Prečo by mali ženy používať Mac

Dnes sa už všetko točí okolo počítačov a aj keď nie ste technický typ, základy na PC už musíte mať. IT svet sa stále rozširuje a týka sa to už nielen “maníkov”, ktorí po nociach píšu tie čudesné znaky a heslá, ale ľudí z každej oblasti, aj nás – nežnejšieho pohlavia.

Je všeobecne známe, že ženy majú rady praktické veci. Nerady rozmýšľajú nad tým, čo ako funguje, hlavne nech to funguje dobre. Aj to nás rozlišuje od chlapov. Kým oni skúmajú a “šprtajú” sa vo veciach, my chceme úlohu, či projekt čo najskôr dokončiť a venovať náš drahocenný čas niečomu užitočnejšiemu, než vysedávať pred počítačom. Ale vieme naozaj skôr dokončiť projekt?

Určite to poznáte… Ponáhľate sa, pretože Vás už šéf naháňa, že ste ešte neodovzdali  projekt na prezentáciu, tak rýchlo zapínate počítač. Kým sa počítač zapne, tak si stihnete urobiť kávu, dokonca ju aj vypiť. Počkáte kým sa preberie, zobrazia všetky výstražné tabuľky od antivírusových programov, až po oznámenia, že počítač je pripojený na internet. Otvárate Powerpoint, začínate písať na prvý “slajd”, ale čo čert nechcel, zrazu máte pred sebou modrú “obrazovku smrti” a je po projekte. Tak začínate rozmýšlať nad kúpou nového počítača, pretože ten váš je už poloindvalid. Akú značku ale kúpiť? Prehľadávate stránky na internete, až kým narazíte na počítače s nahryznutým jablkom v logu – Apple. Čo-to ste o Apple už určite počuli. Čím je Mac taký čarovný?

Dizajn

V prvom rade Vás zaujme dizajn počítača. Či je to iMac, MacBook, alebo Mac Pro, vynikajú vďaka elegantnému, futuristickému, ale zároveň minimalistickému dizajnu. Apple si dá záležať na každom detaile produktu. Tento štýl dizajnu si zanechal aj “vo vnútri” počítača, v operačnom systéme OS X. Plocha sa na prvý pohľad môže zdať chaotická. Prvé argumenty prečo si nekúpiť Mac vznikajú práve pri operačnom systéme. Ale nemusíte sa báť. Ľudia v Apple sa snažili systém čo najviac zjednodušiť, aby používateľom spríjemnili používanie systému. Vďaka jednoduchosti a intuitívnosti systému si prácu na Macu jednoducho zamilujete. Ovládanie Macu je iné a dovolím si tvrdiť, že oveľa jednoduchšie než Windows. Je veľmi jednoduchý a intuitívny, len si musíte odvyknúť od starých zvykov. OS X sa ľahko a elegantne dá ovládať pomocou multitouch gest ktoré imitujú realitu. Avšak na všetko nové si musíte najprv zvyknúť a všetko preskúmať. Zo začiatku to nebude ľahké a potrebujete trošku dávku trpezlivosti. Ale určite Vás dostane dizajn, zaujímavé efekty a ovládanie.

Stabilita, bezpečnosť a rýchlosť

Čo najviac asi my ženy neznášame je to, ak niečo prestane len tak samé od seba fungovať :-). Mac OS je spoľahlivý systém, ktorý zvláda pracovať s veľkým množstvom spustených programov. Takže padanie programov je na Macu skôr ojedinelý jav. Ak sa ale stane nejaká kolízia, nemusíte sa báť, pretože nepadne celý systém, ale iba ten jeden program. Samozrejme ak je to napr. textový editor, všetky údaje sa pri opätovnom zapnutí obnovia.

Kedysi sa povrávalo, že na Macu preto nie sú vírusy, lebo to používa málo ľudí a Windows je oveľa väčší cieľ, na ktorý sa oplatí vyvíjať vírus. Situácia sa zmenila, ale iba v tom, že dnes Mac používa oveľa viac používateľov. OS X odoláva tisíckam vírusom, ale nejaké vírusy sa môžu vyskytnúť aj tu, avšak oveľa zriedkavejšie než na Windowse. Nemusíte investovať ďalšie peniaze do antivírusových programov, ktoré navyše len znepríjemňuju pobyt pri počítači svojimi tabuľkami.

Okrem toho, že Mac je bezpečný a spoľahlivý, je aj veľmi rýchly. Pri jeho zapnutí už nebudete mať čas uvariť si kávičku :-). Macy sa väčšinou nevypínajú, len uspia a tak pri ďalšom zapnutí je okamžite k dispozícii a presne v takom stave, ako ste ho nechali pred uspatím.

Funkcie a programy

Mac ponúka širokú škálu funkcií a programov. Tí, ktorí nevedia ako to na Macu chodí, tvrdia, že OS X programov je málo a preto je nevýhodou mať Mac. Kým na Windowse potrebujete na jednu úlohu 5 rôznych programov, na Macu si veľakrát poradíte s jedným programom a niekedy na to ani program nepotrebujete (napr. napaľovanie CD). Nájdete však aj zopár známych programov, ktoré bežia na Windowse a na Macu nie. Vždy však existujú alternatívy, ktoré sú niekedy aj lepšie a ponúkajú jednoduchšie ovládanie, alebo viacej nástrojov. Ak sa nemôžete úplne zbaviť Windowsu, alebo iných operačných systémov, na Macu môžete mať “operačný systém v operačnom systéme”, tzv. virtualizovaný OS, cez programy ako je napr. Paralell Desktop.

V Mac App Store (obchod s aplikáciami na Macu) nájdete zaujímavé aplikácie, rôzneho druhu na prácu, koníčky, aj na relaxáciu. Veľa aplikácií, ktoré nájdete na Macu majú aj verziu pre iOS a ponúkajú synchronizáciu cez iCloud. Takže ak napríklad máte rozpracovaný text v Pages na Macu, na iPade či iPhone ho viete dokončiť.

Ženy milujú krásu, jednoduchosť, praktickosť a pritom nič iné riešiť nechcú. Technicky zmýšľajúcich žien je veľmi málo a väčšinou ženy nemajú radi techniku.

To všetko a aj oveľa viac Mac ponúka. Preto by mala mať každá žena (a nielen žena) Mac. Ako povedal aj Steve Jobs: “Apple je o ľudoch, ktorí myslia nekonvenčne, ktorí chcú využívať počítače na to, aby im pomohli zmeniť svet”. Ak chcete zmeniť svet, alebo aspoň váš život, s Macom to určite dokážete.