Muž, ktorý rozmýšľal inak

Charizmatický, perfekcionista, vynikajúci podnikateľ, inovátor, vizionár. To je len niekoľko vlastností, ktoré sa pripisujú k mnohými milovanému a mnohými nenávidenému Stevovi Jobsovi, bývalého riaditeľa a spoluzakladateľa spoločnosti Apple. Steve Jobs spolu so Stevom Wozniakom vytvoril neobyčajnú firmu, ktorá prináša jedno revolučné zariadenie za druhým. Cesta Steva Jobsa za slávou a uznaním nebola však jednoduchá a bez prekážok.

Steven Paul Jobs sa narodil 25. februára 1955 v San Franciscu nemanželskému študentskému páru. Do týždňa bol pripravený na adopciu. Bol adoptovaný manželmi Paul a Claira Jobsovými. Jeho otec miloval mechaniku, dizajn a autá. Jeho nadšenie sa pokúsil preniesť aj na svojho syna. Dlhé hodiny majstrovali v garáži, kde sa okrem mechaniky naučil veľa o dizajne, detailoch vypracovávania materiálov a perfekcionizme.  Neskôr ho sused zasvätil do tajomstiev elektroniky a venoval mu elektronickú súpravu pre amatérov. Vďaka nej zistil, na akom princípe fungujú elektronické prístroje.

Počas školy Stevovo správanie hraničilo s kriminalitou. Podľa jeho slov sa v škole dosť nudil a tak sa zamestnával vyrábaním problémov. Podmienkou adopcie však bolo, aby Steve vyštudoval vysokú školu, preto sa prihlásil na vysokú školu Reed College v Oregone, kde ho už pri prvom semestri vyhodili, hoci neoficiálne pokračoval v kurzoch, ktoré ho bavili. Keď zostal bez peňazí, zbieral fľaše na recykláciu, prespával na zemi u priateľov a zadarmo sa stravoval v miestnom sídle Hare Krishna. Experimentoval s diétou založenou výlučne na konzumácii jabĺk. Jobs sa nakoniec vrátil do Kalifornie, kde sa zamestnal vo firme Atari, jednej z prvých spoločností vyrábajúci hry, aby si našetril výlet do Indie hľadať osvietenie.

Po návrate z Indie sa začal stretávať so Stevom Wozniakom, ktorý bol elektronický génius. Jeden z jeho vynálezov bol telefón, tzv. “modrá skrinka”, z ktorého sa dalo zadarmo volať. Vyskúšali ho tak, že zavolali pápežovi. Bol to prístroj, ktorý zmenil život obom Stevom. Naučili sa spolupracovať, jeden druhého dopĺňať. Jobs chcel vytvoriť osobný počítač pre obyčajných ľudí. Spolu s Wozniakom vytvorili počítač Apple I. Neskôr sa v garáži Jobsových rodičov v roku 1976 zrodil Apple Computer, Inc.

Firma rástla, počítače boli čoraz úspešnejšie. Apple II. vyniesol spoločnosť z garážovej firmy na vrchol nového priemyslu. Nasledoval počítač Apple III., ktorý však veľký úspech firme nepriniesol. Jobsa to neodradilo a chcel vymyslieť iný a lepší počítač. Svetlo sveta uzrel počítač s menom Lisa. Počítač dostal meno po Stevovej dcére Lisy, ktorú opustil a neuznal ju ako vlastnú dcéru. Počítač, ktorý navždy zmenil svet bol Macintosh. Je pomenovaný podľa najobľúbenejšieho druhu jablka (McIntosh) Jeffa Raskina, vyvojára a kamáráta Steva. V ňom sa prvýkrát objavilo grafické prostredie Mac OS. aké ho poznáme dnes. Ovládal sa počítačovou myšou, disponoval s disketovou mechanikou, reproduktorom… Steve videl ďalej ako ostatní a do Macintoshu vložil to, čo iní považovali za šialený nápad.

