Šifrovanie zložiek pod Mac OS

Často sa mi stáva, že sa ma čerství ale i dlhodobejší majitelia Apple počítačov pýtajú na to, ako zašifrovať nejakú zložku. Nakoľko je Mac OS odlišný od Windowsu, v tomto návode si ukážeme, ako jednoducho šifrovať jednotlivé súbory (napríklad fotografie z osláv, ktoré by určite nemali vidieť vaši rodičia alebo mladší súrodenci, prípadne dôležité súbory nehodiace sa pre oko bežného diváka).

V Mac App Store alebo na internete je mnoho softwaru, či už plateného alebo zadarmo (no aplikácie, ktoré stoja za zmienku sú len platené), ktorý túto funkciu umožňuje. V tomto návode si však predstavíme šifrovanie len pomocou utility v samotnom systéme, bez nutnosti vyhľadávania a inštalácie aplikácií tretích strán.

 

1. Pod zložkou “Utilities” nájdeme “Disk utility”app a spustíme

2. Pod možnosťou “File” si vyberieme “New” a potom “Disk Image from Folder”

3. Nájdeme požadovanú zložku, klikneme na “Image”

4. Po tomto úkone sa nám otvorí ďalšia tabuľka, kde pri možnosti “Encryption” zvolíme 256-bit AES a klikneme na “Save”

5. Vyskočí nám tabuľka, kde si zadáme heslo, do druhého riadku heslo potvrdíme. Dôležité je odškrtnúť možnosť “Remember password in my keychain” (kvôli tomu, aby si systém nezapamätal heslo a pri otvorení zložky, ju automaticky neotváral) a voilá, šifrovaná zložka je vytvorená

6. Po tomto kroku sa nám na ploche (alebo kdekoľvek sme si daný súbor uložili) vytvorí .dmg file

7. 2-klikom na súbor sa otvorí ponuka so zadaním hesla, heslo zadáme a máme prístup k súborom vo vnútri zložky

8. Keďže to funguje na princípe disk image, po otvorení sa daná zložka správa ako flash disk, ktorý si po prezretí, prípadne doplnení o nové súbory jednoducho “vysunieme” cez “Eject” možnosť, ci už v samotnom Finderi alebo na ploche, dole pri koši

 

Dúfam, že vám tento návod poslúži, a i vďaka nemu budete o čosi múdrejší pri práci s Mac OS, prípadne vám to ušetrí čas, strávený hľadaním a skúmaním zahraničných fór a stránok.