Prechádzame z Microsoft Windows na Mac OS X, IX. časť

Dnes vám prinášame predposledný diel nášho seriálu, v ktorom sa budeme zaoberať bezpečnosťou systému OS X. Tento diel odporúčam prečítať nielen začiatočníkom OS X, ale aj pokročilým používateľom.

Je všeobecne známe, že Mac je bezpečný systém, ktorý odoláva tisíckam vírusov. Avšak v poslednej dobe sa objavujú rôzne vyhlásenia od antivírusových spoločností, že na Macu sú rôzne vírusy. Je Mac naďalej taký spoľahlivý a bezpečný systém?

 Jadro OS X

OS X vzniklo z kombinácií rôznych najvyspelejších a najbezpečnejších technológií. Jadrom celého OS X je tzv. operačný systém UNIX a jeho rôzne verzie. Ide o najstarší a najrešpektovanejší OS v súčasnosti. Vývojárom je voľne dostupný a tak vznikali rôzne verzie zamerané na rôzne oblasti. Keď píšeme o bezpečnosti, tak spomeniem OS OpenBSD, ktorý je známy tým, že je najbezpečnejší a bez dier.

V čom je OS X bezpečnejší než ostatné operačné systémy?

Okrem toho, že v sebe skrýva bezpečný OS, aj samotný Apple prispel k tomu, že OS X je oproti iným bezpečnejší.

  •   Celý systém OS X máte pod kontrolou – na Macu neexistuje, aby sa softvér nainštaloval len tak sám od seba, bez vášho povolenia. Keď sa niečo snaží nainštalovať na váš Mac, budete upozornení, či chcete daný program nainštalovať. Ak by súbor mal obsahovať nejaký škodlivý kód, Mac to rozpozná a upozorní vás dialógové okno, aj v tom prípade, že sa nemusí jednať práve o aplikáciu, ale aj o súbory ako .zip a i.
  • Na hlbšie zasahovanie systému Mac vyžaduje administrátorské heslo – ak inštalujete niečo, čo vyžaduje vstup do systému, budete musieť zadať administrátorské heslo. Narozdiel od ostatných OS, Mac nenechá ani administrátora, aby spúšťal, alebo vymazal systémové súbory, ktoré sa starajú o korektný chod systému.

 Firewall

Firewall (ohnivá stena) má na starosti kontrolovať prichádzajúce dáta do počítača a aby nevpustil “bordel” z okolitého virtuálneho sveta. Systém vám ponúka rôzne pravidlá, podľa ktorých sa potom Firewall bude riadiť. Môžete ho vypnúť (neodporúčame!), úplne zablokovať prichádzajúce spojenia, alebo prispôsobiť k jednotlivým aplikáciám a vaším potrebám.

 FileVault

Funkcia FileVault zabezpečuje automatické šifrovanie vašich súborov, ktoré sa nachádzajú vo vašej zložke Domov (Home). Ak zapnete túto funkciu, vy veľký rozdiel nezbadáte, len prihlásenie môže trvať trošku dlhšie, pretože pri prihlásení FileVault “rozbaľuje” a pri odhlásení “zabaľuje” vaše súbory.

 Kľúčenka (Keychain)

Veľmi užitočná aplikácia, v ktorej máte všetky vaše heslá z aplikácií a stránok na bezpečnom mieste. Väčšinou beží automaticky v systéme tak, že ju ani nezbadáte (automatické prihlásenie v Safari na nejakú stránku, atď.). Ak chcete otvoriť aplikáciu, nachádza sa v Launchpade, alebo v zložke Aplikácie (Applications) – Utility (Utilities). Ak sa prihlásite do vášho účtu na Macu, automaticky sa prihlásite aj do aplikácie Kľúčenka. Ak chcete zvýšiť úroveň bezpečnosti, aplikáciu môžete uzamknúť na osobitné heslo, alebo upraviť ostatné nastavenia. Ak chcete zmeniť heslo, v aplikácii zvoľte Upraviť (Edit) – Zmeniť heslo pre kľúčenku “prihlásenie”.

