iCON Prague 2013 – 100% Jablková šťava

Po najlepšej Apple konferencii, aká v Česku kedy bola už prešlo niekoľko dní a my vám prinášame krátku rekapituláciu toho, čo ste mohli na nej zažiť. iCON je veľkolepá konferencia unikátneho charakteru, ktorá je jedinečná v celej strednej Európe a ktorej sa prvý ročník uskutočnil 15-16. februára 2013. Dva celé dni plne nabité rôznymi prednáškami a zaujímavými akciami. Ani na okamih nechýbala možnosť zabaviť sa, dozvedieť sa nové veci, či si zasúťažiť o hodnotné ceny aj to bol iCON Prague 2013.

Uvedenie iCONU

Na tento Apple festival sa zišli fanúšikovia zo všetkých kútov Česka a Slovenska. Aj keď oficiálne konferencia začínala o 9:00, partička nadšencov sa stretla už hodinu pred oficiálnym začatím iCON Prague festivalu. S veľkým nadšením si vymieňali svoje pocity z nedočkavosti a z rozruchu, keď okolo fronty a zástupu “nás ovečiek” prešiel Apple guru Peter Mára, ktorý je jedným z troch patrónov iCONu. Akonáhle sa otvorili vstupné dvere do jednej z prednáškových miestností, celý dav sa nahrnul a každý sa snažil uchmatnúť si svoj šťastné číslo, keďže z prvých 100 návštevníkov sa losovali desiati, ktorí mohli získať skvelé vecné ceny od hlavných sponzorov podujatia Canon, Belkin a WD ale aj od Esetu a podobne. Všetci sa usadili do pohodlných kresiel, rozsvietili sa svetlá a vystúpil Peter.

Následovalo úvodné predstavenie konferencie a oboznámenie návštevníkov s bohatým programom a všetkými atrakciami, ktoré si pre poslucháčov pripravili sponzori. Len pre stručný príklad, taký český SuperApple magazín bol úplne zdarma pre každého záujemcu, ktorý prejavil záujem o tento skvelý tlačený magazín.

Prednášky, diskusia a informácie

Celá konferencia bola organizačne dokonale zvládnutá. Samotné prednášky nasledovali bez omeškania a ich čas bol vyplnený obsahom od speakrov, ktorí na tému Apple mali naozaj čo povedať. A tu vám prinášame nejaké naše poznámky čo sme si písali do našich iPadov.

iCON EXPO

Deň prvý – Piatok:

1. Speaker: Hondza Brezina

 • Navigácia patrí do iPadu a nie do GPS krabičky.
 •  V zahraničí odporúča mapy od Sygicu, lebo ich aplikácie využívajú aktuálne regionálne mapy.

2. Speaker: Marek Prchal

 • Detailná analýza prezentácii keynotes od Applu.
 • Po smrti Steva Jobsa je nutná zmenu štýlu celej prezentácie, lebo ak sa v rozbehnutej sérii vymení jedna postava druhým hercom, ľudia a verní fanúšikovia túto zmenu hercov v rovnakej roli nebudú akceptovať rovnako ako je to s Timom Cookom.

— coffe break — (skvelá kaviareň v techno štýle)

3. Speaker: Petr Mazanec

 • Čo dokážu aplikácie – odprezentovanie aplikácii Touch2learn- využíva kompatibilitu ďalších webových služieb tretích strán.

4. Speaker: Marek Prchal

 • AppParade – prehliadka najlepších aplikácii.
 • Odporučil balík aplikácii, s ktorými zvládnete akékoľvek rande ( Heureka móda- oblečenie na rande, Prettymeter- hodnotí krásu tváre, Dtest- testy spotrebiteľov konzumného zboží, Tesco- rozvoz potravín rovno domov, Slevolapka- zľavnené darčekové predmety, Výmoly- geolokačná aplikácia na ukazovanie miest kade by sa nemalo jazdiť autom, Modrý andel- objednane taxi služieb, ktoré je možné sledovať v mobile s predpokladaným príchodom, České peníze- overuje či sú bankovky pravé, Filmové hlášky- nacvič si hlášky a pálky na odrovnanie ženského srdca, Voyo.cz- alternatívna aplikácia pri dostaní košom na prvom rande typu: “ tak fajn děkuji jedu na tramvaj“ :D, Tabletenky- rezervácia leteniek).

iCON BUSINESS

5. Business speaker: Patrik Zandl

 • História Applu – kompletné zhrnutie vývoj a pádov spoločnosti Applu. Od predstavenia iPhonu, mobilné zariadenia už neboli nikdy také ako predtým.

