Inkling Habitat – Alternatíva k iBooks Author

Keď Apple prvý krát predstavil iPad ukázal veľké množstvo možností jeho využitia. Jedna z možností bola, že sa iPady začnú používať v školstve. Táto možnosť sa ešte viac posilnila, keď pred rokom predstavil aplikáciu na tvorbu kníh iBooks Author.

iBooks Author je skvelý nástroj avšak knihy vytvorené pomocou neho sa dajú spustiť len na iPade a nikde inde. V Amerike však bol vytvorený alternatívny spôsob distribúcie kníh s názvom Inkling a taktiež vytvárania nových kníh Inkling Habitat, ktorého prednosťou je, že knihu automaticky optimalizuje pre web, zariadenia s iOS a v budúcnosti, by mali byť podporované aj zariadenia s operačným systémom Android.

Podpora rôznych prehliadačov je zabezpečená tak, že autor píše knihu ako web stránku, čiže s využitím HTML a CSS, tým sa zabezpečuje, optimalizácia na všetkých zariadeniach. Hotovú knihu je taktiež možné exportovať do formátu ePub, ktorý podporuje väčšina čítačiek, avšak takéto prehliadanie knihy nepodporuje interaktívne prvky.

Na písanie knihy sa využívajú najmä HTML5 tagy. Na obrázku je ukážka z knihy, na ktorej pracujeme v škole v rámci Stredoškolskej odbornej činnosti.

Na spustenie knihy vytvorenej pomocou Inkling Habitat je potrebné stiahnuť si aplikáciu pre iPad, iPhone, alebo iPod touch pomocou, ktorej sa aplikácia spúšťa a aktualizuje, alebo pomocou webového prehliadača momentálne však nie je podporované Safari a preto je potrebné stiahnuť si Google Chrome.

Tak isto ako aj v iBooks Author, tak aj v Inklingu je možnosť vkladania rôznych interaktívnych prvkov, ako napríklad galérie, interaktívne obrázky, 3D modely, testy…

Knihu je možné offline spúšťať na iZariadeniach a online na webe. Jediná nevýhoda oproti iBooks Author je v tom, že videá sa nedajú pozerať offline a potrebujú internetové pripojenie.

Konštatovanie na záver. iBooks Autor je nenáročný program pre začiatočníkov spravený tak, že nie sú potrebné znalosti programovania. Inkling Habitat je o niečo náročnejší avšak ponúka väčšie možnosti, či už samotného prispôsobenia knihy, ale aj väčšej kompatibility.