Vírusy na Macu

Mac je odolný voči tisíckam vírusov, ktoré napádajú počítače so systémom Windows. Keď je Mac taký bezpečný, ako sa vie nainštalovať Malware na Mac? Sám od seba rozhodne nie. Ako ste sa už vyššie dočítali, bez vášho súhlasu a následne zadania administrátorského hesla, sa na váš Mac nevie dostať žiadny softvér. Dnes behá po svete veľmi veľa šikovných programátorov a vymyslia všeličo možné. Nedajte sa však oklamať.

Kedysi sa povrávalo, že na Macu preto nie sú vírusy, lebo to používa málo ľudí a Windows je oveľa väčší cieľ, na ktorý sa oplatí vyvíjať vírus. Situácia sa zmenila, ale iba v tom, že dnes Mac používa oveľa viac používateľov. Mac sa stále viac dostáva do povedomia ľudí a tým viac aj programátorom a spoločnostiam, ktoré vyvíjajú antivirusové programy.

Zopár tipov, ako sa chrániť voči malware

  • Aplikácie inštalujte iba z overených, oficiálnych stránok a z Mac App Store.  OS X 10.8., ktorá bude dostupná už o pár dní obsahuje funkciu Gatekeeper, kde sa dá nastaviť, z akých zdrojov chcete inštalovať aplikácie. Týmto sa zvýši bezpečnosť a vyhnete sa aj takým malvérom, ako bol nedávny Flashback.
  • V Safari a v ostatných prehliadačoch vypnite funkciu automatického otvárania bezpečných súborov.
  • ak máte nainštalovaný Flash, vypnite automatické aktualizovanie.
  • Nevypínajte Firewall a nastavte, ktorým aplikáciám zakážete prichádzajúce spojenia. Dajte si pozor pri aplikáciách ako uTorrent, ICQ, či Adium.
  • Ak navštevujete nezabezpečené stránky, nezabúdajte na funkciu Súkromne prezeranie, kedy sa zo stránok neuložia žiadne dokumenty.
  • Inštalujte známe aplikácie. Ak napr. grafický editor bude chcieť vaše heslo do systému, mali by ste zbystriť pozornosť.

 Potrebujeme na Mac antivírusy?

Dovolím si tvrdiť, že nie. V poslednej dobe sa ale s vyjadreniami o OS X a iOS od antivírusových spoločností ako keby roztrhlo vrece. Tvrdia, že OS X a iOS nie je dosť zabezpečený. Je to pravda? Odpoveď na túto otázku ste sa už aj dočítali, ale majú rôzne argumenty, aby ste si predsa len nejaký ten “antivirák” kúpili. Napríklad:

“Antivírusové programy na Mac sa dávajú kvôli tomu, aby sa neinfikovali ostatné počítače, napr. s OS Windows.” Pri tomto argumente vzniká otázka, načo sú potom antivírusové programy na systémoch ako je Windows?

Flashback a iné “hrozby”

Malware Flashback sa podobal aktualizácii aplikácie Flash. Používatelia mysleli, že si len nainštalujú ďalšiu verziu Flashu a preto hneď dali povolenie na inštaláciu. Preto ak používate Flash, zakážte aplikácii aktualizovanie a raz za čas si aplikáciu aktualizujte ručne.

Pred niekoľkými mesiacmi opäť vyšla nová verzia Java Flashbacku, ktorá vraj nainfikovala viac než 600 000 Macov. Zaujímavosťou ale je, že antivírus Kaspersky mal hneď riešenie.

Ak sú takéto hrozby, nemusíte sa “stresovať” a siahať do peňaženky. Apple totiž vždy vydáva bezpečnostné aktualizácie a opatrenia. Zadarmo.

Môžete vyskúšať jeden malý experiment. Ak máte USB, alebo externý disk, ktorý je infikovaný, niekedy to trvá večnosť, kým antivírusové programy súbory “vyliečia”. Skúste dať infikovaný USB do Macu. Nemusíte mať obavy, nič vážne sa nestane. Mac totiž vírusy z Windowsu nevie rozpoznať a tak uvidíte iba desiatky, niekedy stovky nerozpoznaných ikon väčšinou vo formáte .exe. Ikony odstráňte z USB a vložte naspäť do PC. Po infikovaní nezostane ani stopa :-).

Ako ste na tom vy? Používate, alebo sa rozhodujete o kúpe antivírusu? Nech sa už rozhodnete akokoľvek, ak budete Mac používať s rozumom, určite sa vám žiadny vírus, ani iné nebezpečenstvo nehrozí.