Usedení zamestnanci, myslite na svoje zdravie!

Máte sedavé zamestnanie a bolieva vás chrbát? Pravdepodobne to spolu súvisí. Ľudské telo totiž nie je stavané na život v statickej polohe. Ako sa proti negatívnym dôsledkom brániť? Tu je zopár tipov.

Usedení zamestnanci, myslite na svoje zdravie!

Stoly, pri ktorých sa stojí
Ako by sa vám páčilo, ak by ste pri práci s počítačom mohli stáť? V škandinávskych krajinách začínajú byť výškovo nastaviteľné stoly štandardom medzi vybavením kancelárie. Je totiž chybou myslieť si, že pri práci s PC sa netreba hýbať. Dlhodobé sedenie pri práci má za následok zhoršenie stavu srdcovocievneho systému a mobility, najmä chrbtice a pružnosti svalov. „Usedený“ človek navyše stráca aj mentálnu výkonnosť, čo nie je dobré pre pracovný aj mimopracovný život. Porozmýšľajte a doplňte kancelársky nábytok o kúsok, ktorý prospeje vášmu zdraviu.

Pohyb v práci
Tvrdiť, že sedavá práca nie je fyzicky náročná, je donebavolajúci omyl. Osem, desať aj viac hodín v kancelárii predstavuje obrovskú záťaž na pohybový aparát. Využite preto každú možnosť na pohyb, aj v práci. Ignorujte výťahy, radšej si vybehnite po schodoch. Pri varení kávy si spravte zopár výponov na špičkách, pri pobyte na WC zase sériu drepov alebo strečingových cvičení. Aspoň na chvíľu sa vám uľaví.

A čo mimo práce?
Variabilita a pestrosť a čo najmenej stereotypu, to je pre sviežosť v akomkoľvek ohľade prínosné. Zdravotnú a duševnú sviežosť nevynímajúc. Prechodu z pracovnej stoličky na domáci gauč by ste sa mali vyhnúť. A ak ležať, tak nie pridlho. To zo sedenia unavenej chrbtici a stuhnutému svalovému aparátu pomôže len zdanlivo. Naopak, buďte aktívni. Ak máte hobby, venujte sa mu a vyvarujte sa pri tejto činnosti pohybových či statických vzorcov z práce.

Posledná možnosť
Ak vás celodenné sedenie priveľmi otravuje, riešením je aj zmena práce. Prípadne brigáda s totálne odlišným pracovným zameraním. Ak nemáte trebárs možnosť vyžitia na vlastnej záhradke, skúste sa opýtať na najbližšej farme alebo salaši, či by ste si tam nemohli občas skočiť po fyzickú aj duchovnú očistu.

Zdroj: PR, foto: vengo.sk