Prechádzame z Microsoft Windows na Mac OS X I. časť

Ak ste sa rozhodli pre počítač Mac, tak vám v prvom rade gratulujeme! Pýtate sa, prečo? Vďaka jednoduchosti a intuitívnosti systému si prácu na Macu jednoducho zamilujete. Už sa viac nemusíte stresovať, že niečo z ničoho nič prestane fungovať, alebo uvidíte “modrú obrazovku smrti”. Avšak na všetko nové si musíte najprv zvyknúť a všetko preskúmať. Zo začiatku to nebude ľahké a potrebujete trošku dávku trpezlivosti. My vám však pomôžeme rýchlo sa zorientovať v novom, nepoznanom prostredí.

V prvej časti nášho seriálu vám ukážeme prvé kroky a prácu s oknami.

Začíname!

Ak po prvýkrát zapnete Mac, uvíta vás logo Apple a nápis “Please wait” (Prosím čakajte). Podľa pokynov ľahko nainštalujete operačný systém a vytvoríte si prihlasovací účet.

Pracovná plocha

Plocha sa na prvý pohľad zdá byť pre “Windowsáka” chaotická (namiesto klasického dolného panelu vidíte akúsi “poličku” s ikonami, tlačidlá pre zatváranie, otváranie a minimalizovanie sú na ľavej strane okien, atď.), ale zároveň futuristická a elegantná.

 Dock

Tá “polička” s ikonami sa nazýva Dock. Nájdete na nej bežne používané aplikácie, zložky a systémový kôš. Ak prechádzate myškou po lište, ikony sa elegantne zväčšujú a zmenšujú. Pri otváraní aplikácií ikona v Docku začne skákať a objaví sa pod ním modrá bodka, čo ukazuje spustené aplikácie. Keď okno zminimalizujete, džínovým efektom sa vráti do Docku.

Dock si viete ľahko prispôsobiť podľa svojho uváženia. Novú ikonu do Docku môžete pridať tak, že ikonu potiahnete do lišty. Ak chcete aplikáciu z Docku odstrániť (okrem ikon Finder, App Store, Kôš a spustených aplikácií), tak len ikonu vytiahnete z lišty a ikona zmizne v mráčiku dymu, ktorý sa pritom objaví.

Stupne zväčšovania, veľkosť Docku a ďalšie nastavenia nájdete v System Preferences (Systémové nastavenia).

Horný panel

Čo si po Docku všimnete, je horná lišta s ponukami systému. Práca s aplikáciami je prepojená práve s touto lištou, takže ak máte otvorenú aplikáciu a chcete využiť nejakú funkciu aplikácie, tak všetko nájdete práve v tejto lište. Ponuky sa menia v závislosti od práve otvorenej aplikácie. Ak nemáte otvorenú aplikáciu, tak sa na lište automaticky zobrazí ponuka Finder.

Okrem ponuky aplikácie tu nájdete ponuku Apple, ktorá je znázornená iba logom . V tejto ponuke nájdete všetky funkcie, ktoré sa týkajú vášho počítača – informácie a aktualizácie počítača, systémové nastavenia, správcu aplikácií a účtov.

Okrem ponuky aplikácie nájdete v lište aj iné ikony. Apple túto časť ponuky nazýva Menu Extras. Lupa Spotlight je na vyhľadávanie akéhokoľvek súboru v počítači, alebo na webe. Ďalej sa tam nachádza dátum a čas, zvuk, Airport (Wifi), Bluetooth a na MacBookoch aj stav batérie. Aj niektoré aplikácie tam môžu mať svoje ikony pre ľahší prístup.

Okná

Všetky okná majú sivú elegantnú farbu a využívajú čo najmenej miesta. Všetky okná vyzerajú na prvý pohľad rovnako – v záhlaví majú najhlavnejšie tlačidlá a ostatné funkcie v Hornej lište.

 Finder

Aplikácia Finder je vlastne “Tento počítač” na Macu, teda správca súborov. Finder je veľmi ľahké ovládať, pretože sa väčšinou ovláda cez hornú lištu. Naboku okna sa nachádza bočný panel Sidebar, ktorý je rozdelený do rôznych skupín.

Obľúbené (Favorites) – nachádzajú sa tu všetky položky, ktoré často používate, od plochy až po zložky, ktoré si môžete vytvoriť.

Nájdeme tu zaujímavú službu AirDrop (iba od OS X 10.7. a novšie). Zdieľanie súborov medzi Macmi nikdy nebolo jednoduchšie. Ak kliknete na AirDrop, zobrazia sa vám všetky Macy, ktoré sú pripojené v tej istej sieti ako vy a jednoduchým ťahaním a vložením súboru odošlete súbor.

Zariadenia (Devices) – zoznam všetkých pripojených zariadení. Ak máte nejaké iZariadenie, USB či vložené DVD, nájdete ich práve tu.

Zdielané (Shared) – zoznam všetkých zdielaných počítačov, ktorí sú pripojení na vašej domácej či firemnej sieti. Od OS X 10.7. a novšie túto funkciu čiastočne prebrala služba AirDrop.

Ponuku bočného panelu si viete prispôsobiť v nastaveniach.

Záhlavie Finderu má niekoľko funkcií. Ak máte otvorených viac okien, viete sa v nich ľahko zorientovať podľa tmavšieho záhlavia, názvu a miniikony, podľa ktorých rýchlo spoznáte, ktoré okno máte práve aktívne. V záhlaví sa nachádzajú hlavné ikony pre prácu s Finderom. V ľavo sú tlačidlá pre navigovanie späť a dopredu, potom ikony pre zobrazovanie zložiek a súborov (ikony, zoznam, v stĺpcoch a CoverFlow – vizuálne zobrazenie, ktoré pôvodne pochádza z iTunes, simuluje obracajúce sa “stránky” v 3D priestore). Túto ponuku si taktiež viete prispôsobiť v nastaveniach Finderu.

 

Teraz sme sa na Mac OS X pozreli hlavne z vizuálnej stránky. V ďalšej časti sa bližšie pozrieme na Nastavenia systému (System preferences) a multitouch gestá.

P.S.: Robte všetko intuitívne. :-)