Prechádzame z Microsoft Windows na Mac OS X II. časť

V prvej časti nášho seriálu sme sa oboznámili s prostredím OS X. Dnes sa bližšie pozrieme na nastavenia a ovládanie systému. Nebojte sa, zvládnete to ľavou-zadnou :-).

Nastavenia v Mac OS nie sú komplikované, pretože sa o skoro všetko postará sám Apple a vy systém už len prispôsobujete  vášmu vkusu a pohodliu. Takže už nemusíte dlhé hodiny stráviť tým, že budete hľadať servisné balíčky a inštalovať niečo, čo vám nakoniec aj tak nepôjde…

V Docku ste si určite všimli ikonu ozubeného kolesa – Systémové nastavenia (System preferences). Ak ikonu v Docku nemáte, tak sa k nemu viete dostať cez vyhľadávanie Spotlight (Lupa v hornej lište).

Systémové nastavenia sú prehľadne rozdelené do piatich skupín: Osobné, Hardvér, Internet a bezdrôtové, Systém a Ostatné. Mac OS X 10.6. Snow Leopard tieto skupiny nemusí mať zobrazené. Všetky nastavenia majú jednoduché ikony, takže sa v nich viete rýchlo zorientovať.

 

Ľudia v Apple sa snažili systém čo najviac zjednodušiť, aby používateľom spríjemnili používanie systému. Preto nebudem opisovať všetky nastavenia, ale vyzdvihnem iba niekoľko zaujímavých a užitočných.

Osobné

V tejto skupine si viete prispôsobiť vzhľad a fungovanie systému.

 • Všeobecné & Plocha a šetrič – nachadzajú sa tu nastavenia ohľadom vzhľadu systému. Môžete si tu nastaviť celkový vzhľad systému. Nájdete tu rôzne ponuky, ale tie nemusíte vôbec riešiť.
 • DockTúto ponuku som spomínala už aj v predchádzajúcom článku. Tu si viete premiestniť, zmenšiť alebo zväčšiť Dock a vybrať si ďalšie nastavenia a efekty. Odporúčam vám však nechať zapnuté indikátory otvorených aplikácií, aby ste mali prehľad o spustených aplikáciách.
 • Mission Control – má viacero funkcií a hlavne ponúka prehľad medzi otvorenými oknami a aplikáciami. Už viac nemusíte mať zmätok v otvorených oknách, ktoré na vás blikajú z modrej dolnej lišty. Jednoduchým posunutím štyroch prstov nahor na Trackpade, alebo na Magic mouse budete mať prehľad o všetkých oknách a na všetkých plochách.

 

Táto funkcia sa nachádza iba od OS X 10.7. a vyššie. Je to spojenie 2 funkcií z predchádzajúcich verzií systému Exposé a Spaces.

 • Exposé – prehľad všetkých otvorených okien a aplikácií
 • Spaces – prehľad všetkých plôch, ako keby ďalších od seba nezávislých monitorov

Bezpečnosť a súkromie – zložka, v ktorej nemusíte nič nastavovať, pretože všetko je nastavené tak, aby bol Mac odolný voči rôznym útokom.

 • Všeobecné – ak ste si nastavili heslo k vášmu účtu, v tomto panely si môžete určiť kedy si od vás systém má pýtať heslo.
 •  FileVault – tvz. šifrovanie dát. Je to skvelá funkcia, ale pre bežného používateľa si myslím zbytočná, ak nie ste nejaký tajný agent FBI 😀
 •  FireWall – túto ochranu radšej nikdy nevypínajte. FireWall vás totiž chráni pred rôznymi útokmi a chráni vaše údaje.
 •  Súkromie – tu môžete povoliť, alebo zakázať aplikáciám používať lokalizačné služby a odosielanie dát do spoločnosti Apple.

Spotlight (Vyhľadávanie) – umožňuje rýchlo vyhľadávať veci na vašom počítači, či na webe. Práve tu si môžete nastaviť, kde môže Spotlight vyhľadávať. Kľudne môžete mať zaškrtnuté všetky políčka, pretože nikdy neviete kedy a čo budete hľadať.

Univerzálny prístup – je miesto, kde si systém môžu prispôsobiť ľudia s horším zrakom, sluchom a ľudia, ktorí nemôžu používať myš.

Hardvér

Ako vidíte, sú tu ikony externých zariadení ako sú displeje, klávesnica, či tlačiareň. O nič sa vlastne nemusíte starať, Mac urobí všetko za vás. Ako je to možné? Ak máte bezdrôtovú klávesnicu alebo myš, Mac to automaticky rozpozná pomocou Bluetooth. Tlačiarne tiež nemusíte inštalovať, pretože v systéme je nainštalovaných rôznych druhov tlačiarní.

Čo vám odporúčam pozrieť, je ikona Šetrič energie (Energy Saver). Táto funkcia je užitočná hlavne na MacBookoch, pretože práve tu viete nastaviť, kedy má znížiť jas, alebo úplne uspať počítač.

*Mac by sa mal úplne vypnúť iba vtedy, ak ho viac dní nebudete používať. Tým, že Mac iba “spí”, je dobré hlavne pre používateľa, pretože je hneď k dispozícii a presne v takom stave, ako ho nechal.*

Nezabudnite si pozrieť ikonu Trackpad, ak máte MacBook alebo k Macu máte pripojený Bluetooth Trackpad. Pomocou Trackpadu viete jednoduchými gestami ovládať Mac, bez pripojenia myši. V nastaveniach nájdete aj ukážku. Tieto gestá si určite zamilujete už len kvôli tým efektom :-).

 

Gestá sa dajú použiť aj pri Magic Mouse, takže si pozrite ikonu Myš.

Internet a bezdrôtové

Sem patria všetky nastavenia ohľadom internetu, kontaktov, zdieľania a Bluetooth. Aj v tomto prípade systém spraví za vás skoro všetku prácu.

 • iCloud – ak máte službu iCloud, tu si viete spravovať všetky účty a položky, ktoré sa majú synchronizovať.
 • MobileMe – ikona sa síce v OS X ešte nachádza, ale veľa funkcií už nemá, pretože služba o týždeň skončí a používatelia prešli na iCloud.
 • Mail, kontakty a kalendáre – nastavte si účty k vašim mailovým schránkam pre ľahší prístup k nim. Účty ktoré pridáte, budú automaticky použite v aplikáciách Adresár, iCal (Kalendár), iChat, Mail a i., takže už viacej sa nemusíte nikde opätovne prihlasovať.

Systém

V tejto skupine nájdete nastavenia okolo účtov a systému, zálohovanie (Time Machine) a nastavenia rodičovskej kontroly, dátumu a času.

 •  Užívatelia a skupiny – správca používateľov, kde môžete spravovať vaše účty na počítači.
 • Aktualizácia softvéru – nastavenia a správca aktualizácií.

Ostatné

V poslednej ponuke sa nachádzajú rôzne utility (programy na vylepšenia systému), ako sú Flash player, Perian a i.

Apple chce ľudom ponúkať také zariadenia, na ktorých nemusíte stále niečo nastavovať. Mac je jeden z nich. Tými funkciami, ktoré som opísala, vlastne len prispôsobujete zariadenia k vašim potrebám.

Chcem vám odporučiť len jednu vec z vlastnej skúsenosti: Nič neriešte, nekomplikujte a robte všetko intuitívne.