Prechádzame z Microsoft Windows na Mac OS X VIII. časť

 

V dnešnej VIII. časti sa bližšie zoznámime z aplikáciou iTunes. Aplikácia iTunes je vlastne taký digitálny hrací automat, kde máte všetko na jednom mieste – hudbu, filmy, Podcasty a všetko, čo máte vo vašom iZariadení – aplikácie, zvonenia, knihy, obrázky…

Knižnica (Library)

Ak ste si ešte neimportovali všetku hudbu z vášho Macu do iTunesu, tak to môžete urobiť teraz. Vyberte Súbor (File) – Pridať do Knižnice (Add to Library). Keď ste si preniesli hudbu z Windowsu, alebo z iného zariadenia a chcete používať aplikáciu iTunes, tak vám odporúčame všetku hudbu importovať do iTunes a ostatné súbory z pevného disku vymazať. Všetko odteraz budete mať v iTunes a v zložke, ktorý k nemu patrí: Domov (Home) – Hudba (Music) – iTunes – iTunes media. V tejto zložke potom nájdete všetky súbory, ktoré máte v iTunes, vrátane aplikácií a ostatných súborov, ktoré máte vo svojich iZariadeniach. Môze sa stať, že najprv budete mať v tejto zložke neporiadok. Aby ste sa tomu vyhli, odporúčame vám preorganizovať zložku a to urobíte tak, že kliknete na Súbor (File) – Knižnica (Library) – Organizovať knižnicu (Organize Library) a zaškrtnite Preusporiadať súbory v priečinku “iTunes Media”. Takto všetko budete mať prehľadne usporiadané.

Môžete sa pohrať s dizajnom knižnice a vybrať si položky a štýl, aký sa vám páči.

Obchod (Store)

Obchod iTunes Store je jednotkou medzi predajňami hudby a filmov. Dnes ponúka viac ako 20 miliónov skladieb a mnoho iných. iTunes Store ponúka rôzne možnosti zábavy. Ak si chcete pozrieť nejaký film, nemusíte si hneď kúpiť, môžete si ho len požičať. iTunes obchod nie je zameraný len na zábavu, ale aj na vzdelávanie. V záložke iTunes U si viete prevziať bezplatné kurzy, diskusie a prednášky z univerzít a vzdelávacích inštitúcií z celého sveta. Takisto sa môžete prihlásiť na odber bezplatných podcastov o čomkoľvek. K tomu všetkému stačí iba váš Apple ID (účet). Ak ho ešte nemáte, kliknite na Obchod (Store) – Vytvoriť účet (Create New Account) a podľa pokynov vyplníte údaje.

Zariadenia (Devices)

Tu sa zobrazia všetky zariadenia, s ktorými iTunes spolupracuje. Ak vložíte CD, alebo máte nejaké iZariadenie, tak ho nájdete priamo tu. Odtiaľto spravujete obsah vášho iPodu, iPhonu a iPadu. Ak kliknete na iZariadenie, v menu nájdete ďalšie zložky na spravovanie obsahu.

Ak máte iPhone, iPod Touch, alebo iPad s operačným systémom iOS 5.0. a vyššie, už na synchronizáciu nepotrebujete žiadny USB kábel. Synchronizáciu viete uskutočniť bezdrôtovo – cez WiFi (Služba PC Free). Samozrejme, všetky zariadenia musia byť v jednej sieti.

iTunes skvelo spolupracuje so službou iCloud. Služby iTunes in the Cloud vám umožňujú bezdrôtovo preberať obsah do všetkých vašich zariadení bez ohľadu na to, ktoré zariadenie ste použili na jeho nákup. Vaša nová hudba, aplikácie, knihy, alebo filmy sa jednoducho objavia na všetkých vašich zariadeniach a to všetko automaticky. V iTunes si môžete nastaviť, kde chcete mať zálohu vašich iZariadení, v iCloude (všetko prebieha automaticky) alebo v iTunes.

Zdieľanie (Shared)

Ak ste pripojený cez domácu sieť, vašu iTunes knižnicu môžete zdieľať s vašimi priateľmi, ktorí majú Mac, ale aj s tými, ktorí majú Windows. Túto funkciu však musíte najprv povoliť v Nastaveniach (Preferences) – Zdieľanie (Share). Domáce zdieľanie (Home Sharing) sa vám bude hodiť aj v tom prípade, ak napr. chcete prehrávať hudbu z vášho iPhonu, ale nemáte v zariadení všetku hudbu, alebo nemáte zakúpenú službu iTunes Match.

iTunes Match

Ak ste si zakúpili hudbu v iTunes Store, tak sa pesničky automaticky stiahnu do všetkých vašich zariadení. Ale čo bude so skladbami, ktoré ste si nekúpili? Práve na tento problém je tu služba iTunes Match, ktorá umožňuje uložiť si celú vašu kolekciu vrátane hudby importovanej z CD za ročný poplatok iba 24.99 €. Pri tejto službe sa nevyžaduje žiadna synchronizácia, pretože vaša knižnica nebude uložená vo vašom zariadení, ale bude uložená v “oblakoch” – na serveroch Apple.

Ak si kúpite službu iTunes Match, iTunes rozpozná, ktoré skladby ste si kúpili z iTunes Store a tie len prida do iCloud. Tie skladby, ktoré máte importované napr. z CD, sa postupne nahrajú do iCloud. Po prenesení do iCloudu môžete svoju hudbu vysielať a uložiť do ľubovoľného zo svojich zariadení.

Genius

Nástroj Genius podľa Apple vytvára zoznam piesní, ktoré spolu “dobre znejú”. Genius viete zapnúť tak, že kliknete na znak Genius ⚛ v pravo dole. Zoznam môžete upraviť, obmedziť na určitý počet skladieb a aj uložiť. Existujú aj tzv. Genius Mixy, čo od klasického zoznamu Genius nikdy nekončia a prehráva skladby, ktoré spolu “ladia”.

Playlisty

V aplikácií si viete vytvoriť aj rôzne playlisty, pomocou dolného panelu a tlačidla “+”. Zoznamy skladieb viete upravovať a keď vymažete skladbu z playlistu, nevymažete ho ale z pevného disku. iTunes ponúka aj Dynamické zoznamy piesní (Smart Playlists). Tieto zoznamy sa neustále aktualizujú podľa vašich kritérií. Ak chcete vytvoriť Dynamický zoznam skladieb, vyberte Súbor (File – Nový dynamický zoznam (New Smart Playlist), zobrazí sa vám tabuľka, kde nastavíte kritériá.

Importovanie skladieb z CD a napaľovanie CD

Ak chcete kopírovať z audio CD na pevný disk, stačí ak v iTunes vyberiete skladby (necháte zaškrtnuté) a kliknete na Importovať a skladby sa uložia do vašej iTunes knižnice. Z aplikácie viete skladby aj priamo napaľovať na CD. Najprv si vytvorte zoznam skladieb pre CD, ktorý chcete napáliť. Ak už zoznam máte, kliknite v okne zoznamu skladieb na tlačidlo Vypáliť (Burn). iTunes napaľuje hudbu vo formáte .mp3 a neumožňuje napáliť tie skladby, ktoré ste si kúpili z iTunes Store.

Máte nejaké tipy, alebo triky na ovládanie iTunes? Môžete sa s nimi podeliť v komentároch. V predposlednej IX. časti sa budeme venovať bezpečnosti OS X.