Rok 2012 bol plný očakávaní, sklamaní ale aj splnených snov!

Prednedávnom sme prežili ďalší koniec sveta a záver roka sa už blíži. Nastala otázka čo nám tento rok priniesol. Aj vy si myslíte, že po roku nabitého samými novinkami dobre padne krátka rekapitulácia? Preto vám v skratke prinášame celý uplynulý rok. Apple za posledných 12 mesiacov predstavil až 11 rôznych nových zariadení a 2 nové operačné systémy. Desiatka zariadení bola “len” upgrade predchádzajúcej verzie a jedno bolo prvý krát predstavené svetu práve tento rok. Pripravili sme vám krátky prehľad o každom z týchto zariadení, softvérov a ešte aj niečo o udalostach, ktoré navždy zmenili Apple.

iOS 6

Momentálne najdokonalejší a najpokrokovejší mobilný operačný systém na svete. Najvýznamnejšiu zmenu oproti predchádzajúcej generácii predstavuje ukončenie zmluvy pre používanie Google Maps so spoločnosťou Google. Náhradou za ne, sú značne kritizované Apple Maps s podporou Turn-by-Turn navigácie. Ani pre nás nie sú zrovna ideálne, ale veríme, že Apple si s nimi nebude dlho robiť hanbu a čoskoro príde s kvalitnejšou verziou. Nový systém so sebou priniesol aj podporu hlasovej asistentky Siri do viacerých zariadení, žiaľ podporu slovenského alebo českého jazyka by ste tam stále hľadali márne. Ďalej obsahuje vylepšené funkcie nastavení telefónu, webového prehliadača Safari a aplikácie pre správu mailov. Ubudla nám natívna aplikácia pre sociálnu sieť na zdieľanie videí YouTube. Niektoré funkcie v našich končinách pravdepodobne nikdy nebudeme mať možnosť využívať, dokonalým príkladom je aplikácia Passbook.

OS X: Mountain Lion

Apple uviedol novú verziu svojho operačného systému, tentoraz však už bez slova Mac v názve. Je to jednoducho OS X a číslo verzie 10.8 pokračuje v zabehnutom označovaní, dopĺňa ho ešte pomenovanie Mountain Lion (Puma). Opäť priniesol zlepšenia predchádzajúcej verzie a počet noviniek vrátane zásadnejších opráv výrobca vyčíslil na 200. Najnovšia verzia 10.8.2 obsahuje opravy bezpečnostných chýb, ako aj pridanie nových vlastností do systému a aplikácií. V rámci podpory sociálnych sietí je tu prepojenie na Facebook z viacerých aplikácií, prepojenie kontaktov z tejto siete s OS. Game Center umožňuje zdieľanie výsledkov v hrách na Facebooku, Twitteri a pod. iPhoto má teraz funkciu na zdieľanie streamovaného videa, komentáre možno odteraz publikovať na Facebooku a pridané sú aj nové šablóny pohľadníc a kalendárov.

MacBook Air

Rovnaké rozmery, ale neporovnateľný výkon. Nový SSD disk a Ivy Bridge procesory posúvajú tento zdanlivý ultrabook na novú úroveň. V svojej oblasti valcuje svoju konkurenciu a vyhráva na plnej čiare. Najnovšia generácia je skutočne dobrá voľba pre ľudí, ktorí nepotrebujú raketový výkon, ale záleží im na dizajne a mobilite zariadenia.

MacBook Pro

Prvý krát Apple priniesol Retina displej aj do MacBookov. Mnohými servermi vyhlásený za najlepší notebook roka. Okrem skvelého displeja prináša aj Intel Ivy Bridge procesory, až o 60% rýchlejšiu grafiku, vylepšený systém chladenia, Bluetooth 4.0, HDMI a MagSafe 2 konektor. To všetko v citeľne zmenšenom tele.

iMac

Revolučný, revolučnejší, najrevolučnejší! Až o 80% menšie telo, ale výkon rástol. Skvelý výkon v sexy tele – Apple opäť predviedol svoju schopnosť dokázať aj zdanlivo nemožné. Najpokrokovejší all-in-one počítač na svete. Sklamaním snáď môže byť len to, že Apple do tohto modelu nezakomponoval Retina displej.

Mac Mini

Nenápadný desktopový počítač, ale predsa dostatočne výkonný na každodennú prácu. Skvelá grafika, 4-jadnový Ivy Bridge procesor a kapacita pevného disku je až 1TB. Pozadu zostáva akurát pamäť RAM, ktorá by si v základnej konfigurácii zaslúžila veľkosť aspoň 8GB.

iPod Shuffle 

Malý, štýlový a pomerne lacný. Všetky technické záležitosti zostali rovnaké ako pri predchádzajúcej generácii. Dizajnér(k)y z Apple ale použili pestrejšiu paletu farieb a priniesli nové farebné prevedenia. Farby sú ešte žiarivejšie a zaručene pritiahnu všetky pohľady z okolia.

iPod nano 

 Asi najväčšou konštrukčnou zmenou za posledné roky prešiel práve iPod nano. Posledné 3 generácie tohto hudobného prehrávača sa na seba vôbec nepodobajú. Súčasná generácia obsahuje širokouhlý displej, Lightning konektor a 7 žiaryvých farebných prevedení so 16GB internej pamäte.

iPod Touch

Už pre vás asi nebude prekvapenie, že aj tento multimediálny prehrávač je dostupný vo viacerých veselých farebných variantách, inak by sa pokojne dal nazvať iPhone bez možnosti telefonovania. Väčší displej, vylepšený výkon, žiarivé telo, ale funkcionalita zostáva zachovaná.

