Kindle Fire HD vs. iPad mini, uvidíme súboj titanov?

Dočkáme sa súboja dvoch titanov v hlavných úlohách s Kindle Fire HD a iPad Mini alebo Apple opäť rozmetá svoju konkurenciu?! Ponúknuť majú čo oba tablety, ale ktorý z nich je naozaj ten lepší?

Kindle Fire HD

Kindle Fire HD je najvýkonnejší tablet v rade 7″ Kindle tabletov a predstavuje potencionálne riziko pre úplne nový iPad Mini od Apple.

Hlavnou prednosťou zariadenia je predovšetkým HD displej. Taktiež ako prvý tablet na svete obsahuje až 2 Wi-Fi antény, ktoré zabezpečujú rýchlejšie sťahovanie dát než u iPad-u s Retina displejom. Audio zabezpečujú dva vynikajúce Dolby Audio Plus stereo reproduktory. Podobne ako Apple, poskytuje aj spoločnosť Amazon možnosť ukladania obsahu kúpeného od ich spoločnosti na ich vlastné cloud servery zdarma, ku ktorým majú zákazníci prístup z každého miesta s možnosťou pripojenia na internet.

Aj keď to tak nevyzerá, najnovšia rada tabletov od Kindle, do ktorej patrí aj Kindle Fire HD, beží na Androide 4.0 Ice Cream Sandwich. Amazon o tom nerád hovorí, pretože pravdepodobne vyvíjajú svoj vlastný operačný systém a Android berú len za akýsi medzi stupeň. Aktualizácia na Android 5.0 Jelly Bean sa nepredpokladá.

Dátum uvedenia na pulty našich predajní zatiaľ nie je známi. Viac informácii nájdete na oficiálnej stránke.

iPad mini

Nový tablet, ktorý predstavený len pre týždňom. Podobne ako iPhone 5 sa predáva v dvoch farebných kombináciach Black & Slate a White & Silver. Spolu môžeme napočítať až 12 rôznych kombinácii (16Gb, 32GB, 64GB; Wi-Fi, 4G; Black & Slate, White & Silver).

Celková elegancia a dokonalosť zariadenia je viditeľná už na prvý pohľad. Narozdiel od Kindle Fire, ktorý spadá do bežnej mnohopočetnej kategórie nezaujímavých “androiďáckych” tabletov je iPad Mini jedinečné dizajnové dielo.

Rozmery oboch zariadení sú porovnateľné, ale aj napriek tomu sa Applu podarilo do svojho zariadenia zakomponovať displej s uhlopriečkou väčšou o takmer jeden celý palec. Nerozumiete ako to dokázali? Predsa vďaka tomu, že Apple je opäť o krok pred ostatnými a ako prvý na svete použili revolučnú technológiu tenkých okrajov displeja aj na tablete, čim získali naviac až 7,7″ štvorcových na ploche celého displeja.

Mnohými parametrami sa iPad Mini podobá iPad-u 2. Používajú rovnaký čip-set A5 a rozlíšenie displeja je taktiež zhodné 1024x768p, avšak u malého iPad-u na omnoho menšom displeji. iPad 2  ppi (=pixels pre inch – hustota pixelov na palec) predstavuje hodnotu 132, iPad Mini má až 164 ppi. V porovnaní s jeho väčším bratom, iPad-om 4. generácie, ja až o 53% ľahší, oveľa menší, ale ponúkané funkcie sú takmer zhodné. Ako všetky zariadenia predstavené spoločnosťou Apple v druhej polovici tohto roku namiesto 30 pinového konektora obsahuje nový Lightning konektor.

Hlavné výhody iPadu Mini v porovnaní s Kindle Fire HD sú predovšetkým lepšie kamery. Kindle dokonca vôbec nemá hlavnú/zadnú kameru; predné kamery sú schopné zaznamenať záznam v rovnakom rozlíšení, ale iPad disponuje lepšími funkciami. Ako všade inde aj pri tabletoch je podstatný operačný systém – iOS 6 dokáže zo zariadenia dostať maximum a je všeobecne niekoľko krát lepší než Android 4.0.

Nikdy netreba zabúdať, že od Apple si okrem samotného zariadenia kupujeme aj kus majstrovského diela a jedinečné služby, ktoré poskytuje a nedokáže nám ich ponúknuť nikto iný.

U nás bude k dispozícii už 2. novembra tohto roku. Pre ďalšie informácie navštívte oficiálne stránky.

Priame porovnanie jednotlivých parametrov zariadení nájdete v porovnávacej tabuľke:

Poznámka: Oprava – podľa najnovších informácii má aj iPad Mini stereo reproduktory.

Kindle vyhral len jeden súboj – rozlíšenia displeja a vo všetkých ostatných kategóriach ďaleko zaostáva za iPad-om. Posledná vec, ktorou ešte Amazon môže zaútočiť je už len cena, tá je pri základom modeli takmer polovičná.

Pre nás by, samozrejme, bola jasná voľba iPad Mini a doporučuje ho celé redakcia TouchPlay.sk!