Leap Motion – revolúcia ovládania PC

Rýchlosť, ktorou sa posúva technika dopredu je veľmi vysoká. Zariadenia, ktoré bolo možné vidieť iba v sci-fi filmoch, sú už dnes bežne používané, alebo vyvíjané. Jedným z nich je projekt s názvom Leap Motion.

Najväčšiu revolúciu v práci s PC spôsobila myš predstavená spolu s prvým Macintoshom. Je používaná doteraz a presnejšie zariadenia od nej asi nenájdete. Ďalším, ešte väčším prelomom bolo predstavenie iPhone a dotykovej obrazovky, ktorú ovládate iba pomocou prstov. Nič také rýchle, presné a intuitívne tu ešte nebolo. Mysleli ste si, že sa už ďalej ísť nedá? Omyl.

Pamätáte si na film Minority report? Tom Cruise v ňom v pracoval s PC, veľmi intuintívnymi a presnými gestami svojich rúk bez toho, aby sa musel niečoho dotknúť. Vývojári zo spoločnosti RealMac Software tento film určite videli a rozhodli sa, že je čas toto ovládanie preniesť do reality. Leap Motion je malé zariadenie, ktoré sa k PC pripája cez USB. Obsahuje iba CPU,LED a senzory, ktoré rozoznávajú gestá. Samozrejme to nie je iba o HW, preto už výrobcovia tretích strán pracujú na aplikáciach, ktoré budú toto zariadenie podporovať.

Takýto krok vpred má veľký potenciál. Otvára sa tým možnosť zefektívniť prácu na PC, hlavne pri grafických a modelovacích programoch. Jedinou nevýhodou môže byť namáhanie rúk pri dlhšej práci, ale to nechajme na používateľov a ich skúsenosti. Leap Motion si môžte predobjenať za 80USD. Do predaja sa dostane v máji. Zatiaľ sa môžte pozrieť, akto to funguje v tomto videu.

Takisto známa iPhone aplikácia Clear, by mala vďaka tomuto zariadeniu, prísť na Mac iba s ovládaním pomocou prstov.