Prechádzame z Microsoft Windows na Mac OS X VII. časť

 

V dnešnom modernom svete plné počítačov a smartphonov, je nevyhnutné mať nielen telefónne číslo, ale aj e-mailovú adresu, niektorí dokonca ich majú niekoľko. Aby ste si maily vedeli pohodlne kontrolovať a nemuseli sa prihlasovať priamo na weby, OS X ponúka aplikáciu Mail, kde si viete nastaviť všetky mailové adresy.

Nastavenie aplikácie Mail

Pri prvom otvorení aplikácie, uvidíte ponuku, kde si môžete vybrať mailovú schránku. Ak používate známe mailové schránky ako iCloud, Gmail, Yahoo! a pod., tak máte skoro vyhraté, pretože okrem mailovej adresy a hesla nemusíte nič iné zadávať. O všetko ostatné sa postará systém. Ak používate adresu, ktorú aplikácia Mail nepozná, tak nastavenie bude trošku zložitejšie.

Ponúkame vám stručný prehľad:

Typ účtu (Account Type) – tu si vyberiete typ vášho účtu (POP, IMAP, Exchange, …) Tieto protokoly si musíte zistiť u poskytovateľa mailovej schránky.

Popis účtu (Account Description) – táto položka je len pre vašu informáciu, ktorú nemusíte vyplniť. Ale ak chcete váš účet nejak zvlášť nazvať, tak tu môžete.

Celý názov (Full Name) – sem napíšte názov v takom tvare, v akom chcete, aby ho ľudia videli v položke Od (From).

E-mailová adresa (E-mail Adress) – je adresa, ktorá vám bola pridelená, keď ste si registrovali mailovú schránku.

Server prichádzajúcej pošty (Incoming Mail Server) a Server odchádzajúcej pošty (Outgoing Mail server) – sem zadáte údaje o poštových serveroch. Jeho názov súvisí s protokolmi, ktoré ste už zadali v Type účtu (napr. imap.gmail.com). Server odchádzajúcej pošty vyzerá podobne, môže byť v takejto forme: smtp.gmail.com. Tieto údaje taktiež viete zistiť u poskytovateľa mailovej schránky.

Aplikácia Mail dokáže importovať vaše schránky a nastavenia aj z iných programov (Thunderbird, Netscape,…). Ak chcete preniesť starú poštu z iných programov do Mailu, zvoľte Súbor (File) – Preniesť poštové schránky (Import Mailboxes).

Zoznam poštových schránok

Bočný panel Mailboxu obsahuje všetky položky bežnej schránky, ale nájdeme tu aj nové položky, ako sú Pripomienky (Reminders) a RSS Feeds.

Posielanie príloh

Súbory v Mailoch sa dajú posielať veľmi jednoducho a to tak, že súbor potiahnete do ikony aplikácie Mail (otvorí sa nová správa), alebo už do rozpísanej správy. Samozrejme sa súbor dá vybrať aj klasickým spôsobom.

Pri súboroch, ktoré sú formátované pre Mac, však treba dávať pozor. Ak napr. používate aplikácie z balíku iWork (Pages, Keynote a Numbers) a súbor chcete poslať používateľovi, ktorý má Windows, tak všetky súbory treba uložiť v takom formáte, aby podporovali MS Office (textový dokument Pages na .doc/.pdf, Keynote na .ppt/.pdf, Numbers na xls…). Aby súbor podporoval formáty na Windowse, stačí ak pri uložení súboru zaškrtnete políčko Save copy as: Word Dokument. 

Aplikácia Mail je väčšinou nastavená tak, aby podporovalo formáty OS Windowsu (Upraviť (Edit) – Prílohy (Attachments) – Vždy odosielať prílohy kompatibilné s Windows (Alway Send Windows Friendly Attachments), avšak odporúčame aby ste súbory, ktoré chcete poslať na Windows, hneď uložili vo formáte podporované Windowsom. Ak posielate súbory z Windowsu na Mac, takéto problémy mať nebudete.

Otváranie príloh

Súbory ako obrázky, videá a hudbu, Mail automaticky načíta. Ak dostanete v prílohe súbor, ktorý nechcete priamo otvoriť v danom programe a nechcete ho ani stiahnuť, stačí kliknúť na súbor a stlačiť klávesnicu Space, čím spustíte funkciu Quick Look.

Ochrana proti spamu

Ak používate mailovú adresu od Apple – iCloud, väčšinou vám žiadne zahraničné spamy nehrozia, pokiaľ ste svoju mailovú adresu nezadali na nejakú stránku, aby vám chodil napr. newsletter. Mailová adresa iCloud má v sebe zabudovaný filter, takže vás nežiadúce správy nebudú obťažovať. Ak máte inú mailovú adresu, alebo vám chodia rôzne ponuky, veľmi rýchlo sa ich viete zbaviť.

