Inteligentná domácnosť – ako ovládať svoj domov cez smartfón?

Predstavte si, že ráno vstanete, chytíte do ruky mobil a ešte počas leňošenia v posteli zašlete kávovaru správu, aby vám zalial jedno pikolo. Kým prídete do kuchyne, čaká na vás rozvoniavajúca talianska káva! Vďaka internetu vecí a inteligentným domácnostiam môže byť lenivé kávičkovanie na dennom poriadku. Čo je to tzv. Smart Home a ako ovládať svoj domov cez smartfón?

Inteligentná domácnosť – ako ovládať svoj domov cez smartfón?

Všetko začalo, keď sme vymenili obyčajné mobilné telefóny za inteligentné smartfóny. Okrem volaní a zasielania sms správ sme získali aj možnosť pripojiť sa na internet, posielať emaily a tzv. instantné správy cez rôzne aplikácie a sociálne siete. Presne na podobnom princípe funguje aj inteligentná domácnosť.

Smart Home – inteligentná domácnosť riadená smartfónom

Prepojenie domácnosti s vaším smartfónom umožňuje tzv. internet vecí, v skratke IoT (z anglického Internet of Things). Pojmom internet vecí sa označujú objekty alebo produkty, ktoré sú vzájomné prepojené a rozoznateľné prostredníctvom digitálnych sietí. Zjednodušene povedané, ide o označenie prepojenia internetu a bežných vecí či zariadení okolo nás. Platí to aj v prípade tzv. Smart Home, čo v preklade z angličtiny znamená inteligentná domácnosť (inteligentný dom, byt alebo smart bývanie).

Inteligentné domy a byty sa od ostatných líšia tým, že sú všetky spotrebiče zapojené a následne riadené a kontrolované z jedného centrálneho zariadenia. Domácnosť je týmto spôsobom dokonalo automatizovaná. Obyvateľ inteligentného domu ovláda všetky zariadenia a spotrebiče vo svojej domácnosti jednoducho, rýchlo a efektívne cez aplikáciu v tablete, počítači a najlepšie v smartfóne. Medzi tieto zariadenia a spotrebiče môžu patriť napríklad osvetlenie, kamerový systém, bezpečnostný systém, vykurovanie, chladnička, mraznička, práčka, kávovar, sporák, atď.

Na trhu je k dispozícii niekoľko systémov, špeciálne navrhnutých pre automatizáciu domácností, vďaka ktorým môžete svoje spotrebiče prepojiť s WIFI. Keďže ide o horúcu tému, neustále vznikajú nové a komplexnejšie systémy.

Aké sú výhody prepojenia domácností s internetom?

Medzi hlavné výhody patrí komfort, bezpečnosť a šetrenie energií. Uveďme si zopár príkladov. Klímu môžete počas horúcich dní pustiť ešte predtým, ako vojdete do svojho bytu alebo domu. Zabudli ste vypnúť svetlo v obývačke? Nevadí, stačí jeden klik, alebo sa prípadne vypne samé, pretože senzory vedia, že sa v miestnosti nik nenachádza. Pre svoje zariadenia a spotrebiče viete dokonca vytvoriť aj rozvrh istých opakovaných úkonov. Niektoré z nich sú natoľko inteligentné, že sa daný rozvrh a úkony dokážu naučiť. Urobia presne to, čo od nich chcete a presne v čas, kedy to od nich chcete.

Veľkou výhodou je ovládanie bezpečnostných systémov či sledovanie, čo sa deje v dome počas dovolenky. Inteligentné domácnosti ponúkajú veľkú pomoc aj pri núdzových situáciách. V prípade požiaru zabezpečia okrem alarmu aj otvorenie núdzových východov, vytočia číslo hasičov a osvetlia cestu do bezpečia.

Ovládanie domácnosti cez smartfón a celkovo smart bývanie pomáha zároveň znížiť množstvo využívanej energie, čo pozitívne vplýva na ekológiu. Podľa tvrdení majiteľov týchto inteligentných budov, je možné vďaka internetu vecí ušetriť až 1/3 elektrickej energie, vody alebo plynu. Integrované zariadenia dokážu zároveň sledovať, koľko energie ktorý spotrebič míňa a následne zadať príkaz na úsporu energie.

Inteligentné domy a byty majú svoje opodstatnenie aj pre starých alebo handicapovaných ľudí, ktorí sa čoraz častejšie dožívajú vyššieho veku a sú odkázaní len sami na seba. Vďaka smartfónu môžu ľudia s obmedzeným pohybom ovládať potrebné zariadenia bez akejkoľvek námahy. Existujú aj systémy a zariadenia, ktoré nevládnych a starších ľudí upozornia na čas užívania liekov, sú schopné zavolať záchranku v prípade nehody, zastaviť tečúcu vodu, stále pracujúci sporák, keď ho postarší majiteľ zabudol vypnúť. Podľa výpočtov vyjde takýto inteligentný systém lacnejšie ako niekoľkoročný nájom za domov dôchodcov alebo zaplatenie opatery. Nevýhodou je, že sa s ovládaním pomocou smartfónu musí stotožniť samotná postaršia osoba.

Najlepšie „vychytávky“ inteligentných domácností:

 • Všetky upozornenia sú automaticky odosielané do vášho smartfónu. O akomkoľvek probléme ste preto informovaní ihneď, ako vznikne.
 • Dvere sa otvoria automaticky, len čo zachytia signál vášho smartfónu.
 • Systém nakŕmi vašich domácich maznáčikov podľa vopred nastaveného plánu a prídelu jedla.
 • Svetlá zmenia svoj uhol, intenzitu, farbu atď. podľa nálady panujúcej v miestnosti.
 • Posteľ pre vás pripraví milé prekvapenie, keď sa vyhreje na požadovanú teplotu.
 • Kávovar pripraví kávu, zatiaľ čo vy ešte leňošíte v posteli alebo kraľujete na tróne.
 • Senzory pohybu vám zašlú signál vždy, keď zachytia akýkoľvek pohyb vo vašom dome alebo v jeho okolí. Dokážu rozpoznať či ide o zviera alebo prípadného lupiča.
 • Odpadkový kôš dokáže na základe odpadkov generovať online nákupy a dokúpiť tak do domácnosti to, čo chýba.
 • Chladnička a mraznička vám na základe surovín vytvoria nápad na večeru alebo zostavia nákupný zoznam založený na chýbajúcich ingredienciách.
 • Práčka, umývačka alebo sušička vám zašlú textovú správu o tom, že dokončili svoju prácu.
 • Svetlá na chodbe sa automaticky rozsvietia pri vašich nočných návštevách toalety alebo kuchyne.

Zdroj:

Lottoland