Z Apple sa stával zo dňa na deň čoraz väčšia firma. Steve si uvedomoval, že potrebujú skúseného biznismena a podľa Steva to mal byť John Sculley zo spoločnosti Pepsi, ktorého si k sebe pritiahol so známou vetou: “Chceš stráviť život predávaním cukrovej vody alebo chceš ísť so mnou a zmeniť svet?“ Sculley bol tiež veľký nadšenec, mal rád výzvy, takže ponuku neodmietol. Zo začiatku mali k sebe veľmi blízko, stali sa najlepšími priateľmi. Čoskoro však ich názory na firmu a na produkty začali byť rôznorodé. V roku 1985 sa firma Apple “neproduktívneho a nezvládnuteľného” Jobsa zbavila. Po neúspešnom súperení o získanie vplyvu s neskorším riaditeľom Johnom Sculleyom odišiel Jobs skôr, než ho stihli prepustiť. Sníval o pomste, preto s cieľom predávať modernejšie počítače školám založil spoločnosť NeXT, ktorá mala vyradiť Apple z konkurencie. Od riaditeľa Star Wars Georga Lucasa, ktorý práve vtedy potreboval peniaze, lebo sa rozvádzal, kúpil firmu zaoberajúcu sa počítačovou grafikou. Premenoval ju na Pixar. Napokon sa Pixar premenil na popredné hollywoodske animačné štúdio, ktoré vyrobilo sériu trhákov a získalo mnoho ocenení.

Firma NeXT však nikdy neuspela. Počas ôsmich rokoch predala len päťdesiattisíc počítačov.  Lenže keď sa na všetko pozrieme spätne, NeXT bol obrovským úspechom, lebo software tejto spoločnosti sa stal stimulom pre Jobsov návrat do Apple a bol základom jej niekoľkých kľúčových technológii, zvlášť vysoko ceneného a účinného Mac OS X.

Apple bol jednou nohou v bankrote. V roku 1996 sa Jobs po prvýkrát po dlhých jedenástich rokoch vrátil do Apple, čo sa napokon ukázalo ako najveľkolepejší návrat v dejinách biznisu. Spoločnosť Apple napokon kúpila firmu NeXT a Jobs sa do Apple vrátil ako “špeciálny poradca”. Spočiatku prijímal svoju novú rolu v Apple neochotne. Bol už generálnym riaditeľom inej spoločnosti – Pixaru, ktorá práve vďaka triumfu prvého filmu Toy Story (Príbeh hračiek), zažívala začiatok svojho fenomenálneho vzostupu.

Napokon vtedajší riaditeľ Gilbert Amelio sa vzdal vedenia a správna rada navrhla, aby sa riaditeľom stal opäť Steve Jobs. Steve bol ten, ktorý dokázal firmu Apple dostať na výslnie. Vyvinuli operačný systém Mac OS X, ktorý má základ práve z OS NeXT Step, predstavili revolučný prehrávač iPod, z Macintoshu sa stal iMac a nakoniec aj MacBook, predstavili revolučný mobilný telefón iPhone a tablet iPad, ktorý zmenil svet technológií.

Šťastie netrvá večne a tak v roku 2004 mu objavili rakovinový nádor na pankrease. Rakovina pankreasu znamená rýchlu a istú smrť. Steve mal však šťastie v nešťastí, pretože mal veľmi zriedkavú rakovinu, ktorú sa dá odstrániť. Operáciu najprv odmietal. Rozhodol sa liečiť zvláštnou vegetariánskou diétou, ktorú dodržiaval deväť mesiacov. Keď však táto metóda zlyhala, podstúpil koncom júla operáciu. Dva roky sa zdalo, že sa Stevovo zdravie zlepšuje, avšak na konferenciách vyzeral dosť chudo a unavene. Médiá začali špekulovať o jeho zdravotnom stave, ale on si to vysvetlil po svojom na konferencii citátom od Marka Twaina: “Správy o mojej smrti značne preháňajú.” Na konferencii 2. marca 2011 v San Franciscu ešte stihol uviesť iPad 2 a to bola posledná konferencia, na ktorej sme ho mohli vidieť. Jeho zdravotný stav sa rapídne zhoršoval a tak 25. augusta rezignoval z pozície CEO zo zdravotných dôvodov, kormidlo prevzal Tim Cook, avšak Steve zostal vo vedení spoločnosti. 4. októbra sa konal Media Event, prvá prezentácia, ktorá sa konala bez Steva.

Deň po predstavení 5. októbra Steve v kruhu rodiny svoj boj o život prehral. V tú noc táto smutná udalosť spojila celý svet. Každý vyjadril svoju úctu a vďaku cez sociálne siete a zapálením sviečok pri Apple Storoch a predajniach APR. Zaujímavé spojenie nastalo pri iPhone 4S, ktoré bolo predstavené na Media Evente 4. októbra. iPhone 4S symbolicky dostalo názov “iPhone for Steve”. Apple zmenila hlavnú stránku a venovala podstránku Remembering Steve Jobs, kde ľudia dodnes píšu svoje poďakovania. Svoje ďakujeme si povedala aj jedna spoločnosť z Budapesti tým, že nechala vyrobiť bronzovú sochu Steva v životnej veľkosti.

http://www.youtube.com/watch?v=gQOoKvdBzsg

Pri tejto udalosti vydala Maďarská pošta limitovanú edíciu poštových známok s portrétom Steva.

