Akustické alebo elektrické husle?

Husle sú strunový sláčikový nástroj so štyrmi strunami. Nástroj je ladený v čistých kvintách: g, d¹, a¹, e². Husle majú dlhú tradíciu hlavne v európskej klasickej hudbe. Poznáme klasické akustické husle a elektrické husle. Aspoň takto tento nástroj, či už klasické alebo elektrické husle, popisuje internetová encyklopédia WikiPédia. V článku sa pozrieme bližšie na ich porovnanie.

Ako prvé pri pohľade na akustickú verziu a elektronickú vás určite zaujme ich rozdielny vzhľad. Ešte k tomu stále napreduje ďalej, no to len pri elektronických husliach. Akustické vyzerajú takmer rovnako už celé desiatky a viac rokov. Pri akustických je to ten klasických tvar huslí a farby rôznych odtieňov dreva a jeho povrchovej úpravy. Kus od kusu sa pri akustických mení ak tak len minimálne.

vľavo – elektrické husle, vprav- Akustické husle Palatino PSI-045VN-34 (zdroj: kytary.cz)

Elektrické husle sú už modernejšie a tak aj viac dizajnovým kúskom. Klasický vzhľad sa pri niektorých typoch už pomaly vytráca. Tvary elektrických huslí sú naozaj veľmi rôzne a to od rôznych výzorov akoby ešte nedokončených huslí, cez priesvitné prevedenia alebo prevedenia z rôznych materiálov až po rôzne výrezy, diery a podobne. Skutočne, tvarov a prevedení je pri tomto type veľmi veľa, mnohé už je aj ťažko rozpoznať, že sa jedná o husle.

Ak ide o cenu, tak dnes už je možné zakúpiť kvalitne vyrobené husle za pomerne nízku cenu. Pri akustických je tá cena ešte o niečo nižšia ako pri elektronických. Avšak ak chcete skutočne dokonalý zvuk a kvalitu, priamo úmerne tomu stúpa aj cena.

Ak máme jednoznačne povedať, či skôr akustické alebo elektronické, tak ak ste začiatočník, tak určite akustické. Pri akustických sa totiž lepšie naučíte tvoriť tón. Elektronické sú skôr voľbou tých, čo už na husliach vedia hrať. Pri pomere cena, prevedenie a kvalita sú zaujímavou voľbou napríklad tieto akustické husle Palatino PSI-045VN-34.

Foto: vľavo – elektrické husle, vprav- Akustické husle Palatino PSI-045VN-34 (zdroj: kytary.cz)