Ministroje: pri akých prácach vám postačia?

Pri takýchto strojoch automaticky počítame s praktickými menšími rozmermi a nízkou prepravnou hmotnosťou. Otázka znie, pri akých prácach ich môžeme využiť? Kedy postačia?

Ministroje: pri akých prácach vám postačia?
Ministroje: pri akých prácach vám postačia? (Foto: zeppelin.sk)

Ministroje zvládnu jednoduché práce na stavbe či v záhrade. Napríklad nasledovné:

  • prevzdušniť a skypriť pôdu
  • vykopať dieru na vysádzanie stromov
  • odstrániť korene
  • vykopať jazierko či menší bazén
  • vykopať žumpu
  • vykopať základy pre záhradný domček, pivnicu či plot
  • vyvŕtať dieru na plotové stĺpiky
  • zabezpečiť prípojky
  • nakladať a premiestniť drevo
  • upraviť terén, záhradu, vinice

Minidumpre – ideálne pre transport

Pri jednoduchších stavebných prácach vám postačí aj minidumper Caterpillar s nosnosťou 3500 kilogramov. Ide o stroje, ktoré využijete pri každej stavbe či rozsiahlejšej práci na záhrade. Minidumpre sú ideálne pre transport piesku, zeminy, štrku, kameňov. A nemusíte si nutne zaobstarať nové, postačia vám aj použité stroje. Tie nájdete napríklad v požičovni Zeppelin v Bratislave, Banská Bystrica, Žiline a Košiciach.

Pásové mininakladače – ideálne pre manipuláciu

Vďaka veľmi malému mernému tlaku spĺňajú pásové šmykom riadené mininakladače vysoké nároky na stavbách. Oceníte ich najmä na menej únosných pôdach. Majú nezastupiteľné miesto pri manipulácii s voľne uloženými sypkými materiálmi. Hravo si poradia s kusovými, prípadne paletizovanými bremenami. Pomocou lopaty materiál naberajú, premiestňujú na kratšie vzdialenosti, nakladajú do ďalších transportných prostriedkov.

Tieto ministroje Caterpillar sú obľúbené predovšetkým pre jednoduché ovládanie a dlhú životnosť. Použijete ich len pri nakladaní materiálu s hmotnosťou do približne 400 kilogramov.

Minibagre – ideálne pre menšie práce na pozemku

Tieto zemné ministroje zeminu rozpojujú, naberajú a prenášajú na ďalší dopravný prostriedok. Počas pracovného cyklu stoja, pohybujú sa len pri premiestňovaní na nové stanovište.

Minirýpadlá Caterpillar s hmotnosťou 1 až 9 ton sa vyznačujú robustnou konštrukciou a pestrým využitím. Vďaka širokému sortimentu príslušenstva sú univerzálnymi pomocníkmi. Ak vás čakajú ľahšie práce, kde nepotrebujete kopať až do takých hĺbok, postačia vám stroje s dosahom okolo 3 metrov až 7,5 metrov a maximálnou rypnou hĺbkou od cca 1,7 do 5,2 metrov.

Potrebujete zarovnať záhradu, vybudovať terasu, vykopať základy pre pivnicu či bazén? Stavte na minibager. Zvládnete s ním výkopové práce pri menších aj väčších stavbách. Pomôže tiež zabezpečiť prípojky na vodu, elektrinu, plyn.

Ak vás v blízkej budúcnosti čakajú menšie práce na pozemku či záhrade, neváhajte. Títo pomocníci vám značne uľahčia prácu. Či už budete potrebovať minibager, mininakladač, minirýpadlo alebo minidumper, stavte sa v požičovni stavebných strojov Zeppelin.

Text:PR