Je tomu presne rok, čo nás Steve navždy opustil, ale v našich srdciach naveky zostane. Oslovili sme našich APR predajcov a slovenských vývojárov a opýtali sme sa ich, čo pre nich znamenal Steve Jobs. Na túto otázku sa vyjadril aj TouchPlay team.

Jakub Hurny, spoluzakladateľ a redaktor TouchPlay.sk

Na pocest Steva to pisem z iPhonu. Zmyslom pre detail, dokonalost a obklopenie sa tymi spravnymi ludmi je legendou uz dnes. Jeho posolstvo oslovilo miliony nezavisle od narodnosti ci geografickej posobnosti. V Apple nevidim len produkt ale najme vieru, ze veci sa daju robit aj lepsie .

Michal Lichner, redaktor TouchPlay.sk

” Spomínam si, keď som prvý krát počul meno Steve Jobs, ktoré mi vôbec mi nič nehovorilo. Odkedy som, ale zistil aký to bol človek, tak ma neustále inšpiruje pre neho typickým geniálnym rozmýšľaním, chladným správaním a hlavne jedinečným prístupom. Dokázal robiť neuveriteľné veci a vedel ľudí prinútiť, aby dokázali niečo zdanlivo nemožné. Všade kde prišiel bol hviezda a takmer úplne všetko dokázal premeniť na úspech. Stopy po ňom zostanú na tomto svete navždy a bude ťažké opäť zmeniť svet tak, ako to dokázal práve Steve. Je ťažké uveriť, že je to už jeden celý rok čo nás Steven P. Jobs opustil a vedieť, že ho nikdy nebudem môcť stretnúť osobne. ” 

Patrik Tóth a Marek Tóth, vývojári, 2 Key Players

” Bola to práve jedna zo Steve-ových prezentácií nového iPhone-u 3G, ktorá nás oboch motivovala k jeho kúpe a potom sme sa už len viezli… Výborne vymyslený AppStore, vďaka ktorému sú aplikácie k dispozícii prakticky každému na celom svete, možnosť presadiť sa aj ak ste úplne neznámi nováčikovia, motivácia vo forme komerčného úspechu niektorých nezávislých vývojárov, vznik 2 Key Players a následne naša prvá iOS hra Tiliard. Nič z toho by bez Steve-a a jeho vizionárskych nápadov nevzniklo a za to mu patrí naša veľká vďaka a náš večný rešpekt.” 

Marek Kuzma, majiteľ InnocentStore.com

” Presne si pamätám, keď som prvýkrát uvidel počítač Macintosh pred približne 16 rokmi. Vtedy som bol čerstvý tínedžer odchovaný ešte na 286tke a neskôr Windowse. Keď prišiel prvý iMac, vôbec som mu nerozumel. Nepodobalo sa to na nič, čo som dovtedy videl a už vôbec nie Pentium, ktorý som mal doma na stole. Vtedy si ma Apple získal, aj keď som ešte stále netušil, že o mnoho rokov neskôr ma práca zanesie aspoň na krátko do tejto spoločnosti. Keď som z nej odišiel, zistil som, že som stále zamilovaný až po uši. O pár mesiacov znikol Innocent. Rozhodli sme sa priniesť tie najlepšie dizajnové doplnky pre všetkých Apple fanúšikov.

Rovnako si pamätám aj na deň presne pred rokom. Nadránom som čítal posledné správy na iPade. Zamrazilo ma. Nemohol som tomu uveriť. Steve Jobs je mŕtvy. Bol to prvý človek, na ktorého stratu spomínam, aj keď som ho vôbec nepoznal. Strata Steva Jobsa zasiahla celú Apple komunitu a svet. Steve bol skutočným vizionárom, skvelým lídrom a motivátorom všetkých, ktorí chceli zmeniť svet. Veril v silu nápadov a spájal svet technológií s krásou umenia. Ukázal nám, že všetko je možné a vďaka tomu dokážeme urobiť zo sveta lepšie miesto na život.

Dnes viem, že bez Apple by nebol ani Innocent. Bez Steva by som dnes nerobil to, čo tak milujem.” 

Štefan Jakubík, riaditeľ iAdverti.sk

” Takto pred rokom sme za účasti novinárov a množstva bloggerov uvádzali do života aplikáciu Mrva&Stanko.

Úvodný prípitok na predstavení aplikácie patril Steveovi Jobsovi – veľkému človeku, ktorý noc predtým ukončil svoju púť na tejto Zemi.

Bohužiaľ som nemal to šťastie stretnúť sa s ním osobne ale vnímal som ho vždy cez klávesnicu, myš, či iHračky, proste všetkého, čo malo logo Apple.

