Instapaper – Ukladanie článkov pre čítanie v offline

Behom dňa objavíme v RSS čítačke, Twittry a ďalších kanáloch s obsahom veľa zaujímavých článkov, ale v konkrétnu chvíľu často nemáme čas na to, aby sme si celý článok v iPhone/iPade prečítali. Tak prečo si ho neuložiť pre čítanie na neskôr, napríklad keď budeme offline ?

Instapaper je k tomuto účelu ideálny. Po vytvorení vlastného účtu si môžete okamžite začať ukladať články napríklad pomocou bookmarkletu vo svojom prehliadači. Ukladanie článkov do Instaper podporuje aj väčšina tretích klientov a aplikácií, ktoré sú s aplikáciou prepojené. Po uložení, Instapaper upraví článok, odstaní z neho reklamu a nepotrebné grafické časti. Zachováva viac menej iba text článku. Práve táto úprava je dôležitá, pretože s orezaním reklamy a nepotrebných prvkov sa článok stiahne rýchlo a nezaberá veľké množstvo pamäte v iZariadení. Aplikácia sa však nesnaží odstrániť všetky obrázky , iba tie, ktoré s článkom nesúvisia. Nie vždy sa jej to darí, ale je to o kompromisoch, lebo prvoradý je text.

V Instapaper si môžete pridať aj RSS odber webu, ktorý vo svojej RSS čítačke uvoľňuje iba anotácie článkov. Instapaper nestiahne iba tieto anotácie, ale rovno celý článok! Instapaper využívajú niektorí vývojári aj ako filter pre orezanie nepotrebných dizajnových prvkov v článku, aby bolo čítanie rýchle aj pri pomalom pripojení na internet.

Instapaper je vo svojej základnej verzii úplne zadarmo a rovnako existuje pre verziu iPad a iPhone. Pokiaľ sa vám táto aplikácia dostatočne zapáči, môžete si ju stiahnuť ako plnú verziu, ktorá obsahuje malé vylepšenia. Určite je potrebné spomenúť aj podporu Kindle čítačky, v ktorej môžete čítať e-books a denný prílev správ, napríklad zo spravodajských serverov prostredníctvom Wi-Fi. Instapaper patrí k jedným z najlepších aplikácií tohto typu.

Instapaper si môžete stiahnuť za 3,99€ ako verziu pre iPad TU a pre verziu iPhone TU.