákonnej a havarijnej poistky predmetného auta. Absolútne žiadny problém. Rad radom si prejdeme internetové stránky komerčných poisťovní, naťukáme do virtuálnej kalkulačky požadované parametre a máme výsledok. Čo by to bolo za slávu, keby sme nové auto hneď nepokrstili dlhou štrekou a to najlepšie k moru.

Užitočné internetové aplikácie podstatne skracujú dĺžku našich rozhodnutí

Užitočné internetové aplikácie podstatne skracujú dĺžku našich rozhodnutí (Foto: unsplash.com)

Podobne ako pri jeho kúpe a výberu vhodného poistenia nám podstatne uľahčí výber najvhodnejšej trasy, a tým teda aj koľko spotrebujeme benzínu, aplikácia ktorá naplánuje trasy na všetkých známych mapách. Zadáme miesto štartu, cieľovú destináciu, k tomu si vyberieme pre nás najvhodnejší typ cestnej komunikácie a za okamih sa dozvieme koľko kilometrov nás čaká strávených za volantom.

Hypotekárna kalkulačka nám prezradí našu solventnosť

Nemusíme sa striktne držať iba cestovania autom pri vysvetľovaní plusov zbierania informácií prostredníctvom internetu. Zoberme si taktiež také bývanie. To musí zaujať každého človeka bez rozdielu.

Túžime po osamostatnení sa, zadovážení si bytu, či rodinného domu a chceme sa dozvedieť, koľko nám banková spoločnosť požičia, za aký úrok, na ako dlho a čo všetko musíme spĺňať, aby sme sa aj my stali jej klientami. Nedočkavejší jedinci sa hneď vrhnú na internet a prečítajú si základné údaje okolo poskytovania hypotekárnych úverov. K tomu im má podať pomocnú ruku hypotekárna kalkulačka do ktorej záujemca o úver zadá všetky potrebné údaje. A onedlho sa dozvie, či je vôbec jeho požiadavka reálna a čo to do budúcnosti obnáša, aké povinnosti z jeho strany.
Ak sa s výsledkom stotožní, môže pristúpiť rovno k návšteve pobočky tej, ktorej banky. Týmto tak ušetrí sebe i banke čas a námahu, ktoré môže venovať inej alternatíve ako a kde získať potrebnú sumu peňazí. Nemusí ísť vždy iba o to čo a koľko to stojí.

Aj kvalita a rýchlosť internetu je k dispozícii

Poďme teraz na takú jednu zaujímavosť. Dokáže nejaká internetová aplikácia vypočítať technické parametre nášho internetového pripojenia a k tomu aktuálnu ponuku poskytovateľov pevného a mobilného internetového signálu?

Budete sa čudovať ale áno, dokáže. Na meranie rýchlosti internetu slúžia komerčné aplikácie, ktorých jedna nevýhoda, a tou je možnosť zistiť len rýchlosť a objem stiahnutých a odoslaných dát, intenzitu signálu a rýchlosť odozvy. Od tohto roku je však k dispozícii aplikácia od Úradu pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb, ktorá má pomôcť záujemcom o internetové pripojenie v rozhodovaní sa pri kúpe pevného, či mobilného internetu.

Aplikácia funguje nasledovne. Čo sa týka pevného internetu, príkladom môže byť optický internet, tak je schopná okrem spomenutých základných technických parametrov poskytnúť potencionálnemu zákazníkovi aj dostupnosť poskytovateľov internetového signálu v jeho najbližšom okolí vyjadrenú v konkrétnych číslach a za akú cenu. A tiež samozrejme o aký typ pevného pripojenia sa jedná.

Mobilný internetový signál si je možné otestovať v jeho schopnosti pokrytia v určitej lokalite kde sa užívateľ práve nachádza. Či už doma, v škole, zamestnaní alebo na chate. Tieto namerané hodnoty sa dajú porovnať s nameranými hodnotami iných užívateľov mobilného signálu, a tak konfrontovať skutočný stav mobilnej siete.

Nakoniec jedna dobrá správa, všetko je úplne zadarmo

Táto aplikácia je dostupná v slovenskom a anglickom jazyku a je použiteľná v mobilných telefónoch s operačným systémom Android a iOS. A keď vravíme mobilný internetový signál tak máme na mysli aj jeho využitie i v iných mobilných koncových zariadeniach ako sú tablety a notebooky.

Aplikácia je k dispozícii úplne zdarma na stránkach známych internetových obchodov. Takže ako vidíte, tak nielen často využívané produkty a služby sa dajú na internete spoľahlivo overiť, ale rovnako aj kvalita, rýchlosť a cena internetu samotného.

Text: PR