Čo nové priniesol “iPad 3” ?

Na Apple Event  bol predstavený okrem novej Apple TV aj ” iPad 3″. Ak ste veľkým fanúšikom iPadu určite vám neunikli najnovšie správy o tomto ďalšom nástupcovi iPadu. My vám prinášame zhrnutie toho, aký je   ” iPad 3″.  Prečo dávam iPad 3 do úvodzoviek ? Hovorilo sa, že predstavený iPad bude mať názvy ako iPad HD, iPad 2S, iPad3 ale Apple nakoniec rozhodol, že názov bude len Nový iPad. Takže aby som vás nepoplietol budem teda v článku používať názov iPad 3. Poďme sa spolu pozrieť či sa niektoré špekulácie potvrdili a hlavne čo nové si tento raz Apple na nás vymyslel.

Retina displej

To, že nový iPad 3 priniesol Retina displej už nebolo veľké prekvapenie, vlastne sa to už očakávalo od iPadu 2, ktorý však túto zmenu nepriniesol.Aj napriek tomu, že Retina už mal byť dávno súčasťou iPadu je to najvyspelejší displej zo všetkých mobilných zariadení na svete. Rozlíšenie tohto skvelého displeja je 2048×1536, ktoré prekoná dokonca Full HD televízory a to má uhlopriečku len 9.7″. Špekulovalo sa hlavne o tom, že iPad 3 mal priniesť aj rozličné veľkosti displejov avšak sa tak nestalo.

 

Procesor A5X

Všetci sme očakávali, že nový iPad 3 by mal mať v sebe Apple procesor A6 avšak pár dní pred uvedením sa na internete objavovali uniknuté fotky procesora A5X. Z toho môžeme odvodiť, že Apple zrejme posunul  výrobu procesorov, ktoré odteraz budú mať názvy ako A6, A6x. Procesor A5X je dvojjadrový namiesto očakávaného štvorjadrového ale nakoniec sme sa predsa dočkali štvorjadrového grafického akcelerátora

.

iSigt kamera

Keďže iPad 3 má Retina displej znamená to, že kvalita fotiek a videa by sa mala zlepšiť a tým aj kamera. iPad 3 preto prináša iSight kameru, ktorá ja podobná tej v iPhone 4/4S. Fotoaparát má 5 megapixelov, a dokáže nahrávať Full HD (1080p) video takže ak ste nadšenec fotografovania alebo natáčania tak sa máte načo tešiť.

Siri- Dictation

Pri prezeraní na rôznych fórach som si všimol, že veľa fanúšikov iPadu očakáva aj hlasového asistenta Siri. Nestalo sa tak. Ale namiesto toho Apple použil v iPade 3 Siri „Dictation“ . Ide o funkciu na diktovanie textu namiesto jeho ručného písania. Zatiaľ to platí iba v anglickej verzii, takže my Slováci sa opäť načakáme kým tam bude slovenčina, keď vôbec bude.

Sieť  4G LTE

Na starých modeloch iPadov fungovala sieť s 3G rýchlosťou. Na novom iPade 3 pribudla okrem ostatných mobilných sietí aj vysokorýchlostná  4G LTE sieť. Nevýhodou však je, že túto sieť na Slovensku vôbec nevyužijete takže kupovať drahší iPad 3 so 4G by bola zbytočnosť.

Dizajn

Dizajn je asi najväčšia zmena akú sme všetci očakávali, Apple ma v tomto smere trochu sklamal. Čakal som nový krásny dizajn. Ipad 3 ma taký istý dizajn ako jeho predchodca. Líši sa iba tým, že je mierne hrubší a ťažší. Namiesto pôvodnej hrúbky 8,8 mm má 9,4 mm, na hmotnosti pribral iPad 3 z pôvodných 600 g iPadu 2 na 652 g, 3G a 4G verzie majú o 10 g viac.


Záver

Určite veľa z vás rozmýšľa či sa oplatí kúpiť nový iPad keď máte iPad2 alebo iPad prvej generácie. Pokiaľ máte iPad prvej generácie tak určite odporúčam. Ale pokiaľ máte iPad 2 tak by ste mali kúpu nového iPadu zvážiť. Pokiaľ viac čítate a píšete rôzne veci tak určite Retina displej bude pre vás ďalšie plus. Keď často využívate foťák na vašom iPade tak určite si kúpte Nový iPad. Ale myslím si, že iPad 2 je stále rovnako dobrý a tak je na vás či si vyberiete tento Nový iPad alebo sa uspokojíte s dvojkou. Radím vám, že kúpou nového iPadu nič nepokazíte ale je to na zváženie.