Môj prvý Mac je z roku 1993 a verte či nie, prežil som si so značkou Apple všetky ich úspechy, či pochybenia. Je zvláštne a zároveň motivujúce, ako dokáže jedinec svojim rozhodovaním a víziami ovplyvniť myslenie miliónov ľudí na celom svete. Ja osobne vďačím pánovi S. J. za to, že prostredníctvom všetkých Apple zariadení nechal kus svojho génia na miliónoch stolov po celom svete, že dennodenne nám sprostredkúva hlas volajúceho z iného mobilu, že cez jeho oči môžete hrať hry, či čítať aj naše knihy.

Niekedy mám pocit, že nás to spojilo viac ako len to, že máme zhodne iniciály. ” 

Lukáš Miško, spoluzakladateľ a redaktor TouchPlay.sk

” Steve Jobs. To meno som prvýkrát počul, bohužiaľ, v súvislosti s jeho smrťou. Vtedy som už vlastnil svoje prvé Apple zariadenie iPhone 3G, a v televízii spomínali nejakého Jobsa a Apple. Keďže už vtedy som bol do Apple celý blázon, hneď som si do Googlu naťukal jeho meno, a vtedy to celé začalo. 

Akonáhle som dočítal jeho stručný popis začal som ho hľadať vo videách, v knihách atď. Minulého roku som dostal na Vianoce jeho vysnívanú biografiu. Nevedel som sa jej ” nabažiť” čítal som ju vo dne v noci, akonáhle som sa zobudil okamžite som ju čítal až do neskorého večera nevedel som sa odtrhnúť, lebo som sa nevedel dočkať, čo bude ďalej. Až tak ma to vzalo. Po prečítaní knihy som zrazu začal rozmýšľať nad vecami trochu inak. Stal sa mojím životným vzorom, ktorým je dodnes.

 Myslím si, že takýto géniovia sa objavia preto aby ľudstvo posunuli niekde vpred – na ďalšiu úroveň. Stevovi sa to podarilo dokonca s predstihom doby. Steve okrem toho že zmenil celý okolitý svet zmenil aj ten môj. Zmenil moje názory, myšlienky, a i. Steve ostane navždy mojím vzorom a dúfam, že sa raz objaví nový Jobs. Lebo svet potrebuje viacej Stevov. ” 

Marián Ferko, vývojár, štúdio Top3Line

” Veľmi sa mi páči jeho reč, ktorú mal na Standfordskej univerzite v roku 2005. Jeho životné skúsenosti sú naozaj zaujímavé. Keď sa na škole zapísal do kurzu kaligrafie a následne ako jeho skúsenosti s týmto kurzom za niekoľko rokov ovplyvnili fakticky celý svet v podobe proporčných fontov v operačných systémoch. Táto skúsenosť dobre ilustruje ako zdanlivo nepodstatné veci dokážu ovplyvniť život celej civilizácie. Človek nikdy nevie dopredu, čo je dôležité a čo nie. Ono sa to v živote človeka potom všetko pospája tak, ako by to človek zo začiatku vôbec nepovedal. ” 

Peter Považan, vývojár

” Nie je to tak dávno, kedy bolo v seriálí Star Trek zvláštne ploché zariadenie zvané PADD, ktoré sa ovládalo dotykom na display. O pár desiatok rokov vidíme na ulici ľudí s iPadom plným možností, o ktorých sa nám ani nesnívalo. Steve Jobs dokázal premeniť sci-fi na skutočnosť. Jeho posolstvo nájdeme v každom Apple zariadení. Je až neuveriteľné, ako dokáže jeden človek ovplyvniť svet. Je pre nás inšpiráciou, že všetko, o čom si dnes myslíme, že je sci-fi, môže byť o pár rokov skutočnosť. Svet je v rukách každého z nás. ” 

Peter Druska, vývojár

” Páči sa mi, že do svojej práce dával srdce i dušu, nech to bolo čokoľvek, nech to malo úspech alebo nie. Presne týmto ma inšpiruje pri mojej práci. “

Andrea Bodorová, redaktorka TouchPlay.sk a iWoz.cz

“Steve bol pre mňa mág. Produktom dokázal dať zvláštne čaro, čo okrem neho nikto nedokázal. Bol jedinečný človek, ktorý videl svet inak a videl geniálnu vec tam, kde iní nevideli nič. Dokázal spojiť nespojitelné a vytvoriť tak revolučné produkty. Bol ten, kto sa pričinil tomu, aby bol svet lepším miestom a s produktmi od Apple možeme zmeniť svet aj my.”