Dve písmená od Steva

V Apple pracoval David Gelphman okolo 12 rokov. Nikdy sa však nestretol so Stevom Jobsom, presnejšie povedané, nikdy sa s ním nestretol osobne. V kampuse kalifornskej spoločnosti ho čas od času zahliadol každý, ale do styku s ním všetci zamestnanci vôbec prísť nemuseli. Gelphmanovi sa to ale nakoniec svojím spôsobom podarilo…

Kontaktovať dnes už zosnulého spoluzakladateľa Apple sa rozhodol David v marci 2010, pár týždňov pred predstavením prvého iPadu. Davidova kamarátka totižto bojovala s ochorením pečene a mala pred sebou len posledných pár dní života. Preto sa David rozhodol, že sa za ňou, dokiaľ to ešte nebude neskoro, pôjde pozrieť do nemocnice. Keďže ale bola jeho známa veľkou fanúšičkou technologií – stretli sa spolu v Adobe – chcel jej David ukázať iPad. iPad, ktorý v tej dobe nemal uvidieť nikto iný ako niekoľko vyvolených inžinierov v Apple. David ale práve medzi tými vyvolenými bol, bez súhlasu „zhora“ však nesmel iPad v nemocnici ukázať.

david gelphman   2 písmenka od Steva

Takúto vec musel schváliť sám Steve Jobs. David si uvedomoval, že nemalo cenu ísť za kýmkoľvek iným, pretože nikto by si taký risk na seba nevzal. Možno len niekoľko najvyšších ľudí z iOS divízie by mohlo mať teoretické právo na schválenie takejto akcie, lenže všetci by reagovali negatívne. Preto David Gelphman napísal Stevovi.

 

” Od: David Gelphman <gelphamn@apple.com>
Predmet: neobvyklá žiadosť
Dátum: 23. marca 2010 9:04:55 PDT
Komu: Steve Jobs <sjobs@apple.com>

Ahoj,

mám dnes (utorok) v pláne navštíviť smrteľne chorú kamarátku, ktorá leží v nemocnici v San Francisku. Bolo mi povedané, že sa určite nedožije piatku. Na konci februára podstúpila transplantáciu pečene a všetci sme dúfali, lenže sa nevyliečila.

Mám povolenie k držaniu [REDIGOVÁNÉ] softwaru pre iPad a bezpečnostné opatrenia Apple beriem veľmi vážne. Dúfal som, že by som od vás mohol dostať súhlas, aby som jej na iPade ukázal niekoľko fotografií, napriek tomu, že má iPad výsť až 3. apríla. Za bežných okolností by som o nič podobného nežiadal, ani by som nečakal, že môže byť takéjto prosbe vyhovené.

Ďakujem za zváženie tejto žiadosti.

David Gelphman”

Keďže písal Gelphman mail Stevovi Jobsovi skutočně na poslednú chvíľu a nečakal, že by sa vôbec mohol dočkať reakcie, nestačil sa diviť, keď mu za necelé tri minúty v schránke prišla odpoveď.

“Od: Steve Jobs <sjobs@apple.com>
Predmet: Re: neobvyklá žiadosť
Dátum: 23. marca 2010 9:07:04 PDT
Komu: David Gelphman <gelphman@apple.com>

OK

Odoslané z môjho iPhonu”

Jednoduchšiu odpoveď už David skutočne dostať nemohol. Lenže aj tieto dve písmená (tradičný Stevov podpis nepočítajme) pre neho znamenali neskutočne veľa. Gelphman si spomína, ako Jobs na mnohých keynotoch hovoril: „Toto je dôvod, prečo robíme to, čo robíme.“ A v ten deň mohol svojej kamarátke skutočne ukázať, čo v Apple robia, napriek tomu, že to bežne nebolo možné. V Davidovi naviac táto skúsenosť ešte posílila vzťah k Apple, ku ktorému si tak trochu hľadal cestu.

Nakoniec mu ale povolenie od Steva Jobse, bohužiaľ, nebolo nič platné. Davidova kamarátka totižto v priebehu celej jeho návštevy nebola pri vedomí, a tak iPad zostal ukrytý v brašni. Nikto netušil, že so sebou David niečo takéto má. Ešte ten deň Davidova bývalá kolegyňa zomrela, napriek tomu, pre Gelphmana tie dve písmená, čo si vymenil so Stevom, veľa znamenali.

Zdroj: davidgelphman.wordpress.com, jablickar.cz