Recenzia: Bločkový skener pre registrovanie bločkov do Národnej bločkovej lotérie

Bločkový skener je jednoduchá aplikácia, ktorá má ušetriť čas pri registrovaní bločkov do Národnej bločkovej lotérie. Stačí odfotografovať bloček alebo ho načítať z galérie fotografií, aplikácia následne vytiahne potrebné údaje, presnejšie DKP, dátum a čas a sumu, Tieto tri údaje sú potrebné pre registrovanie bločku do Národnej bločkovej lotérie. Aspoň takto jednoducho má táto aplikácia fungovať, my sme sa ju rozhodli otestovať.

Keď získate údaje zo skenera, stlačíte registrovať a aplikácia presunie údaje priamo do formulára pre registrovanie bločku do Národnej bločkovej lotérie. Už len stačí opísať captcha kód a odoslať. Captcha kód je kontrolný obrázok s kódom, ktorý je potrebné opísať do formulárového políčka. Samozrejmé je, že najprv musíte byť registrovaný a prihlásený. Pomocou aplikácie nemusíte registrovať bločky len pomocou internetu, bločky môžete registrovať aj pomocou SMS, aplikácia sama pripraví SMS v správnom tvare, vy ju už len odošlete.

Do nášho mini testu sme si vybrali 10 bločkov, boli z rôznych obchodov, čiže aj rôznych podkladní, bločky mali 1 až 6 položiek. Pre relevanciu tohto nášho mini testu sme rovnaké bločky skenovali na iPhone 4 a druhý krát na iPhone 5. Pri fotografovaní sme sa snažili o to, aby sme jedným snímkom zachytili všetky 3 potrebné údaje. Odfotografovať bloček rovno a nerozmazane nebol problém, to zrejme aj vďaka dobrému fotoaparátu na iPhonoch, skôr nás zaujímalo to, ako si s fotografiami poradí skener. Fotografovali sme na pracovnom stole počas dňa pri prirodzenom svetle a bez blesku alebo ďalšieho nasvietenia.

Žiaľ, napriek našej snahe sa nám ani raz nepodarilo odfotografovať bloček tak, aby z neho skener vytiahol všetky 3 potrebné údaje naraz. Napriek tomu sme boli milo prekvapený, že takmer vždy dokázal vybrať v priemere 2 údaje, často aj všetky 3, žiaľ konečná suma bola však vždy nesprávna. Z iných údajov sem tam nebol niektorý úplne správny, zväčša však DKP a dátum a čas aplikácia vedela vybrať pomerne dobre. V tomto sa aplikácii osvedčila, pretože aj keď nemáte všetky údaje alebo nie sú správne, môžete si dofotiť ten, ktorý potrebujete opraviť. Ak už máte dosť fotenia, môžete tieto údaje jednoducho dopísať alebo prepísať. Potešilo nás aj to, že keď bol bloček už trochu ošúchaný, aj tak z neho aplikácia vedela niečo vybrať. Najväčší problém bola suma, no to sa mu zrejme nedá zazlievať, mnohé bločky obsahujú ešte aj prepočet na slovenské koruny, konverzný kurz a nehovoriac o sume bez DPH a podobne. Tých čísel je zrejme na tento skener až príliš veľa.

Záverečné zhodnotenie

  • plná verzia aplikácie zadarmo
  • jednoduché ovládanie
  • registrovanie cez internet aj SMS
  • možnosť dofotografovať alebo doplniť nenačítané údaje
  • k dispozícii platená verzia aplikácie, ktorá je bez reklám


  • častá chybovosť a neschopnosť načítania údajov
  • veľmi časté nesprávne určenie konečnej ceny
  • niekedy trochu dlhé spracovanie fotografie


Bločkový skener nás príjemne prekvapil, aj keď nedosiahol ani pri jednej fotografií na prvý snímok 100% správnosť naskenovaných údajov, napriek tomu ho odporúčame. Určite ušetrí čas oproti ručnému vypisovaniu údajov. Aj keď nejaký údaj chýba alebo nie je správny, jednoducho ho získate ďalšou fotografiou alebo ho len upravíte. Škoda len, že keď bloček odosielate do lotérie, musíte ešte vyplniť ochranu v podobe captcha kódu. Toto už však nie je v moci tvorcov aplikácie a kto bločky registruje pravidelne, tak už si na ňu zrejme zvykol. Aj keď je aplikácia zadarmo, máte na výber aj platenú aplikáciu, tá oproti tej zadarmo neobsahuje žiadne reklamy, inak sú rovnaké.

Aplikácia je dostupná pre zariadenia s verziou iOS 5 a vyššou a to pre iPhone, iPad a iPod.

Bločkový skener – na stiahnutie zadarmo, prejsť na AppStore
Bločkový skener Pro – na stiahnutie za 1,79 €, prejsť na AppStore