Návrat z minulosti: Trackball sa nám vrátil…

Po viac ako desiatich rokoch je späť v novej a vylepšenej verzii. Ak neviete o čo ide, pravdepodobne patríte k mladšej “optickej” generácii, ktorá s týmto zariadením už neprišla do kontaktu a preto by bolo načim pripomenúť si trochu tento kúsok hardvéru.

011618_1110_LogitechMXE1Trackball bol veľmi populárny v prehistorických dobách, ale potom ho tak nejak prevalcovali myši. Nebeháte ním po stole, ale točíte pomocou palca veľkou guľôčkou, ktorá prevádza pohyb palca na pohyb kurzoru. Pohyb ruky je minimalistický, pretože palec pri pohybe napína len minimum svalov a zvyšok ruky je v relatívnom pokoji a je preto dobrým nástrojom napr. pre ľudí, čo majú problémy s karpálnym tunelom. Stále dokážete veľmi presne navigovať kurzor po obrazovke, ale ruku nezaťažujete ako pri myši.

011618_1110_LogitechMXE4Na trhu by ste trackball hľadali pomerne ťažko. Myslím, že Logitech je už jeden z posledných, ak teda nie úplne posledný, čo má tieto zariadenia vo svojej ponuke. Posledný model predstavili pred zhruba 10 rokmi – bezdrôtový M570 s modrou guľôčkou. Pre moderné PC je ale už trochu zastaralý a preto prichádza novinka – MX Ergo.

MX Ergo patrí do rodiny MX, čo je prémiový dizajnový rad myší, resp. PC periférií (pretože dnes už sem patrí aj jedna klávesnica a jeden model reproduktorov) Logitech. Je veľmi ťažké ho zrovnávať s niečím, pretože jednoducho nemá konkurenciu. Ide o bezdrôtový trackball s optickou rozlišovacou schopnosťou pre dnešný hardvér, ktorý má veľmi príjemný dizajn, perfektnú odozvu, vylepšenú ergonómiu, duálnu konektivitu (dokonca aj pre dve zariadenia) a predĺženú výdrž pri práci na dobíjateľné batérie – pri plnom nabití má vydržať až štyri mesiace používania. Vybiť sa nám ho pri testoch nepodarilo. Špeciálny podstavec (základňa) umožňuje pracovať v dvoch polohách. Vďaka magnetickému zámku sa dá veľmi ľahko zmeniť náklon o približne 20°. V prvej polohe máte ruku zo zápästím orientovanú podobne ako pri držaní klasickej myši a v druhej je pootočené mierne doprava, čo má znížiť celkovú námahu končatiny pri dlhšom používaní.

011618_1110_LogitechMXE3

Bezplatnou aplikáciou Logitech Option môžete meniť citlivosť a funkcie ako u bežnej myši. Podporovaná je dokonca aj funkcia Logitech Flow, ktorá umožňuje jedným kurzorom ovládať naraz dva počítače a dokonca medzi nimi prechádzať plynule kurzorom, kopírovať alebo vkladať obsah, fotografie a dokumenty z jedného do druhého. Funguje to aj pri kombinácii PC s Windows a Apple Mac, takže je to dobrý spôsob prenášania dát z jedného PC do druhého. Musia však byť na rovnakej sieti (alebo wi-fi), pretože na synchronizáciu sa využíva okrem USB/Bluetooth aj sieť.

MX Ergo Front -2 (1)

Ak pracujete s myšou veľa a dlho, pociťujete občas bolesť a výmena myši za ergonomickejšiu nepomáha, odporúčame prejsť na Trackball. Zvykať naň si budete len chvíľu, rovnako ako ste sa kedysi naučili ovládať myš. Trackball naozaj dokáže pomôcť pretože je ruka relatívne v pokoji, aj keď potrebujete pracovať na PC. Využijete má aj v prípadoch, keď máte na pracovnom stole nedostatok miesta. Nepotrebujete mať vedľa klávesnice podložku pre myš, pretože vám stačí priestor presne tak na položenú ruku. Nie je to však nič pre hráčov, pretože na hry je proste stále lepšia dobrá myška.

MX Ergo Top (1)

MX Ergo Sculpted Shape (1)