Nezabúdajte šifrovať USB

Z prieskumu, ktorý realizovala spoločnosť ESET v spolupráci s internetovým portálom Seznam.cz v júni 20171 vyplýva, že USB disky na prenos dát využíva viac ako 81% ľudí, ale len 27% z nich chráni ich obsah šifrovaním, heslom alebo hardvérovým kľúčom.

Na tlačových stretnutiach spoločnosti Kingston v Prahe a Brne tieto výsledky prezentovali zástupcovia spoločnosti ESET, ktorá tento prieskum iniciovala. „Tretina ľudí sa stretla so stratou disku a sedem percent má skúsenosť s jeho odcudzením,” povedal Miroslav Dvořák, technický riaditeľ spoločnosti ESET. V drvivej väčšine prípadov si ľudia na USB flash disky nahrávajú súkromné dáta (v 82 percentách), avšak štyria z desiatich Čechov ich využívajú aj pre pracovné súbory. Citlivé firemné a pracovné dáta USB flash diskom zveruje štvrtina respondentov, presnejšie až 23 percent. Dobrou správou však je, že tí, ktorým sa v minulosti USB disk poškodil, ho dnes mierne častejšie chránia. Všeobecne však platí, že ešte stále máme v ochrane citlivých dát na externých úložných zariadeniach čo doháňať.

ironkey _ datatraveler encrypted group_s1000_d300_dt4000g2m_dtvp30_dt2000_group_1_23_03_2017 18_05

„Interný prieskum medzi našimi zákazníkmi odhalil, že väčšina podnikov u nás stále nemá definovanú žiadnu politiku na používanie a správu pamäťových zariadení,“ uviedol Marcin Gaczor, Business Development Manager v spoločnosti Kingston. „Zvyšuje sa tak riziko neautorizovaného prístupu, úniku dôverných informácií a porušenia bezpečnostných smerníc.“ Riešením môže byť využitie šifrovaných USB diskov novej generácie spoločnosti Kingston, ktorá po akvizícii kľúčových technológií IronKey ponúka široké portfólio zabezpečených flash diskov, od disku s hardvérovou klávesnicou cez modely s vlastným antivírusovým enginom, až po flash disky s možnosťou centrálnej správy. Tieto šifrované disky pomáhajú firmám zostať v zhode s bezpečnostnými aj právnymi predpismi a spĺňajú aj tie najprísnejšie bezpečnostné kritériá.

skk-infografika