Aplikácia Mail obsahuje tzv. Filter nevyžiadanej pošty (Junk Mail Filter). Je to veľmi zaujímavá funkcia, ktorá má dajme tomu, umelú inteligenciu a dokáže sa sám učiť. Pokiaľ dostanete nevyžiadanú poštu, ktorú Mail nezachytil, označte pošty a v záhlaví Mailu kliknite na Označiť vybrané správy ako odpad (Palec dole :-)). Ak ale dostanete poštu, ktorú Mail vyhodnotil ako spam a spamom nie je, kliknite na tlačidlo Nejde o spam (Not Junk). Po čase začne Mail vašu poštu filtrovať stále lepšie.

Pravidlá pre správy

Filter Nevyžiadanej správy skvelo funguje, ak spamy dostávate iba raz za nejaký čas. Ďalšia možnosť ako sa chrániť pred spamom je možnosť nastavenia pravidiel. Zvoľte Pošta (Mail) – Prevoľby (Preferences) a kliknite na ikonu Pravidlá (Rules) a Pridať pravidlá (Add Rules). Z ponuky vyberte kritéria, aby Mail vedel, ako má správy filtrovať.

Pokiaľ napr. chcete, aby filtroval správy od určitej osoby, nastavíte to v prvých dvoch ponukách Od (From) a Obsahuje (Contains). Ak chcete mať silnejšiu ochranu proti spamu, môžete nastaviť aj ďalšie kritéria.

RSS kanály

Pokiaľ nemáte čas stále chodiť na vaše obľúbené stránky a chcete byť v centre diania, tak sú tu pre vás RSS kanály, ktoré sú dostupné priamo v aplikácii Mail. Pridanie RSS zdrojov vôbec nie je ťažké, zvolíte Súbor (File) – Pridať RSS kanály (Add RSS Feeds). Ak RSS kanály používate aj v Safari, všetky zdroje viete importovať. Ak chcete do Mailu pridať RSS kanál, tak zvoľte možnosť Špecifikujte URL pre kanál (Specify a custom feed RSS) a len vložíte URL stránky. S RSS kanálmi viete pracovať tak, ako aj s poštou, viete ich archivovať, zdieľať, alebo zmazať.

Poznámky (Notes)

Ak máte nejaké iZariadenie, táto služba sa vám bude veľmi hodiť. Tie poznámky, ktoré si vytvárate napr. v iPhone, sa vám zobrazia aj v aplikácii Mail na Macu v Mailboxe v zložke Pripomienky (Reminders) a naopak. Samozrejmosťou je synchronizácia so službou iCloud. Do Poznámok viete vložiť rôzne obrázky, dokonca aj hudbu. Poznámky viete takisto upravovať, alebo aj zdieľať ako aj maily a váš priateľ ho uvidí tak, ako ste ho vytvorili, spolu so štýlovým žltým pozadím.


A na záver zopár tipov…

Aplikácia Mail ukladá správy do série súborov poštových databáz v zložke Domov (Home) – Knižnica (Library) – Mail. Tu nájdete aj maily, ktoré máte archivované. Avšak ak máte veľa správ, alebo ste si všimli, že aplikácia pomaly reaguje, tak je potrebné túto zložku prečistiť. V hornom panely v aplikácii zvoľte Schránka (Mailbox) – Prebudovať (Rebuild). Toto upratovanie môže trvať aj niekoľko minút.

Určite ste si všimli, že ak dostanete správu s telefónnym číslom, alebo s dátumom, zjaví sa pri nich rozbaľovacia ponuka, ktorá ponúka rôzne možnosti (dátum si viete uložiť do kalendára, telefónne číslo do Adresára…).

Ak sa už dlhší čas pohybujete vo svete internetu, všimli ste si, že tých spamov je naozaj neúrekom. Preto nedajte o sebe vedieť pochybným stránkam, kde majú možnosť posielania tých úžasných ponúk priamo do vašej schránky. Sú také stránky, kde túto možnosť musíte vyplniť, preto tam napíšte taký mail, ktorý veľmi nepoužívate, alebo do vašej mailovej adresy vložte reťazec napr. NOTSPAM. Schránka sa bude javiť ako neexistujúca a tak vás roboti nenájdu.

One more thing :-) …ešte jedna vychytávka. Ak používate Twitter a z Mailu chcete niečo tweetnúť, nemusíte čakať na novú verziu systému OS X, ale môžete to urobiť už aj teraz. Stačí ak vyberiete text, otvoríte ponuku Možnosti a text môžete tweetnuť, poprípade inak zdieľať alebo vyhľadať na internete.