Kultúra hazardu v rôznych častiach sveta

Vzťah k hazardným hrám nie je vo všetkých krajinách rovnaký. Hazard je vnímaný rôzne v rôznych kútoch sveta. Postoj ľudí k riskovaniu peňazí je daný najmä históriou a kultúrou.

V našich západných podmienkach je hazard historicky vnímaný ako niečo nie veľmi dobré. Hazard je často mnohými skupinami ľudí považovaný za nemorálny či dokonca za vyslovene zlý.

Mnohé krajiny proti hazardu aktívne bojujú. Zákonné obmedzenie prevádzkovania hazardných hier je dobre známe aj u nás. Oproti iným krajinám sa však k hazardu staviame stále ešte veľmi mierne. Zoberme si napríklad také Spojené štáty americké. Táto krajina obmedzuje hazardné hry do niekoľkých oáz. Na základe Las Vegas by ste si mohli myslieť, že takto to vyzerá v celých USA. Pravda je však úplne opačná. V Las Vegas sa sústreďuje takmer všetok hazard celej krajiny. Kto si chce ísť zahrať hracie automaty, nemá veľa možností. Las Vegas je mekkou amerického hazardu.

Hazard vo Východnej Ázii

Postoj k hazardu v Číne a ďalších krajinách Východnej a Juhovýchodnej Ázie je oproti situácii na západe veľmi odlišný. Vo Východnej Ázii je hazard súčasťou mainstreamovej kultúry. Zahrať si ruletu, poker či automaty je bežnou súčasťou spoločenského života. Takto dokáže míňať peniaze veľká väčšina strednej triedy. Pri hazarde v Číne a susedných krajinách ide o prestíž. To, že prehráte v kasíne nejaké peniaze nie je zlé. Bez toho to nejde.

O peniaze si môžete zahrať prakticky všade – od veľkých kasín na ostrove Macao až po pojazdné kasína na dedinách.

Hazard zdarma

V Číne by ste s ruletou zdarma veľmi neuspeli. Ruleta zdarma je pre Ázijčanov nudnou náhradou skutočného hazardu.

Vy si však pokojne ruletu zdarma na internete zahrajte. Je to zábava. Navyše, ak to s hazardom myslíte vážne, je vždy lepšia sa učiť pravidlá v prostredí, kde za začiatočnícke chyby neplatíte.

Text a foto: PR