Prechádzame z Microsoft Windows na Mac OS X IV. časť

V IV. časti nášho seriálu sa budeme zaoberať fungovaním programov na OS X. Programy na OS X pre mnohých je veľmi diskutabilná téma. Tí, ktorí nevedia ako to na Macu chodí, tvrdia, že OS X programov je málo a preto je nevýhodou mať Mac. Časom ale uvidíte, že opak je pravdou.

Kým na Windowse potrebujete na jednu úlohu 5 rôznych programov, na Macu si veľakrát poradíte s jedným programom a niekedy na to ani program nepotrebujete (napr. napaľovanie CD). Nájdete však aj zopár známych programov, ktoré bežia na Windowse a na Macu nie. Vždy však existujú alternatívy, ktoré sú niekedy aj lepšie a ponúkajú jednoduchšie ovládanie, alebo viacej nástrojov.

Ako spustiť programy?

Programy môžete spustiť rôznymi spôsobmi:

  • kliknete na ikonu v Docku alebo vo Finderi
  • použijete Spotlight
  • ak otvárate dokument, alebo aj hudbu, stačí ak daný súbor pretiahneme do požadovanej aplikácie (hudbu do iTunes…)

 

Keď spustíte nejakú aplikáciu, Mac prečíta jeho počítačový kód, ktorý sa nachádza na pevnom disku a rýchlo ho načíta do RAM (pamäti), Behom tejto krátkej chvíle začne ikona otvoreného programu skákať v Docku.

Ako inštalovať programy?

Apple sa snaží naučiť ľudí, aby aplikácie sťahovali z ich vlastného obchodu s aplikáciami z Mac App Store. V App Store sa všetky aplikácie kontrolujú, takže sa nemusíte báť, že stiahnete nejakú podvodnú aplikáciu.

Keď aplikáciu stiahnete z App Store, nájdete ju v aplikácii Launchpad a v zložke Aplikácie (Applications). Aplikácie, ktoré sú stiahnuté z App Store, nemusíte vôbec inštalovať.

Ak ste stiahli program mimo App Store, stiahnutý súbor pravdepodobne bude mať koncovku .dmg (obraz disku). Program sa inštaluje tak, že kliknete na ikonu, tým sa program rozbalí a nájdete v ňom ikonu programu, ktorý ste stiahli. Ikonu stiahnete do zložky Aplikácie a systém len skopíruje údaje. Ak sa program skopíroval, rozbaľovací súbor (.dmg) musíte vysunúť (klávesa Eject, alebo vo Finderi v Sidebare tlačidlom Eject).

Určite ste si všimli, že v zložke aplikácie nájdete iba ikony programu. Programy v OS X totiž nemajú 50 000 rôznych podsúborov roztrúsených po celom disku. Každý poriadne napísaný program pre systém vyzerá ako jedna ikona, avšak je to adresár, v ktorom sa skrývajú všetky podsúbory.

Ako odinštalovať programy?

V OS X nenájdete žiadny odinštalačný program tipu “Pridať alebo odobrať programy”. Ak chcete program odinštalovať, jednoducho jeho ikonu zo zložky Aplikácie alebo z Launchpadu potiahnete do koša a kôš následne vysypete.

Niektoré programy môžu po sebe zanechať drobné súčiastky. Ak ich chcete vymazať, môžete to urobiť tak, že sa poobzeráte v Knižnici (Library), hlavne v adresári Application support a v adresári Domov – Knižnica – Predvoľby (Home – Library – Preferences). Súbory sa nazývajú tak isto, ako odinštalované programy. Existujú aj rôzne programy, ktoré tieto drobné súbory vedia vyhľadať a zmazať ich (napr. CCleaner a i.)

V ďalšej časti sa pozrieme na programy, ktoré sú štandardne nainštalované v OS X.