Spoločnosť Atari, ktorá kedysi zamestnávala Jobsa, vyhlásila bankrot

NEW YORK – Spoločnosť Atari, ktorá predstavila svetu pred štyridsiatimi rokmi legendárnu hru Pong, a ktorá zamestnávala počas štúdia na vysokej škole Steve Jobsa, dnes vyhlásila bankrot.

Počas nasledujúcich 90 až 120 dní by malo dôjsť k predaju všetkých dôležitých aktív, píše sa v tlačovej správe spoločnosti. Ide predovšetkým o logo, ktoré podľa prieskumu pozná 90 percent Američanov, a legendárne videohry.

Chýbajú peniaze na ďalšie hry

Zásadným problémom sa stal nedostatok hotovosti na to, aby dala na trh ďalšie hry. Úver za 28 miliónov dolárov od britskej finančnej skupiny Bluebay Asset Management vypršal ku koncu minulého roka a Atari tak zostala bez prostriedkov, píše Los Angeles Times. Podľa serveru dokonca Atari dlhuje ďalšie peniaze.

Okrem hier vyvíjala spoločnosť aj herné konzoly a počítače. V posledných rokoch sa následne zamierila na hry pre smartfóny a tablety založené na operačných systémoch iOS a Android.
V súčasnosti zamestnáva Atari v USA 40 osôb.

Legendárna hra Pong

Steve Jobs a Atari

Atari, ako som písal vyššie bola jedna zo spoločností, ktoré zamestnávali Steva Jobsa počas jeho štúdia na Reed College. Poďme si trochu spoločne pripomenúť Stevove pôsobenie v Atari.

Jedného dňa mladý Steve Jobs nakráčal do vestibulu výrobcu verejných videohier Atari a povedal personálnemu riaditeľovi – ktorý bol vystrašený jeho neupravenými vlasmi a jeho správaním -, že neodíde, pokiaľ mu nedajú prácu.

Zakladateľom bol vysoký a statný podnikateľ Nolan Bushnell, ktorý bol zároveň aj charizmatický vizionár so sympatickými rysmi komedianta – inými slovami pre Jobsa to bol ďalší vzor. Potom ako sa stal slávnym, jazdil v Rollsu, fajčil marihuanu a riadil pracovné stretnutia z vane s horúcou vodou.

Nolan Bushnell

Hlavným inžinierom Atari bol červenolíci a cieľavedomý Al Alcorn. V roku 1972 dal Bushnell Alcornovi na starosť vytvoriť verejné herné verzie hry Pong, v ktorej sa dvaja hráči snažia na obrazovke zraziť jeden druhého dvoma pohyblivými tyčami, ktoré sa pohybujú ako pádla.

Keď Jobs prišiel v sandáloch do vstupnej haly firmy Atari a žiadal o prácu, poslali ho nakoniec za Alcornom. „Povedali mi, že máme v hale mladého hippie, ktorý tvrdí, že neodíde, pokiaľ ho nezamestnáme. Mali by sme zavolať policajtov, alebo ho máme pustiť ďalej? Vyzval som ich, aby ho pustili ďalej.“

Tak sa Jobs stal jedným z prvých päťdesiatich zamestnancov v Atari. Pracoval tam ako technik za päť dolárov na hodinu. „Keď sa na to dnes pozerám, bolo to nezvyčajné zamestnať človeka, ktorý nedokončil Reed.“ hovorí Alcorn. „Ale ja som v ňom niečo videl. Bol veľmi inteligentný, nadšený a zapálený do techniky.“ Alcorn ho pridelil k inžinierovi Donu Langovi. Na druhý deň sa Lang sťažoval: „Ten chlapec je zatratený hippie so všetkým všade. Prečo ste mi ho dali? A nedá sa s ním vydržať.“ Jobs bol presvedčený, že jeho prísna ovocná diéta ho nielen zbavuje hlienu, ale tiež telesného pachu, aj keď nepoužíva dezodorant a pravidelne sa nesprchuje. To bola samozrejme chybná teória.

Dokumenty, ktoré poslal Steve Jobs do Atari

Lang aj ostatní chceli, aby Jobs odišiel, ale Bushnell vymyslel riešenie. „Smrad ani správanie pre mňa neboli žiadnym problémom“ hovorí. „Steve bol zvláštny, ale mne sa celkom páčil. Tak som ho požiadal, aby chodil na nočnú zmenu, a mohol v podniku ostať. “Jobs prichádzal, až keď Lang a ostatní odišli domov, a pracoval skoro celú noc. Aj takto izolovaný sa stal známy pre svoju drzosť. Vo chvíľach, keď sa stretol s ostatnými, ich bystro informoval, že sú “posraní hlupáci”. Dokonca aj spätne si za svojím prehlásením stojí. “Jediný dôvod, prečo som tam exceloval, bol ten, že všetci ostatní boli príliš zlí,” spomína Jobs.

Cez svoju aroganciu (alebo možno práve kvôli nej) dokázal okúzliť šéfa Atari. „Bol oveľa filozoficky založený ako ostatní, s ktorými som pracoval,“ hovorí Bushnell. „Zvykli sme si diskutovať na téma slobodná vôľa versus determinizmus. Ja som skôr veril, že veci sú akosi určené, že sme boli určitým spôsobom naprogramovaní. Keby sme mali lepšie informácie, mohli by sme správanie ľudí predvídať. Steve tvrdil opak. „Tento názor odpovedal jeho viere v silu vôle, ktorá dokáže zmeniť aj realitu.“

Jobs sa toho v Atari veľa naučil. Pomáhal vylepšiť niektoré hry. Pridával čipy, aby vytvoril zábavné maličkosti a vzájomnú komunikáciu postáv. Bushnellova inšpirujúca ochota nafúknuť pravdu a hrať sa s vlastnými pravidlami sa preniesla aj na Jobsa. Ten intuitívne oceňoval tiež jednoduchosť týchto videohier. Vychádzali bez manuálu a nesmeli byť zložité, tak aby si s nimi vedel rady aj úplný nováčik. Jediné inštrukcie k hre Star Trek od Atari zneli: 1. Vhodťe čvrťák. 2. Vyhýbajte sa Klingonom.

 Zdroj: Biografia Steve Jobs