Technológiou napakovaný horský bicykel od LeEco

Pri súčasnej miere predstavovania technologických noviniek na trh sme si už akosi zvykli na kadečo, avšak bicykel s Androidom sme tu ešte nemali. Tento konkrétny vynález pochádza z dielne firmy LeEco a prepája konvenčný bicykel so špičkovou technológiou za účelom uľahčiť cyklistom navigáciu a sledovania výkonu.

Technológiou napakovaný horský bicykel od LeEco

Horský bicykel od LeEco je moderne vyzerajúci bicykel skladajúci sa z kvalitného karbónového rámu a okrem iného aj štvorpalcového displeja na riadidlách. Pod obrazovkou sa skrýva Android o verzii 6.0 tvoriaci základ proprietárneho systému BikeOS. Na rozdiel od tradičných smartfónov je však toto vstavané zariadenie poháňané samodobíjateľnou batériou a poskytuje jazdcov more možností. Cyklisti sa budú počas jázd môcť presne navigovať vďaka HERE mapám, prehrávať hudbu (online aj offline), komunikovať s inými LeEco bicyklami v blízkosti (na princíp vysielačky) a samozrejme aj zaznamenávať detaily z jazdy.

Senzory a bezpečnostné prvky
Tak ako sa dá predpokladať, bicykel je vybavený množstvom chytrých senzorov. Medzi tie patria GPS, kompas, akcelerometer, barometer, svetelný senzor a senzor na meranie rýchlosti kolies a píly. Vstavaný systém je navyše kompatibilný s powermetrami tretích strán a zariadeniami na meranie srdcovej aktivity.

Výrobcovia pri dizajnovaní bicykla mysleli aj na bezpečnosť jazdcov. Bicykel po odcudzení automaticky notifikuje majiteľa a umožní jeho sledovanie v reálnom čase prostredníctvom mobilnej aplikácie. Často bicyklujete za tmy? Nie je problém. LeEco bicykel disponuje vstavaným vodotesným svetelným systémom a dokonca umožňuje aj trúbenie.

Výbava super ale zatiaľ nepoznáme cenu
To zatiaľ neznie na bicykel vôbec zle. Je síce pravda, že mnoho spomínanej funkcionality sa dá dosiahnuť aj za použitia pridaných zariadení na existujúci bicykel, avšak mať všetky tieto prvky k dispozícii hneď po vybalení z krabice je veľmi pohodlné a môže to ušetriť čas a peniaze. LeEco smart bicykel vyjde v Spojených štátoch a zbytku sveta v druhej polovici roku. Poslednou neznámou je v tejto rovnici iba cena. Tá bude oznámená v blízkej budúcnosti.

Technológia v pelotóne?
V nasledujúcich rokoch bude zaujímavé sledovať, ako a či sa podobná technológia dostane aj do profesionálneho pelotónu. Cyklisti už teraz používajú powermetre a firma Dimension Data zbiera počas pretekov množstvo údajov, ktoré sa dajú sledovať v reálnom čase. Zakomponovanie technológie do bicyklov v štýle LeEco by vedelo profesionálom zjednodušiť existujúcu snahu získať podrobné štatistiky z jázd a pre sledujúcich fanúšikov by hádam uľahčilo aj tipovanie na víťaza. Ak by sa aj koncept neuchytil v profesionálnom športe, tak by mal zmysel minimálne ako mestský bicykel.