4 tipy, ako sa vyvarovať nešťastnému výberu zamestnanca na pohovore

Čaká vás pohovor a bojíte sa, že si nakoniec z kandidátov nevyberiete? Inzercia práce láka množstvo rôznych ľudí, no niekedy je ťažké rozlíšiť, kto bude pre firmu naozaj prínosný. Prečítajte si 4 tipy, ktoré vám poradia, ako sa vyhnúť nesprávnemu rozhodnutiu.

4 tipy, ako sa vyvarovať nešťastnému výberu zamestnanca na pohovore
4 tipy, ako sa vyvarovať nešťastnému výberu zamestnanca na pohovore (Foto: unsplash.com)

1. Napíšte inzerát prehľadne a jasne

Čudujete sa, že vám do schránky prichádzajú životopisy s nesprávnym pracovným zameraním? Majú vaši uchádzači veľa doplňujúcich otázok? Prišlo vám málo odpovedí na inzerát? Pravdepodobne ho máte zle napísaný.

Inzercia práce obsahuje mnoho ponúk práce, preto sa musíte od ostatných odlíšiť. Čím lepší inzerát, tým väčšia šanca, že sa vám ozvú zaujímaví a skúsení uchádzači.

Skúste teda prejsť uverejnený inzerát a sústrediť sa na to, aké informácie v ňom chýbajú, poprípade aké ďalšie benefity by ste vedeli uchádzačom ponúknuť. Vyhnete sa tak tým, ktorí pre vašu firmu nebudú mať žiaden prínos.

2. Prezrite si poriadne životopis a referencie uchádzača

Zamerajte sa hlavne na to, koho do vašej firmy hľadáte. Má to byť osoba, ktorá má za sebou už nejakú stáž pre študentov či pracovnú skúsenosť alebo si ju zaučíte? Čo všetko od nového zamestnanca očakávate? Aký by mal byť? Chcete človeka na plný úväzok, no nemali by ste problém ani s tým polovičným?

Roztrieďte si životopisy podľa určitých kritérií. Väčšinou sa môžete zamerať na:

  • zaujímavý motivačný list a životopis, na ktorých vidno, že si uchádzač o vašej firme niečo naštudoval
  • odlišné a nevšedné grafické spracovanie životopisu
  • žiadne gramatické chyby
  • uvedené referencie, ktoré by mohli byť pre vašu firmu prínosom

Na základe týchto zistení ohodnoťte všetky životopisy a vyraďte tých, ktorí sa pre túto pozíciu nehodia alebo ktorí vás neoslovili.

Tip: Pred osobným pohovorom požiadajte uchádzača o kontakt na predošlých zamestnávateľov. Overíte si tak referencie a budete vedieť, čo môžete od žiadateľa o prácu čakať.

3. Veďte pohovor správnym spôsobom

Nastal čas pohovoru a vy vyberáte najlepších z najlepších. Na čo by ste si mali dávať pri pohovore pozor?

  • Neklaďte zbytočne veľa otázok a nechajte rozprávať aj uchádzača. Vytvoríte si tak lepšiu predstavu, ako sa vie vyjadrovať a čo všetko už má za sebou.
  • Nepozerajte na vzhľad a klaďte všetkým rovnaké otázky tak, aby ste si kandidátov vedeli na konci úmerne porovnať.
  • Nebojte sa otestovať, či daný kandidát ovláda kľúčové znalosti, ktoré sú potrebné pre vašu pozíciu. Vylúčite tak tých, ktorí to iba skúšajú.
  • Ak hľadáte špecialistu, uistite sa, že na pohovore bude sedieť kolega, poprípade nadriadený, ktorý sa do tejto oblasti vyzná.

4. Presvedčte sa, že ste na jednej vlne

Nie vždy všetko závisí iba od schopností a skúseností. Sledujte to, či ste si s uchádzačom sadli aj ako ľudia – budete sa s ním stretávať možno každodenne. Ak na vás uchádzač zapôsobil dobrými názormi, empatiou, zanietenosťou a porozumením, máte vyhraté.

Chcete sa vyhnúť nesprávnemu výberu nového zamestnanca? Pomôžeme vám. Naším cieľom je v prvom rade podporovanie študentov a absolventov vysokých škôl, ale chceme podporiť aj slovenské firmy, a preto je u nás jedna inzercia práce (pri hľadaní stážistov) zdarma. Ozvite sa, našim klientom radi vyjdeme v ústrety aj v prípade špeciálnych požiadaviek.

Text:PR