Home office či práca v kancelárii? Porovnajte ich (ne)výhody!

Ktorý typ zamestnaneckého prostredia je lepší? Mnohí si myslia, že práca z domu je sen, avšak, všetko má svoje za a proti.

Zdroj obrázka: pixabay.com

Zdroj obrázka: pixabay.com

Home office alebo homeworking nie je pre každého! Ak chcete byť výkonní z domu, musíte si v prvom rade dobre zorganizovať čas, byť sústredení a aktívni, aj keď vás doma čaká neutretý prach alebo plný drez. Mnohí ľudia preto naďalej radi cestujú do práce, kde sa stretávajú v otvorených kanceláriách.

Pozor, medzi homeoffice a homeworking je veľký rozdiel. Kým home office je to, že si svoju prácu zoberiete z kancelárie domov niekoľko dní do roka, homeworking je stopercentná práca z domu, inak povedané, office máte vo svojej obývačke.

Home office znamená slobodu

Výhody práce z domu? Medzi tie najväčšie patrí úspora času a flexibilita, ktorú home office poskytuje. Svoju prácu si rozvrhnete tak, ako aktuálne potrebujete, a pokiaľ ju nestihnete cez deň, môžete k nej zasadnúť večer. Smiete si v podstate robiť, čo chcete a dať si pauzu, kedy potrebujete. Môžete dať prať bielizeň alebo zapnúť umývačku a pokojne pracovať ďalej.

Za prácou nemusíte nikam cestovať, vďaka čomu ušetríte čas i náklady na dochádzanie do kancelárie. Financie ušetríte aj v prípade, že ochoriete vy alebo vaše deti – odpadá vám totiž povinnosť brať si PN. Ženy na homeworkingu oceňujú najmä to, že sa nemusia líčiť a každé ráno stáť pred šatníkom a trápiť sa otázkou – čo na seba?

Nesporným plusom je aj možnosť starať sa o deti, odpadajú totiž starosti s tým, kto ratolesti odvedie alebo vyzdvihne zo škôlky.

Práca v kancelárii zamestnancov viac motivuje, ale…

Niekto kolektív vôbec nepotrebuje k tomu, aby bol úspešný. Ak budete pracovať z domu, svojich kolegov uvidíte len poradách, sú však aj ľudia, ktorí si pracovný kolektív k výkonu svojho povolania doslova vyžadujú. Dôvod? Konkurencia medzi zamestnancami v nich budí súťaživého ducha, preto chcú byť stále lepší a lepší.

Výhodou klasického pracovného prostredia, teda moderných kancelárií, je aj stály harmonogram práce, vďaka čomu si ju nemusíte „ťahať domov“. Doma tiež nie je všetko zadarmo – ak nechodíte pracovať na určité iné miesto, musíte si kúriť, míňate elektrinu, opotrebúvate svoj počítač či tlačiareň – náklady vznikajú vám, nie zamestnávateľovi.

Pozor na to, aby ste doma nevyšli z formy, mali by ste navštevovať školenia, kurzy alebo iné vzdelávacie programy, aby ste zbierali skúsenosti a „nezakrpateli“. Ak si spočítate pre a proti, vyjde vám, čo je pre vás ideálne pracovné prostredie, ktoré ponúka priestor na vlastné realizovanie a je pre vás tou najlepšou možnou voľbou, každému totiž vyhovuje niečo iné.

Text: PR