6. Business Speker: Marek Prchal, Ondrej Aust

 • Jak nezahodiť státisíce za aplikácie – koncová cena vyvíjanej aplikácie sa v poslednom rade stanovuje od bonity a veľkosti peňaženky konkrétneho zadávateľa (klienta).

7.Business speaker: Matthew Marden

 • Mobile devices and the cech mobile network services market – hlasové služby mobilných operátorov sú na ústupe a všetok dátový tok sa sústreďuje na využitie najväčšieho množstva mobilných internetových dát.
 • Budúcnosť je vo volaní prostredníctvom internetových služieb a nie mobilných.

8. Business speaker: Peter Mára

 • Deploying iOS– ako nasadiť iOS vo firme k efektívnej práci- chránenie obsahu dát. Meraki– aplikácia na spárovanie iZariadení so softwérom. Komplet správa a lokálizácia zariadenia.
 • Dôležité je individuálne firemné nastavenie všetkých zariadení zamestnancov a samotné povolenie hierarchie, kto má aký prístup k citlivým informáciám a samozrejme ako zabrániť vynášaniu firemných informácii do tretích zariadení. Všetko je to v správnom nastavení všetkých firemných jabĺčok.

Deň druhý – Sobota:

Po vydarenom prvom dni plnom prednášok sme sa s radosťou vrátili do priestorov Českej Národnej technickej knižnici, kde sa v týchto chvíľach nachádzala najväčšia koncentrácia Apple fanúšikov v celej strednej Európe. Sobotňajší sled prednášok sme odštartovali workshopmi zo sekcie iLife zameranými najmä na prácu s fotkami a s ich následnou post-úpravou v iOS systéme.

Prvého speakra sme po vydarenej touchplay afterparty z “technických” príčin nestihli, ale prednášku Hondzi Breziny sme si ako verní fanúšikovia Digitu.cz nemohli nechať ujsť.

2. Speaker: Honza Brezina

 • Populárne fotenie iPhonom a fotografia všeobecne.
 • iPhonom treba fotiť momenty, ktoré vlastnoručne nevytvárame, ale zastihnú nás nepripravených. Prostredníctvom mobilného fotoaparátu sa dá fotografovať všetko len sa netreba báť využívať denné svetlo.
 • Najdôležitejšia je práca so svetlom.
 • iPhone sa dá použiť kedykoľvek, akokoľvek a kdekoľvek.
 • Pre ľudí, ktorých omrzel Instagram a stal sa pre nich veľmi komerčnou záležitosťou je odporúčané navštíviť a presmerovať svoju fotografickú aktivitu na novovzniknutý projekt Startmatic.

Vizuálne zdieľanie je budúcnosť. Urýchľuje prenos informácii je základ pre sociálne zdieľanie

3.Speaker: Karel Greif

 • Robíme video a film profesionálne– Najkomplexnejší program na prácu s videom je Final Cut a pre slabšie zariadenia je odporúčaný Eventmanager.
 • Final cut je najmä dotiahnutý v importe materiálov a dát do samostatných projektov.

V Sobotu náš redakčný tým nestíhal účasť na iCONe po celý deň. Na zvyšných prednáškach sme sa nemohli zúčastniť, keďže chalanov čakala cesta naspäť na Slovensko.

Resumé

iCON Prague bol jednoducho perfektný. Každý z Apple fanúšikov si tu prišiel na svoje. Mohli ste sa tu naučiť a dozvedieť kopec skvelých tipov, trikov, noviniek a veľa veľa ďalšieho. Celú konferenciu dopĺňali skvelé stánky sponzorov, ktoré prezentovali rôzne príslušenstvo a zariadenia pre vašich Apple miláčikov. iCON bol skrátka revolučný! Petr Mára sa netajil tým, že by táto obrovská konferencia mala byť aj na budúci rok. Či sa tak stane, nevieme každopádne sa jej určite budeme chcieť zúčastniť opäť. Pamätajte: “Vlastniť zariadenie od Apple je ešte len začiatok!”