Prechádzame z Microsoft Windows na Mac OS X V. časť

V predchádzajúcej časti sme sa dozvedeli, ako fungujú programy na OS X. Dnes vám predstavíme programy, ktoré sú súčasťou systému OS X.

Aplikácie nájdete vo Finderi v zložke Aplikácie (Applications) a v Launchpade (v OS X 10.7. a novšie). Kedže je tých aplikácií naozaj veľa, predstavíme vám tie najzaujímavejšie a najpoužívanejšie.

Adresár (Adress Book)

Ľudia v Apple sa snažia aplikácie robiť tak, aby pripomínali fyzické predmety, ktoré bežne používame. Nie je tomu inak ani pri aplikácií Adresár. Keď otvoríte aplikáciu, všimnete si vzhľad, ktorý sa podobá diáru s kontaktmi. Táto aplikácia vám uľahčí prácu, pretože viete do nej schovať všetky údaje o osobe, či firme, ktoré potrebujete. Aplikácia sa synchronizuje s Mailom, s prehliadačmi, s kontaktmi v iZariadeniach, so službou iCloud a s inými aplikáciami, ktorým povolíte prístup.

Automator

Automator je zaujímavá aplikácia, pomocou ktorej si viete vytvárať vlastné miniprogramy a služby bez programovania. V aplikácií nájdete aj zoznam naprogramovaných akcií, takže nemusíte kódovať a učiť sa nejaký programovací jazyk, len si vyberiete program a službu, ktorú chcete aby softvérový robot urobil za vás.

Kalkulačka (Calculator)

Kalkulačka v OS X vyzerá na prvý pohľad jednoducho. Dá sa však prepnúť do troch režimov: Základná (Basic), Vedecká (Advanced), ktorá je pre študentov i vedcov a Programátorská (Programmer) pre programátorov. Klasickú kalkulačku nájdete aj v Dashboarde.

Tip 1: Rýchle výpočty viete vypočítať aj v Spotlight.

Tip 2: Ak máte výpočty v nejakom dokumente, napr. v aplikácií Mail, stačí ak rovnicu označíte a stlačíte Cmd + Shift + 8. Systém rovnicu nahradí správnym výsledkom.

Dashboard

Dashboard je vlastne aplikácia, do ktorej môžete pridať miniaplikácie – pomôcky (Widgets).  V OS X 10.7. a novšie, má Dashboard vyčlenenú vlastnú plochu, avšak v OS X 10.6. a staršie, sa tieto miniaplikácie zjavia cez pracovnú plochu. Sem si môžete pridať aplikácie, ktoré často používate a potrebujete sa k nim dostať čo najrýchlejšie (poznámkový blok, svetový čas, iTunes, kalkulačka, kalendár, a i.). Systém ponúka rôzne widgety, ktoré si viete pridať cez tlačidlo +.

Na stránke Apple nájdete stovky iných Widgetov od rôznych vývojárov.

Kniha písiem (Font Book)

Jednou z najväčších výhod systému OS X je sada nainštalovaných zaujímavých a elegantných písiem (fontov), z ktorých väčšina z nich podporuje aj diakritiku. Systém Windows tiež ponúka sadu písiem, avšak v tej sade nájdete veľmi málo písiem, ktoré ako-tak vyzerajú k “svetu” a podporujú diakritiku, takže si používatelia musia dodatočne kupovať písma. Väčšina používateľov OS X si však vystačí zo základnou sadou, ktorú systém ponúka. Aplikácia Font Book je prehliadač vzoriek písiem, ktoré sú nainštalované v počítači.

 iCal

iCal – iKalendár. V tejto aplikácií opäť vidíme prenášanie fyzických predmetov do sveta počítačov. Aplikácia nám ponúka rôzne štýly zobrazenia: deň, týždeň, mesiac, rok.

Denné a týždenné zobrazenie ponúka aj časové intervaly. iCal, takisto ako aj Adresár spolupracuje s rôznymi inými aplikáciami, napr. Mail, alebo Adresár. Samozrejmosťou je synchronizácia medzi iZariadeniami a so službou iCal. Vo webovej verzii iCloudu spolu v iCal nájdete aj aplikáciu známu z iOS 5 – Pripomienky (Reminders).