                                                                                                                  Earpods

Vyzerajú priam nadpozemsky a rovnaký máte pocit keď cez ne počúvate hudbu, ktorá je úplne dokonalá. Vynikajú najmä silné basy, čo aj hneď pocítite.

 

iPhone 5

“Najdôležitejšia vec, ktorá sa stala iPhonu odkedy je tu.”, tak presne týmto heslom Apple láka potencionálnych zákazníkov na kúpu najmodernejšieho smartfónu všetkých čias. Obsahuje niekoľko krát spomínaný Lightning konektor, väčší Retina displej, tenšie telo a nový atraktívny dizajn v dvoch farebných prevedeniach: Black & Slate a White & Slate. iPhone vyniká svojou dokonalosťou a svižnosťou už od roku 2007 a piata, respektíve siedma generácia s najpokrokovejším operačným systémom iOS 6 to len potvrdila.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                               Lightning

Starý 30-pinový dock konektor slúžil celé desaťročie a konečne prišiel čas na výmenu. Nahrádza ho malý a moderný 6-pinový Lightning konektor. Požitý je už v najnovších iPadoch, iPhonoch a iPodoch.

New iPad (3)

Uplynulému roku by sme celom pokojne mohli dať prívlastok Retina. Nielen MacBooky, ale aj iPad dostal prvý krát skvelý Retina displej. Od predchádzajúcej generácie sa okrem toho líši ešte vylepšeným A5X procesorom.

iPad Retina (4) 

Nie sú až tri predstavené iPad-y len za jeden rok trochu priveľa? Najmä táto verzia prináša pre používateľa len minimálne zmeny a je očividne unáhlená. Jedinými zmenami sú Lightning konektor a ďalšia generácia procesorov – A6X. Najnovší iPad 4. generácie prišiel na trh ako duch, len málo ľudí vie, že vôbec je nejaký nový tzv. iPad 4.

iPad mini

Pravdepodobne najkontroverznejší produkt tohto roka. Naozaj sa Apple úplne zbláznil? Predsa doteraz udával trendy a týmto zariadením sa im len podriadil. Názory nielen odporcov, ale aj fanúšikov kalifornskej spoločnosti sa podstatne líšia. Nech už je pravda akákoľvek faktom zostáva, že tento malý tablet láme rekordy predajnosti a na trhu preplnenom rôznymi dotykovými zariadeniami sa určite nestratil. Okrem iných predností iPad mini ako prvé zariadenie pre platformu iOS obsahuje kvalitné stereo reproduktory. Technickou špecifikáciou sa vo viacerých ohľadoch podobá na svojho väčšieho a hlavne staršieho brata iPad 2, ale je zabelený v omnoho menšom tele so 7,9″ LED obrazovkou s technológiou revolučných tenkých okrajov.

iTunes 11

Na novú verziu hudobného prehrávača a synchronizačného centra od kalifornskej spoločnosti sme si síce museli dlho počkať, ale stálo to za to. Zmeny prichádzajú v podobe kompletného redizajnu, lepšej dostupnosti k obsahu kúpenom cez iCloud a Apple nezabudol pribaliť zopár gadgetov, ktoré určite potešia. Mini prehrávač, funkcie Up Next a Playback syncing sú už každodennou samozrejmosťou.

Keynotes

Tento rok prebehli až 4 konferencie (keynote), na ktorých boli predstavené všetky Apple produkty nasledovne:

1. Marec: iPad 3

2. Jún (WWDC 2012): Macbook Air/Pro(15″), iOS, Mac OS X

3. September: iPhone 5, iPod Shuffle/nano/Touch, Mac mini

4. Október: iPad mini, iPad 4, iMac, MacBook Pro Retina (13″)

Odchod Scotta Forstalla

Zastával pozíciu viceprezidenta pre iOS software a stál za strategickými rozhodnutiami týkajúcich sa iOS. Forstall viedol tým, ktorý rozhodoval o vzhľadu a prevedení užívateľského rozhrania, aplikácií a dostupných frameworkov. Scott Forstall má 44 rokov a získal titul zo symbolických systémov a počítačovej vedy na Standford University. V Apple pracoval od roku 1997 a je človekom, ktorý vymyslel a navrhol užívateľské rozhranie Aqua pre dnešní OS X, a až po Mac OS X verzii 10.5 bol hlavným ideovým vodcom celého projektu Mac OS X. Povráva sa, že odchod Scotta Fostalla nie je dobrovoľný a súvisí najme s vydaním nedokončenej služby Mapy. V mnohých ohľadoch najviac stelesňoval technologickú víziu Steva Jobsa a po jeho smrti, bol horúcim kandidátom, na post CEO.

Na záver je potrebné poznamenať, že tento rok naozaj nebol chudobný na technické novinky z dielne Apple a všetci sa už veľmi tešíme, čo prinesie následujúcich 12 mesiacov.