Platby mobilom na slovensku. Realita alebo ďaleká budúcnosť?

Modernizácia prináša pokroky vo všetkých smeroch. Moderný svet technológii prišiel aj do bankovníctva a platobných systémov. Nie sú to len prepracované aplikácie od bánk, ale aj príchod a rozšírenie povedomia platieb cez mobilný telefón či QR kód.

Platby mobilom na slovensku. Realita alebo ďaleká budúcnosť?

Platby mobilom na slovensku. Realita alebo ďaleká budúcnosť? (Foto: unsplash.com)

39% všetkých elektronických platieb sú mobilné platby

Podľa štúdie, ktorú pripravila spoločnosť Criteo, je vysoko pravdepodobné, že ste v tomto roku použili platbu cez mobil. Nemyslíme tým len nevyhnutne platbu telefónom cez NFC, ale skôr platbu cez internet za pomoci mobilnej aplikácie banky alebo pomocou QR kódu. Vo svete bankovníctva sa dejú veľké zmeny a používatelia podľa prieskumov už dosahujú úroveň platieb cez smartphone či tablet ako na počítači.

Štúdie ukazujú veľmi zaujímavé informácie, kde v Európe začínajú prevládať platby cez mobilné telefóny. Ak sa pozrieme na podiel medzi smart zariadeniami, tak ich podiel je 61% v prospech platieb cez smartphony a zvyšok cez tablety. Za povšimnutie stojí tiež porovnanie platforiem. Zo všetkých použitých zariadení v Strednej a Východnej Európe bolo až 64% zariadení s operačným systémom Android.

Nahradia virtuálne peniaze tie skutočné?

Slovenská republika aj s Českou republikou patrí na špičku v prijímaní nových inovácií. Medzi ne patria aj platobné inovácie. Preto je rýchle rozšírenie platieb mobilom z pohľadu poskytovateľov úplne v poriadku. Visa Europe predpokladá, že do roku 2020 bude jeden z piatich spotrebiteľov bežne platiť svojím mobilným telefónom.

Všetko sa integruje do telefónu, ktorý v dnešnej dobe má už automaticky zabudovanú NFC technológiu. Viete čo znamená skratka HCE? Je to Host Card Emulation – teda emulované uloženie platobnej karty v zabezpečenom prostredí. Vzdialeným prístupom sa vydavateľ karty pripojí k zariadeniu s technológiou NFC a vie sprostredkovať bezpečne platbu. Napodobňovať jeden systém iným znamená emulovať. A skratka NFC znamená Near Field Communication, čo vo voľnom preklade znamená “komunikácia na krátke vzdialenosti”. NFC potrebuje na prenos údajov energiu. Konkrétne je to elektromagnetické vlnenie. Terminál cez cievku vysiela vlnenie a v tablete alebo smartphone sa nachádza NFC tag, v ktorom je uložený údaj o bankovom účte. Tým, že terminál vysiela elektromagnetické vlny, sa cievka v tagu na telefóne aktivuje a prijíma energiu a preto môže odoslať údaje. Takto s NFC tagom je možné spraviť platbu aj pri vypnutom či vybitom zariadení.

Pred 5 rokmi, niektoré banky nemali ani mobilnú aplikáciu a v dnešnej dobe je už možná aj pôžička cez mobilnú aplikáciu. To isté by sa dalo povedať o poplatkoch za vedenie účtu. Bankový účet bez poplatkov ponúkajú všetky banky. Niektoré banky to majú ako benefit bez ďalších podmienok, a v iných je zase potrebné splniť jednoduché kroky a na ich základe máte vedeni účtu zadarmo. Napríklad platba pomocou mobilu, využívanie aplikácie či mať nastavené trvalé príkazy. Podmienky sa líšia u každej banky ako získať bežný účet bez poplatkov.

Na platbu pomocou NFC môžete využiť aj službu Google Pay, ktorú niektoré banky implementovali priamo do ich mobilného bankovníctva.

Aj keď telefónov s operačným systém Andriod je na Slovensku viac ako tých s iOS od Apple. Niektoré banky umožňujú platby aj pre majiteľov iPhonov, či platby pomocou smart hodiniek. Na Slovensko je ohlásený príchod služby Apple Pay už nejakú dobu.

Aplikácia Google Pay

Táto služba bola aktivovaná pre Slovenský trh v marci tohto roku. Mobilný telefón umožňí platbu, aj keď nemáte kartu u seba. Stačí mať kartu od banky, ktorá túto službu podporuje a smartphone s technológiou NFC, ktorú sme si v skratke popísali vyššie. Platba sa dá spraviť priamo z aplikácie banky, kde si vyberiete Google Pay. V niektorých bankách je možné, aby nový klient banky platil mobilom skôr, ako mu príde poštou karta. Alebo ak využíva účet bez platobnej karty, môže toto byť vhodné riešenie.

Platby cez mobil sú bezpečnejšie ako platby cez kartu

V mobile nie je uložené číslo karty a ani meno držiteľa karty. Pre každú kartu je vygenerované unikátne šifrovacie číslo. Tento token je naviazaný na konkrétne zariadenie. Bezpečnosti pridáva aj fakt, že ak stratíte telefón, nemusíte si deaktivovať kartu, ale stačí deaktivovať token (unikátne šifrovacie číslo). Zvýšená bezpečnosť je tiež dosahovaná odosielaním unikátneho bezpečnostného kľúča pri každej platbe a je možné spraviť len 3 bezkontaktné platby bez odomknutia telefónu. Pri platbe vyššej 20 Euro musí byť telefón odomknutý. Dúfame, že sme týmto znížili všetky pochybnosti o novej technológii.

Na Slovensku je možné platiť technológiou NFC skoro u 50 tisíc obchodníkov. Aj keď je nárast bezkontaktných platieb veľký, úplný koniec hotovosti to zatiaľ neprinesie. To znamená, že aj keď je pokrok skutočne veľký, bežnú hotovosť u sebe budeme ešte nosiť dlho.

Text: PR