Tip: Do kalendára môžeme pridať aj meninový, alebo iný kalendár z internetu. (Tu si môžete stiahnúť meninový kalendár.)

iChat

Túto aplikáciu netreba nejak zvlášť predstavovať, pretože je to Instant messenger, ktorý poznáme z iných systémov. Cez iChat sa viete prihlásiť do mnohých známych klientov ako sú ICQ, GTalk, AIM a iné. Zaujímavosťou je služba Bonjour, cez ktorý môžete komunikovať s Macmi cez vašu sieť a dokonca nemusíte byť pripojený k internetu. Táto služba sa dá využiť napríklad na pracovnej porade, kde si môžete písať s kolegami a váš šéf si bude myslieť, že si robíte poznámky :-D.

Príchodom nového operačného systému OS X 10.8. Mountain Lion, sa dostala na verejnosť nová aplikácia, čo nahradí iChat – Správy. Opäť môžete pridať rôznych klientov (AIM, Jabber, GTalk, Yahoo!), ale čo je najdôležitejšie – viete komunikovať medzi iOS zariadeniami (iMessage). Napríklad váš kamarát vám píše z iPhonu, vy pohodlne môžete na správu odpovedať z vášho Macu, dokonca mu poslať obrázok, alebo video.

Správy sú zatiaľ v Beta verzii, takže sa môže stať, že aplikácia nie stále bude korektne fungovať. Aplikácia sa momentálne nedá stiahnuť, ale bude dostupná v OS X 10.8.

Prenos obrázkov (Image Capture)

Táto šikovná aplikácia vám doslova a dopísmena uľahčí prácu s fotografiami. Cez túto aplikáciu si viete napr. stiahnuť fotografie aj zvukové stopy z fotoaparátu, alebo z iZariadenia, skenovať a fotoaparát dokáže premeniť na webovú kameru. Väčšina skenerov a fotoaparátov je s OS X kompatibilná, takže nemusíte nič dodatočne inštalovať.

iTunes

iTunes je digitálny hrací automat. Tu nájdete všetko, čo sa týka hudby, videí a obsahu vášho iOS zariadenia, vrátane iBooks kníh a iOS aplikácií. Pomocou programu iTunes môžete počúvať, importovať a vypáliť CD, taktiež ponúka iTunes Store, kde nájdete vaše obľúbené pesničky, albumy, filmy, TV seriály a mnoho iných. Ponúka mnoho skvelých služieb, napr. Home Sharing (zdieľanie knižnice cez Wifi sieť), služby iCloud – iTunes Match, atď.

Mail

V dnešnom svete je nevyhnutné mať mailovú adresu. V aplikácii Mail, všetky mailové schránky budete mať pod kontrolou a vždy poruke. S Mailom spolupracujú aj ostatné aplikácie (Adresár, iCal, atď.) čím uľahčuje vašu prácu. Aplikácia je prepojená s Mailom v iOS zariadeniach a so službou iCloud.

Náhľad (Preview)

Náhľad, ako aj názov hovorí, je prehliadač obrázkov, faxov a PDF dokumentov. Avšak poslúži aj na rýchlu úpravu fotiek. Môžete fotografie orezať, zmeniť farby, veľkosti a pod. Ponúka aj užitočný nástroj, ktorý by ste inde ako vo Photoshope ani nehľadali. Dokáže vystrihnúť postavy, alebo čokoľvek iné z pozadia.

QuickTime Player

QuickTime je prehrávač videí, ktorý toho vie viacej, než sa zdá. Prehrá niekoľko rôznych video formátov a okrem toho vie napr. aj nahrávať video z plochy, zostrihať a video následne exportovať napr. do iTunes, alebo na sociálne siete.

Tip: Aby ste video dostali do vášho iZariadenia, potrebujete ho mať vo formáte MP4, alebo M4V. Ak sa vám nechce konvertovať, stačí ak otvoríte video v QuickTime a dáte zdieľať do iTunes.

Safari

Je to webový prehliadač od Apple, ktorý v sebe ukrýva toľko tipov a trikov, že ich štúdium vám zaberie celý život. Je rýchly prehliadač s mnohými špeciálnymi funkciami. Tu sa dajú šikovne využiť aj Multitouch gestá na navigáciu a približovanie stránok. Zaujímavou funkciou je Zoznam na prečítanie (Read it later), kde si môžete uložiť články na neskoršie čítanie. Aplikácia sa taktiež synchronizuje z iOS zariadeniami.

 

Pri práci na Macu je dôležité, aby ste stále intuitívne skúmali aplikácie. Hravou formou na všetko ľahko a rýchlo prídete.