Recenzia: Sýrový svět

Z názvu by ste mohli usúdiť, že ide o nejakú aplikáciu monitorujúcu svet francúzskych syrov. Nie je to však tak. Je to totiž milá hra, za ktorou stojí brnianske štúdio Alda Games. Sýrový svět je už ich druhým titulom a to celé štúdio zložené len z pár Čechov a Slovákov funguje len od júna. Mimochodom, ako prvú hru vydali Zachraň šneka, ktorá zaznamenala celkom úspech.

Tak ako „šnek“, aj Sýrový svět je „casual“ logická hra, kde zastupujete malého myšiaka, aby ste zachránili jeho i jeho priateľov pred hroziacim hladom. Kvôli tomu musíte vojsť do domu plného syra. Ale ten sa vám dostane do rúk len vtedy, keď úspešne vyriešite daný hlavolam. V tom spočíva základný koncept hry.

Počas 35 levelov v 7 rôznych lokáciách si hráč ponamáha hlavu, treba však povedať, že niekedy sú úrovne až príliš jednoduché, no pri iných sa zase človek aj trochu zasekne. Neberiem to však ako negatívum, skôr to zapadá do konceptu vývojárov, ktorí sa snažili vytvoriť hru pre všetky vekové kategórie.


Grafika aj hudba sú vydarené a úplne sedia do celkového rázu Sýrového světa. Ovládanie je veľmi jednoduché, v podstate ide len o „point-and-click“ princíp. V hre však platí zlaté pravidlo – dvakrát meraj a raz strihaj. Čím viac sa totiž dotknete hracej plochy tým menšie skóre získate. To je dôležité najmä z pohľadu Top Players rebríčku.

Trailer ku hre: Sýrový svět

Záverečné hodnotenie

  • Pohodová oddychovka
  • Grafika a hudba
  • Jednoduché ovládanie


  • Chvíľami až príliš jednoduché úlohy
  • Krátka hracia doba


Sýrový svět je vydarená hra, ktorá neunaví, lebo to v podstate ani nestihne. Zahrať si ju však môže naozaj prakticky každý, myslím, že úmysel zaradiť hru medzi tie „rodinné“ sa v tomto smere podarilo naplniť. Každopádne, hra za stiahnutie naozaj stojí a vrelo ju odporúčam.

Aplikácia je dostupná pre zariadenia s verziou iOS 6 a vyššou a to pre iPhone, iPad a iPod. Hra je optimalizovaná pre iPhone 5.

Hra na Appstore: Sýrový svět, prejsť na AppStore