Prechádzame z Microsoft Windows na Mac OS X VI. časť

Keď ste si už na nové prostredie zvykli a čo-to preskúmali, je načase aby sme vám bližšie ukázali prácu s Finderom a so súbormi.

Knižnica

Keď otvoríte Finder, všimnete si, že sa nachádzate v inej zložke, než by ste otvorili Tento počítač na Windowse. Nevidíte žiadne disky, či externé zariadenia. To, čo ste otvorili sa nazýva Domovský adresár (Home) a je pomenovaná vaším menom, ktorý ste zadali pri vytvorení účtu. Nachádza sa tam všetko čo sa vás a vášho účtu týka, teda vaše aplikácie, súbory, nastavenia, atď. Ak máte OS X 10.7. tak všetky tieto zložky vidíte aj v Sidebare v kategórii Obľúbené. Pri starších systémoch je to rozdelené do rôznych kategórií.

Toto všetko patrí do tzv. vlastnej knižnice. Túto funkciu oceníte vtedy, ak váš Mac používa viacej ľudí. Každý používateľ má vlastnú knižnicu, teda ak váš Mac používa ďalší člen rodiny, nevidíte jeho súbory, ani aplikácie a on zas neuvidí vaše.

OS X však ponúka dve knižnice. Druhá je tzv. systémová, alebo ak chcete, tak hlavná knižnica. Sú v nej uložené všetky súbory operačného systému a programov. K tejto knižnici sa dostanete cez Sidebar, ak kliknete na Macintosh HD (HardDisk) – zložka Knižnica a nájdete tam všetky súčiastky programov, ktoré máte nainštalované v systéme. Teraz sa vám zdá, že je to trošku komplikované. Ale nemusíte sa báť, pretože takúto knižnicu máte aj vo Windowse a cestu k nej veľmi dobre poznáte: Tento počítač – disk C a zložka Program files.

 

Ak ste klikli na ikonu Macintosh HD, všimli ste si zložku v ikone s “X” a to je zložka pre Systém OS X. Tu sa nachádzajú aplikácie, ktoré spúšťajú Mac a riadia jeho činnosti. Ak nie ste veľmi doma, čo sa týka IT, tak túto zložku radšej nepoužívajte. Ďalšia zložka je Užívatelia (Users) a tu nájdete všetky domovské adresáre používateľov. Poslednou zložkou je zložka Aplikácie (Applications) a obsahuje všetky aplikácie, ktoré sú nainštalované v systéme.

Presúvanie a kopírovanie súborov

Klávesové skratky z Windowsu Ctrl + C/X/V pre kopírovanie a vloženie pozná každý. Tieto skratky fungujú aj na Macu, ale Ctrl nahradil Command. (Pozri: klávesové skratky pre Mac). Existuje však aj ďalší spôsob kopírovania a to je pretiahnutie súborov z jedného adresára do druhého.

Tip1: Ak chcete kopírovať zložku, ktorú práve máte zobrazenú, stačí ak myšou prejdete na záhlavie okna, podržíte Cmd a ikonu zložky potiahnete na iné miesto.

Tip 2: Takýmto spôsobom viete aj napaľovať CD, alebo DVD. Stačí ak súbory potiahnete do Sidebaru na ikonu CD alebo DVD, alebo pomocou klávesových skratiek vložíte súbory. Potom stačí v záhlaví kliknúť na Vypáliť.

Usporiadanie ikon

V OS X 10.7. máte viacej možností na usporiadanie ikon. Môžete ich “upratať” podľa mena, dátumu vytvorení, atď. Ďalšia možnosť je usporiadať. Ak zvolíte túto možnosť, ikony sa zobrazia v štýle Cover Flow a môžete medzi nimi listovať.

 

Farebné menovky

Farebné menovky, alebo vysačky slúžia na lepšiu orientáciu v húfe zložiek. Tieto menovky nastavíte, ak otvoríte ponuku Súbor (File) – Menovka.

Zmena pozadia

Vedeli ste o tom, že pozadie vo Finderi sa dá zmeniť? Stačí, ak otvoríte ponuku Možnosti zobrazenia – Pozadie a do okna potiahnete daný obrázok, alebo vyberiete farbu okna. V každej zložke si viete nastaviť iný obrázok a farbu.

Na OS X sa budete často stretávať so slovom Knižnica – vlastná knižnica, knižnica iPhoto, iMovie, či iTunes. Ale o tom sa viacej dozviete v ďalšom diely…